שותפים בע"מ
מאת: ליעד וכניש

הדביק, המושלם, המתלבט והמעצבן הזה, שהוא בעצם אנחנו. המדריך המלא של הצ'ופצ'יק לסוגי השותפים שכולנו אוהבים לשנוא

כשאתה יוצא לראשונה מהבית של ההורים אתה מגלה כמה דברים סופר-חשובים על החיים: המצעים לא מסתדרים על המיטה מעצמם, מזגן בקיץ זה יקר, והמחיה בדירת שותפים לא תמיד נראית כמו עוד פרק ב-Friends. רגע לפני שאתם הולכים לאכול אִתם מאותה פרוסה ולעשן אִתם מאותה קופסה – תנו לנו להזהיר אתכם מכמה טיפוסים שממש לא הייתם רוצים לחלוק אִתם כתובת. אין בעד מה.

השותף הדביק
השותף הדביק הוא בדרך כלל סטודנט בשנה ב' שמחפש שותפים אשר מתחילים את דרכם האקדמית בנגב. תוכלו לזהות אותו עוד בקריאת המודעה לחיפוש שותפים שיפרסם בפייסבוק. במודעה יופיעו משפטים כמו "דרוש שותף לדירה שהיא כמו בית" או "מחפש שותף לדירה ולחיים". במפגש הראשון הוא יכריח אתכם לשבת על הספה ולאכול מהעוגה שהכין בעצמו במיוחד לרגל המאורע. בזמן שתאכלו מהעוגה הוא יספר על התכניות שלו לשנה הקרובה בגוף ראשון-רבים ויכריז על הסדרה שאתם הולכים לצפות בה בכל לילה לפני השינה. ארוחות ערב משותפות ושיחות על איך עבר היום יהיו דבר שבשגרה. כשתזמינו את החבר'ה לישיבה ביתית הוא יצטרף בשמחה ואף ישלוף מהשידה אלבומים ישנים שלכם ויתאר את הסיפור שמאחורי כל תמונה. על הקיר בסלון הוא יתלה לוח שעם, ובמהלך השנה הוא ינעץ בו סלפיז משותפים שלכם בתוספת הכיתוב "טוב שותף קרוב מאח רחוק". השותף הדביק יתעורר לפניכם בכל בוקר, ובכל פעם שתכינו לעצמכם קפה הוא יצטרף ויאמר שהמוטו שלו בחיים הוא "קפה שותים בצוותא". רגשותיכם כלפי השותף הדביק ישתנו עם הזמן. בחודשים הראשונים אתם תאהבו את תחושת ה-אף פעם לא לבד שהוא יוצר ותאמינו שזה חלק מהחוויה הסטודנטיאלית המדוברת. אך החל מהמחצית השנייה של השנה אתם תתחילו לצחוק עליו מאחורי הגב עם חברים ולספר על כמה שהוא דביק ובלתי נסבל.

השותף המתלבט
השותף המתלבט הוא השותף הכי מסוכן משום שהוא מתעתע במיוחד. הוא לא החלטי באופן בלתי מתקבל על הדעת ואתם מעולם לא תשמעו ממנו מילות חיוב או שלילה, אלא רק ביטויים כמו "זרום, אחי" ו"עוף על הטיול שלך". במפגש הראשון אתם תחשבו שמצאתם את השותף שלכם, אחד כזה מגניב ששום דבר לא מפריע לו ופשוט חי את הרגע. אתם אפילו תקבלו ממנו השראה ותשאלו חברים אם בא להם לרדת לסיני לשבועיים כי תואר תמיד אפשר להשלים אבל נעורים לא. ההשראה הזאת תיגמר מאוד מהר כשתבינו שהחיים של המתלבט אינם מלהיבים כפי שהם נראים. הוא לא יעשה צעד אחד מבלי להתייעץ אתכם קודם, ובסוף הוא תמיד יפעל הפוך ממה שייעצתם לו. התלבטות חייו תהיה האם הוא בחר נכון כשהחליט להתחיל ללמוד או שהוא בכלל עלה נידף ברוח, והוא הולך לחפור על זה במשך כל התואר. כיוון שהוא תמיד שואל שאלות ומחפש תשובות הוא ישתף אתכם בכל ערב באיזו תובנה חשובה שהגיע אליה במהלך היום כמו להפסיק לעשן או להתחיל ללכת לחוג פיסול בקרמיקה. פעם בכמה שבועות הוא יחזור לדירה עם איזשהו פריט חדש ומלהיב במיוחד כמו אקווריום שיפסיק לרגש אותו אחרי יומיים או כיסא מנהלים קרוע שמצא ברחוב וצריך שיפוץ.
השותף המתלבט יאהב ויעריץ אתכם אך יעבור דירה בכל שנה מרצונו, ובשנה השלישית הוא יעבור לגור בעיר העתיקה או באחד מכפרי הסטודנטים מחוץ לבאר שבע.

השותף המוכשר
השותף המוכשר הוא השותף המושלם. מושלם כל כך שזה כבר עולה על העצבים. כשתגיעו לראות את הדירה יהיו שם עוד שלוש בחורות ושני גברים שינסו להתחרות על חדרי לבו בזמן שהוא מסתובב עם חולצה קרועה שלא הוריד מאז אוגוסט 10'. כשישאלו אותו מה הוא לומד הוא יגיד ספרות, ואז כולם יצחקו כי הם יודעים שזה לא נכון, והוא יחייך ויגיד שמקצוע הרפואה בחר בו אבל הוא תמיד חלם ללמוד ספרות. בשיחה הראשונה הוא יספר שהדבר שהכי חשוב לו בשותף זה שיאהב לאכול, כי התחביבים העיקריים שלו הם לבשל ולגדל ירקות. במהלך השנה הבית והחדר שלך תמיד ייראו נקיים אף על פי שלא ניקית אפילו פעם אחת, אבל אתה לא תשאל שאלות. הכעס יתחיל כשאתה תזמין חברים לדירה ומבלי להתאמץ הוא יגנוב לך את כל הפוקוס – יבעיר מדורה באמצע הסלון, יציע להם פופקורן מגרעיני תירס שהוא קלה בעצמו ויארגן משחקי חברה מדליקים. הוא מצליח לדבר עם כל הסובבים יחדיו בתור קבוצה ועם כל אחד מהם באופן אישי בזמן שאתה בקושי זוכר איך קוראים לזה שמשמאלך. הוא מציע לך להצטרף אליו לריצה בכל ערב וגורם לך להרגיש רע עם עצמך כשהוא חוזר מיוזע ומסיר חולצה בזמן שאתה יושב על הספה ואוכל דוריטוס. כולם בבאר שבע מכירים אותו, ובכל פעם שתספר שאתה השותף שלו הם ירעיפו עליו אין-ספור מחמאות ויגידו שזכית בלוטו. אתה תקנא בו ותפתח שנאה כלפיו, אבל לא לאורך זמן, יום אחד אתה תיכנס 'בטעות' לחדר שלו ותגלה שהוא אוסף את השקיות של הלחם הפרוס. אתה תרגיש הרבה יותר טוב כשתספר על זה לחבר'ה.

השותף השנים-עשר
בדיוק כמו במושג הנודע מעולם הכדורגל השותף השנים-עשר הוא בעצם כולנו. ובואו נודה באמת, כולנו שותפים זוועה. אנחנו מקובעים. קשה לנו להתנתק מההרגלים שרכשנו בבית אימא ואנחנו חושבים שכל מי שמתנהג אחרת הוא אידיוט גמור. אנחנו חולי ניקיון, ואם הוא לא ינקה את הטוסטר מיד כשיסיים את הטוסט הוא גמור. אנחנו עצבניים, ולמה לעזאזל יש במקלחת מאתיים בקבוקים של שמפו?! אנחנו לא מתחשבים ואנחנו נארח חברים מתי שנראה לנכון. אנחנו מאובחנים ולא יכולים ללמוד בחדר סגור אז שיראה טלוויזיה במקום אחר. אנחנו עייפים ושונאים שמדברים אתנו על הבוקר. אנחנו מזוהמים ולא מנקים את השיער בכיור אחרי הגילוח. אנחנו עצלנים ולא מוציאים את החתיכות שנשארו בכיור אחרי ששטפנו כלים. אנחנו מתאמנים ואוכלים מלא ביצים. אנחנו חטטנים, ולאן למען השם נעלם כל התפוצ'יפס?! אנחנו מתחכמים, ואם הוצאנו את השקית של הזבל מהפח והורדנו אותה למטה, שמישהו אחר ישים אחת חדשה. אנחנו ילדותיים ומרוכזים בעצמנו ולא נרדמים בלילות ובודדים ועצובים ושמחים ומרעישים ובלתי נסבלים, ובקיצור כולנו חרא של שותפים. שתהיה שנה טובה ומוצלחת לכל השותפויות באשר הן.

נגישות