שיטות הפשע
מאת: גלי סיטון

פושעים מתוחכמים בעיר אימצו שיטות שונות שנועדו להבטיח את הכנסתם על חשבוננו. כתבתנו ליקטה כמה סיפורים שיעזרו לנו לשמור על מה ששלנו.

חבלה בדודים

חודש פברואר היה חודש קר. מאוד. לקחתי בחשבון שלפני מקלחת אני צריכה להדליק את הדוד לפחות שעה וחצי. אז חיכיתי. שעתיים. שלוש. אחרי ארבע כבר קפצתי לחברה להתקלח. תודה, הדס. יומיים לאחר שעברתי לגור במקלחת של הדס הופיע על דלתי באורח פלא מגנט של תיקון דודים. "איזו קרמה! זה מדהים! אלוהים שלח אליי את המלאך הזה בדיוק ברגע שהייתי זקוקה לו! זה גורל!". אחזתי במגנט בחרדת קודש ובן זוגי, שפחות מאמין בקרמה וגורלות, החזיר אותי לקרקע וטען שזה צירוף מקרים גדול מדי, מוזר מדי. פה חשדתי.

בעלת הבית שלנו הזמינה מתקן דודים מחברה אחרת שהיא מכירה. הוא הגיע ואמר לי באותו רגע שהוא הסתכל על הדוד: "חיבלו לכם בדוד". הזדעזעתי. המתקן עצמו היה איש חביב למדי, תוך רבע שעה תיקן את הבעיה, ועשה קופה של חמש מאות שקל שספגה בעלת הבית שלנו. מי זה השטן הזה שבחודש הכי קר בשנה חתך לי את החוטים בדוד? הסתכלתי על דלת הכניסה, וזרקתי את המגנט של השטן לפח. כעבור כמה ימים ראיתי פוסט בפייסבוק שמזהיר מפני חבלה בדודים בשכונה ד'.

גניבת אופניים

יותם, סטודנט בשנה ב', שבר את הסטטיסטיקה ואת כל שיאי גינס כפי הנראה עם כמות האופניים שנגנבה ממנו בשנה וחצי האחרונות. "אני אוהב מאוד ומשתמש הרבה באופניים, זה מוצר צריכה בסיסי מבחינתי. במקום ללכת ממקום למקום, לנסוע בפחות מחצי מהזמן... הבעיה שבבאר-שבע כל הזמן גונבים לי אותם!". כל זוג יקר ללב, ולכל זוג סיפור משלו. "זוג ראשון נגנב לי כשקשרתי אותם ברחוב עם שרשרת פשוטה, טעות שלי, לוקח את האחריות... זוג שני קשרנו אני וחברה שלי ברכבת, אבל הפעם קניתי את המנעול שרשרת הכי טוב שהיה בחנות". ניחשתם יפה, גם זה לא עזר. "כשחזרנו מאותה נסיעת רכבת גם הזוג שלי וגם הזוג שלה נגנבו. לא איבדתי תקווה, וקניתי עוד זוג. את הזוג הזה הקפדתי לקשור או במקלט של הבניין או במקומות נסתרים". היינו מצפים שפה כבר יגיע הסוף הטוב, זוג מספר שלוש חייב להביא סוף טוב. "יום אחד ירדתי למקלט ומצאתי רק גלגל כשכל שאר האופניים פורקו". הגנב פירק את האופניים, והגלגל שדרכו נקשרו האופניים הוא השורד היחיד מאותה חטיפה אכזרית. "הזוג האחרון אתי כבר זמן שיא של כמעט חצי שנה, שזה מרגש מאוד, והוא עוד אתנו". יותם הלך בגישה אופטימית לתחנת המשטרה בין גניבה אחת לאחרת כדי לחפש מעט תקווה. "הלכתי למשטרה לראות, אולי מצאו אופניים גנובות. היו שם עשרות זוגות, אבל אף לא אחד מהזוגות שנגנבו לי". אין חכם כבעל ניסיון, אז קבלו טיפ מאחד מחכמי הדור הגדולים בתחום האופניים: "אם יש לכם אופניים שאתם רוצים לשמור עליהם, תעלו אותם לדירה או שתקשרו אותם עם קריפטונייט, שזה המנעול U היקר, גם אם האופניים שלכם פשוטים,  כי כל הזוגות שנגנבו לי היו מאוד פשוטים ומעפנים, גונבים הכול בבאר-שבע! למשטרה הייתי מוסר שינסו איכשהו למנוע את התופעה הזאת כי היא מבאסת מאוד, ובנוסף, אם יוכלו לפרסם שהם מוצאים אופניים זה יהיה נחמד".

פריצות

נעה בן משה, בשנתה השנייה בבאר-שבע, מספרת על התקופה שלה בבאר-שבע בקיץ, בעונה החמה ביותר הן בחיים האלה והן בפריצות, מסתבר. פורצים יודעים שסטודנטים רבים אינם נמצאים בדירות במהלך הקיץ, והם המציאו שיטות לבדוק מי בבית ומי לא. "חזרנו לדירה, ראינו שאין מים וזה היה נורא מוזר. לא הבנו אם זה הפסקת מים או לא, וכשירדנו ראינו שמישהו סגר את כל הברזים הראשיים של כל הדירות. הוא סגר אחד-אחד כדי לראות אם סטודנטים חוזרים כדי להרים את זה, לראות מי נמצא בבית". נעה מספרת שהמזל שלהם הוא שיש להם קבוצת וואטסאפ משותפת לכל הדיירים, כמעט כולם סטודנטים, והם דאגו בכל פעם להתעדכן ולפתוח לכל הדירות את הברזים בכל הזדמנות. "הם הבינו שקיץ זה זמן שאף אחד לא נמצא. הבניין הוא ברינגלבלום, וזה בניין שחוץ מדירה אחת כולם באמת סטודנטים. זאת הייתה תקופה מאוד לא סימפטית, כי זו תקופה שהרגשנו שהיינו במעקב". אם היצירתיות של הברזים לא הרשימה אתכם, קבלו את פטנט הפלסטר: "היו פלסטרים שהשאירו על הדלתות כדי לראות אם יזיזו אותם. הם שמים את הפלסטר בין הדלת למשקוף כדי לראות אם זה זז, זה משהו שהוא לא בולט לעין". בדומה לשיטת הפלסטר קיימת שיטת חסימת המנעול, שעליה דיווחנו בעיתון בשנה שעברה: הפורצים שמים חתיכת עץ או קיסם בתוך המנעול. אם הוא עדיין שם לאחר זמן, הדירה מסומנת בתור אחת שאפשר לפרוץ אליה בלי לחשוש מהיתקלות בדיירים.

מהמשטרה נמסר: "כל תלונה המוגשת בגין התפרצות מטופלת במישור הגלוי והסמוי, תוך שימוש בכלל האמצעים הטכנולוגיים והחקירתיים שעומדים לרשות החוקרים במטרה להביא למעצר החשודים ולמיצוי הדין. שוטרי הסיור והבילוש מסיירים מדי ערב באזורים השונים של העיר בהתבסס על ניתוחים מודיעיניים ואחרים. לצד זאת, מבוצעות פעולות מניעה מצבית ביחד עם הרשות המקומית, הכוללות הסברה כיצד לשמור על רכוש, כגון אי השארת מפתח נוסף במקומות שונים, נעילת אופנים ועוד, התקנת תאורה במקומות חשוכים, הסרת צמחייה המשמשת כמסתור ועוד. אנו קוראים לסטודנטים לדווח למוקד 100 על כל אירוע חריג".

סטודנטים רבים העידו כי לא ידווחו למשטרה על אירועים חריגים, כיוון שהם מרגישים שגוף זה אינו לטובתם. זאת מאחר שלאחרונה חלו אכיפה מוגברת ומתן דו"חות להולכי רגל בקרבת האוניברסיטה. מדוע חלה העלייה במתן הדו"חות הללו?

"לעניין האכיפה המוגברת, התנהגות הולכי רגל נמצאה כאחד הגורמים המרכזיים לתאונות דרכים קשות וקטלניות. לנוכח העובדה שבאזורים אלה שיעור תאונות הדרכים עם מעורבות של הולכי רגל גבוה מתבצעת שם אכיפה".

נגישות