שידוך מגן עדן
מאת: דיקלה קציר

להחליק שמאלה או ימינה? כתבתנו יצאה לתחקיר מקיף בנושא היכרויות סטודנטיאליות וחזרה עם מסקנות מעניינות וסיפורים מפתיעים

אין ספק שסצנת ההיכרויות הבאר שבעית החלה לתפוס חלק מרכזי בלוח הזמנים של כולנו, ואם זה לא מספיק, החורף הקרב ובא רק מחזק את הצורך למצוא מישהו להתכרבל אתו (או לגנוב ממנו את השמיכה) בלילות המדבר הקרים. מערכת צ'ופצ'יק החליטה לעשות תחקיר בנושא ולהציג את מסקנותינו בהתאם. מוגש כשירות לציבור, הכתבה מופנית לרווקים/ות ולתפוסים/ות כאחד.

והשאר היסטוריה

אחרי ששאלנו סטודנטים (והרבה מהם) איפה הם מחפשים, מכירים ומשתדכים, גילינו עובדה מעניינת. מסתבר שלפני כמה שנים היה פורום של האוניברסיטה תחת הכותרת היכרויות. נשים וגברים (אנונימיים, אך לא תמיד) מצאו את עצמם מדפדפים בין השרשורים השונים של רווקים נחשקים שחיפשו אהבה. היום אנחנו לא שם. בין האופציות הכי פופולאריות להיכרויות עלו אפליקציות ההיכרויות טינדר ו-OKCUPID. עבור אלו שעדיין לא יודעים על מה מדובר, קבלו סקירה קצרה של כל אפליקציה.

עדויות מהשטח

טוב, אז מלבד הפרופילים שפתחתי כחלק מעבודתי העיתונאית (וגרמו לחבר שלי לקנא קצת, יאי), היה לי חשוב לשמוע על סיפורי הצלחה או כישלון שהולידו האפליקציות כיאה לתחקיר מקיף. להלן התוצאות:

הטוב

מהשמים – הסטודנט ינון וחבר לספסל הלימודים יצאו לפאב בערב יום האהבה, ממורמרים שלא מצאו את האחת שלהם. מפה לשם הם החליטו לפתוח לינון פרופיל באפליקציית OKCUPID, וענו על רוב השאלות די בצחוק, בעיקר כי הם הבינו שהיגיון של נשים גדול עליהם. מפה לשם הייתה התאמה של מאה אחוז עם דנה, ומאז ועד היום היא מתחזקת זוגיות בריאה עם ינון.

מתגברות על המרחק – הגר הכירה את יוליה בטינדר (עד כה לא מקורי). הטוויסט היה שיוליה גרה בכלל במוסקבה ומצאה את עצמה יוצאת לדייט בארץ הקודש כאשר ביקרה משפחה בארץ. "קבענו להיפגש כי לשתינו יש אנגלית ממש טובה. היא לא הייתה מעוניינת בהתחלה, ואז נישקה אותי במפתיע בדייט בסילבסטר. שבוע אחרי טסתי אליה", מספרת הגר שנמצאת במוסקבה זה חודשיים. היא ויוליה מבססות זוגיות על קו נתב"ג–מוסקבה ולפחות שעה ביום של סקייפ.

הרע

דני דין – א' מספרת שיצאה עם מישהו לפאב אחרי התכתבות בטינדר ובוואטספ. הדייט שלה, דני דין (שם בדוי) לא הפסיק להתחיל עם המלצרית במהלך הערב, ואפילו לא התבייש לבקש את מספר הטלפון שלה. בסוף הדייט, כאשר הגיע החשבון וא' הסתובבה להוציא את הארנק, הוא פשוט נעלם. אולי הוא בכלל קוסם?

ולמקרה אחר – ד' ברחה לדייט שלה, שהכירה באחת האפליקציות, כשהייתה בשירותים, כי הרגישה שהוא כל הזמן מתעניין רק בתוצאות משחק הכדורגל ופחות בה.

המכוער

פיצול אישיות – ר' מספרת שיצא לה להכיר בחור שפתח לא פחות משישה (!) פרופילים שונים באפליקציית OKCUPID. לא רק זה, הוא קרא לעצמו בשמות שונים בכל אחד מהפרופילים. תפסת מרובה, לא תפסת כלום?

לא באמת חורץ גורלות

לא מעט אנשים בכלל וסטודנטים בפרט מכירים היום דרך שימוש באפליקציות היכרויות. מה עוד אפשר לעשות אם תמונת פרופיל אינה הצד החזק שלך? נשמע שהאפליקציות הן ה(!)דרך למצוא היום בן/בת זוג, וזה משאיר אותנו לתהות האם המצב הנוכחי הוא מצב אידיאלי. מצד אחד, האפליקציות מאפשרות לנו להיפתח יותר בקלות ולהיות כנים בקשר לרצונות שלנו, מה שיכול היה להיות מביך לומר פנים מול פנים. נוסף לזה, האפליקציות עוזרות לנו לקדם את החיפוש אחר האהבה, להכיר אנשים חדשים שלא בהכרח נמצאים במעגל החברים הקבוע ואפילו לתחזק קצת את האגו. מצד שני, אין ספק שיש קסם בלהכיר את אהבת חייך בתור למיקרוגל בבית הסטודנט.

המלצתי האישית היא שאולי צריך לנסות לא לנסות – לא מעט מהסטודנטים שתרמו מידיעותיהם לכתבה זו סיפרו שהכירו את בני/ בנות הזוג בשגרת היומיום, בטרמפ בדרך הביתה, מחוץ לבניין 90 או בישיבת דירה בסגנון חבר מביא חבר. בדרך הזאת אפשר לדלג קצת על "שלב הייבוש" בצ'אט ופשוט להיפגש ולהתקדם משם. לסיכום, אין כאן נוסחה או מתכון למציאת שידוך מוצלח. היום אפשר לפגוש אנשים חדשים במסגרות שונות, מקוונות או לא, ואם תראה/י מספיק נכונות תספיק/י למצוא חבר/ה להתכרבל אתו/ה בחורף (ואם לא אז לפחות יש שוקו חם וקרמבו).

טינדר OKCUPID
מוטיב מרכזי אפליקציה מבוססת מקום או במילים אחרות – LOCATION LOCATION LOCATION

 

אלגוריתם. מענה על שאלון מקיף שיציע לך את בן/ בת זוגך לעתיד בהתבסס על מענה זהה על כמות שאלות גדולה מאוד.

 

לפני שמכירים הפרופיל מורכב מהמאפיינים האלה: שם פרטי, חמש תמונות (אפשר גם מהפייסבוק), מגדר ומין שאליו את/ה נמשכ/ת. פרט לכך אפשר לדרג את המרחק המקסימאלי של הפרופילים האחרים שתיחשף/י אליהם.

 

שאלון סוציומטרי מקיף וארוך. מיד אחרי הפרטים הדמוגראפיים את מקבלת שאלות של שיחת "יחסינו לאן?" ומגדירה מה את מחפשת: גיל, סוג קשר, דת, מעשנ/ת, דעה פוליטית, האם את מוכנה לחתונה (לא נגעתי) ועוד. השאלות מגיעות לרזולוציה קטנה כל כך עד ששואלים האם המזל האסטרולוגי שלו מהווה DEAL BREAKER. בקיצור, חוץ מלקבל את הסיסמה לחשבון בנק שלך כיסו את הכול.

 

איך זה עובד ימינה: לייק, שמאלה: דיסלייק. פשוט ככה. אם מדובר באהבה ממבט ראשון ויש שני לייקים – MATCH, ואפשר להמשיך לדסקס בחלון ההודעות באפליקציה.

 

אחרי מילוי הטפסים לביטוח לאומי אפשר להתחיל בכיף. התחושה היא כמו דף הבית בפייסבוק. מלא תמונות פרופיל, אפשר לשלוח הודעות לכל אחד/ת (אבל אי אפשר לסנן. בכלל), ותחת כל אחד רשום אחוז ההתאמה.

 

איפה הקאטצ' תיאום ציפיות. אין ממש כותרת לתכלית של טינדר, ויכולים להיות מקרים שהצד השני לא ממש מחפש את מה שאת/ה מחפש/ת. (קריצה)

 

מתבססים על נתונים יבשים שלא בהכרח מובילים לבחיר לבך, או לחלופין ייתכן כי הצד השני ינסה להתאים את עצמו על פי התשובות שלך. (כלומר, ייתכן מצב שכשסימנתי שאני אוהבת סרט אימה הדייט שלי יתחפש לליצן? קריפי)

 

נגישות