תרמתם כבר?
מאת: שרון ליפסקר

"מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו?". השבוע סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון עשו משהו גדול למען האחר במסגרת "יום בריאות והצלת חיים". מי שחלף בבית הסטודנט לא היה יכול שלא להבחין בדוכנים הרבים והשונים שהוקמו במקום, שחלקו את אותה מטרה משותפת- לתת את האפשרות לכל מי שרוצה לתרום מעצמו למען האחר, לעשות זאת בדרכו שלו. נציגים מטעם מד"א אספו מנות דם והעבירו סדנאות עזרה ראשונה לעוברים ושבים. לצדם, ספרים מעמותת "זיכרון מנחם" סיפרו סטודנטיות וסטודנטים בהתנדבות, במטרה לאסוף תרומות שייער שיהפכו לפאות שמיועדות לנערות ונשים חולות סרטן. בנוסף, במהלך היום התאפשר לכל מי שמעוניין בכך לחתום על כרטיס אד"י ולעשות בדיקות לכלל מחלות המין בחינם באדיבות הועד למלחמה באיידס. זאת ועוד, אנשים שמתעניינים בשיח שמקדם מיניות בריאה ובטוחה, יכלו להרחיב את הידע שלהם בנושא בדוכן של "דלת פתוחה" ולשמוע מידע נוסף על פועלה של העמותה. כל מארגני ומשתתפי הדוכנים שלקחו חלק ביום זה עשו זאת בהתנדבות מלאה.

מדוע התעורר הצורך לארגן יום שכזה באוניברסיטה מלכתחילה? קרן דול, סטודנטית בשנה שלישית לפוליטיקה וממשל ולמזרח תיכון, שמשמשת כרכזת מעורבות סטודנטיאלית באגודת הסטודנטים וארגנה את היום המיוחד, סיפרה: "אף פעם אין מספיק תרומות דם וזה תמיד משהו שצריך. לאחר שהתקבלה החלטת מועצה בנושא, החלה האגודה לקדם את הנושא, ומאז מספר תרומות הדם עלה באופן משמעותי. בעבר היו נאספות עשרות תרומות, וכיום מאות תרומות נאספות בשנה. כמעט אלפיים איש תורמים בשנה. בכל יום כזה מצליחים להשיג חמישים עד שישים מנות, כאשר המטרה היא להגיע למאה מנות דם". לדבריה, ימים מהסוג הזה מקדמים מעורבות סטודנטיאלית, מפני שהם מאפשרים גם לסטודנטים שאינם יכולים להתנדב באופן רציף במהלך השנה לתת מעצמם למען החברה והקהילה. "כל אלה שרוצים לתרום את התרומה הקטנה שלהם בעולם הזה יכולים לעשות את זה כאן. אם אתה יכול לתרום דם או שיער אתה תורם. זו תרומה קטנה בשבילך, ותרומה ענקית בשביל אנשים אחרים".

בין הדוכנים השונים פעל גם הדוכן של "חיים בקהילה", פרויקט שמקושר לאסר"ן ולפקולטה למדעי הבריאות שהוקם לפני חמש שנים. במסגרת הפרויקט סטודנטים מהפקולטה למדעי הבריאות מעבירים סדנאות עזרה ראשונה בחינם, כדי להנגיש את הידע לגבי עזרה ראשונה לקהילה בבאר שבע והסביבה. "כל אחד יכול להשתתף בסדנאות, לא משנה מאיזה רקע הוא, בן כמה הוא ואיזו השכלה יש לו", הדגישה ורד פוקס, סטודנטית בשנה שלישית לרפואה שמרכזת את הפרויקט. "מומחים לעזרה ראשונה הדריכו את הסטודנטים איך להעביר סדנאות לציבור הרחב, ולא רק למי שיש לו רקע קודם ברפואה. אנחנו מנסים להגיע לכמה שיותר אוכלוסיות ולהפוך את הסדנאות לכמה שיותר אקטואליות ונגישות", הסבירה. מטרה נוספת של הפרויקט בשנה הקרובה היא להעלות את המודעות לקיומו מחוץ לפקולטה למדעי הבריאות. "הפרויקט הזה קיים כבר כמה שנים באסר"ן, והוא עוד לא הגיע לאוניברסיטה אף פעם. אני רוצה שהשנה נעביר סדנאות לסטודנטים גם בקמפוס המרכזי ושהסטודנטים שלומדים כאן גם יכירו את הפרויקט הזה".

"יום בריאות והצלת חיים" מוצלח נוסף חלף לו. יום שמבטא היטב את המשפט הידוע: "כל המציל נפש אחת- כאילו הציל עולם ומלואו". העובדה שכל אחד יכול למצוא את נקודת החיבור שלו ליום זה, בין אם בלתרום דם או שיער, לעבור הדרכה של עזרה ראשונה או בין אם פשוט להסתובב בין הדוכנים השונים ולהקשיב. זה מה שהופך את ימי הבריאות והצלת חיים, לכל כך מיוחדים.

נגישות