שריר למען שריר
מאת: שרון ליפסקר

מה גורם לכם להתחיל לרוץ? הפאנג'ויה המתקרבת? המחשבה על כמויות האוכל שאכלתם בארוחת שישי האחרונה? קבוצת סטודנטים בשנה א' לרפואה בחרה לרוץ למען מטרה חשובה- גיוס תרומות והעלאת המודעות למחלת הדושן.

אפשר לומר שרוח ההתנדבות כבר מנשבת לא מאתמול בבית הספר לרפואה ע"ש גולדמן באוניברסיטת בן גוריון. לפני שנתיים הוקמה קבוצת ריצה של סטודנטים לרפואה אשר השתתפו במרוץ בשביל לגייס כספים לניתוח של ילדה מאפריקה. המטרה שלהם הושגה והם הצליחו לגייס עשרת אלפים דולר. "בהשראתם החלטנו לעשות משהו דומה, ולתרום את הכסף שנצליח לגייס לעמותת 'צעדים קטנים' ללא רווח או תמורה אישית", סיפרה נטע לוטם, סטודנטית בשנה א' לרפואה ופעילה בקבוצת הריצה.

עמותת "צעדים קטנים" היא עמותה שתומכת ופועלת למען ילדים חולי דושן, מחלה גנטית ונדירה. רוב החולים במחלה זו מתים בסביבות שנות העשרים לחייהם. קיימת הערכה לפיה בישראל ישנם כשלוש מאות עד ארבע מאות ילדים החולים במחלה, שנכון להיום טרם נמצאה לה תרופה. "עידו פלס, סטודנט בשנה א' לרפואה, הקים את קבוצת הריצה. הרעיון עלה בתחילת שנת הלימודים ומחודש דצמבר בערך התחלנו להתאמן", הסבירה נטע. "יצרנו קשר עם העמותה, והעמותה עצמה פתחה לנו דף לגיוס המונים. בדף שלנו רואים את הסיפור שלנו וסרגל, שעליו כתוב כמה כסף אנחנו רוצים לגייס, כמה כסף גייסנו עד עכשיו וכמובן גם לינק לתרומה מאובטחת".

בניגוד לקבוצה שהוקמה לפני כשנתיים שהורכבה מבנים בלבד, בקבוצת הריצה של נטע וחבריה משתתפות גם בנות. "שמונה חבר'ה מהקבוצה שלנו רשומים למרוץ באופן פורמאלי, ועוד עשרה חברים מהמחזור יהיו אתנו שם ויעודדו אותנו". היא הוסיפה. ביום חמישי ה-26.4 הם ישתתפו במרוץ "הר לעמק", מרוץ שליחים קבוצתי למרחק של כ-215 ק"מ אשר מתרחש בצפון הארץ מזה עשור, ויגלו אם האימונים שערכו בחודשים האחרונים אכן השתלמו.

חברי קבוצת הריצה
צילום: נטע לוטם

"המטרה מבחינתי היא לעורר את המודעות. אם דרכי מישהו אחר עושה משהו טוב זה ממש כיף. גם לעורר מודעות לילדים שחולים ולמצוקה של אחרים זה חשוב. כל סכום כסף שנצליח לתרום יכול לסייע", הדגישה נטע. לדבריה, ישנו סלוגן שחברי קבוצת הריצה החליטו לאמץ - "שריר למען שריר". "אנחנו רצים ומפעילים את השרירים שלנו למען אלה שיש להם ניוון שרירים", היא הסבירה. הסלוגן יתנוסס על חולצותיהם של חברי קבוצת הריצה במהלך המרוץ, בתקווה שכמה שיותר אנשים ייחשפו אליו ויחליטו לתרום למטרה המשותפת.

מאז שקבוצת הריצה הוקמה והאתר הייעודי שלה עלה לרשת, נטע וחבריה קיבלו תגובות חיוביות מכל עבר. עם זאת, גם במקרה הזה התגלה שלאנשים קל יותר לפתוח את הלב ולפרגן מאשר את הארנק. "בינתיים גייסנו רק 3,600 שקלים. בהתחלה הייתי ממש אופטימית וחשבתי שנצליח לגייס שישים אלף שקל עד המרוץ. יש תגובות מאוד אוהדות ומאוד מפרגנים לנו, אבל לא תורמים מספיק. אני חושבת שיש פער מאוד גדול בין לעשות לייק ולשתף בפייסבוק לבין להוציא את כרטיס האשראי ולכתוב את הפרטים. זה הקושי העיקרי", סיפרה.

לכל אחד מאתנו יש את הדרך שלו לתרום לחברה שבה הוא חי. בין אם מדובר בלתרום כסף, בגדים או מזון לאנשים הזקוקים לכך, ובין אם מדובר בלקחת חלק בפעילות התנדבותית או ספורטיבית למען מטרה יקרת ערך. אתר התרומה של קבוצת הריצה יישאר פתוח גם אחרי המרוץ, ואתם מוזמנים להיכנס אליו, לשמוע עוד פרטים על היוזמה ולתרום כל סכום העולה על דעתכם. אל תשכחו- תרומה קטנה בשבילכם היא דבר גדול בשביל מישהו אחר!

הדף של קבוצת הריצה בפייסבוק:

https://www.facebook.com/BGUrunning/

אתר התרומה של קבוצת הריצה:

https://funding.littlesteps.org.il/

נגישות