רק שנייה
מאת: דיקלה קציר

מכורים לקניות באינטרנט? יש לנו הצעה אחרת בשבילכם. הגיע הזמן לצרכנות אחרת, קהילתית ואקולוגית. כתבת המשך על הסוד מאחורי חנויות יד שנייה

בכל בוקר אני קמה עם מינוס, אבל היום הגזמתי. העושר באתרי הקניות (ראה/י כתבה בגיליון הקודם) לגמרי סנוור אותי, ומצאתי את עצמי נאבקת ומנסה לצמצם את מאות הפריטים שהכנסתי לוויש-ליסט בשמונה אתרים שונים. מבלנדסטון ופליז של קולומביה (TRUE STORY) הפכתי לשופוהוליקית רצינית, מה שאומר שזה זמן מצוין למצוא אלטרנטיבות אחרות לכיס!

מעניין למה

נוסף ליתרון הכלכלי הגדול בקניית מוצרי יד שנייה יש לא מעט סיבות אחרות לוותר על הסיבוב בקניון או באתרי הקניות. ליזה שירה פוטרמן, שמלמדת בבן גוריון בתור עמיתת הוראה ומרצה מן החוץ, מספרת, "לחפץ יש היסטוריה. העובדה שאנשים השתמשו בו לפני גורמת לי לתחושה של חיבור למשהו גדול ממני. גם הסיפורים שזוכים לשמוע תוך כדי שמבקרים בשווקים וחנויות יד שנייה וגם המפגש האנושי גורמים לחוויה להרגיש לא מסחרית כמו בחנויות שבהן הבגדים מגיעים ממפעל". ענבר רגב, סטודנטית בשנה שנייה לכלכלה ולמנהל עסקים מסבירה, "הסיבה שאני קונה יד שנייה היא להילחם בזיהום שיוצרים המפעלים של תעשיית האופנה המהירה. מדובר בייצור של ארבע קולקציות במהלך השנה כאשר חלק גדול מהקולקציות האלו לא נמכר בכלל. בישראל זה בכלל מחמיר בגלל חילופי העונות הלא ברורים שגורמים לבגדים להישאר על הקולב". אם זה לא מספיק אז ויקה איישוב, בוגרת תואר אנימציה במכללת ספיר, קנתה לפני שנתיים בחנות יד שנייה בסנט פטרסבורג בלייזר יפיפייה, ולפני שבועיים היא ראתה אותו תלוי על קולב בחנות, תראו בעצמכם (תמונה).

יד שנייה, איפה ואיך?

לכולנו יש איזושהי תמונה בראש של חנות יד שנייה, של בגדים מרופטים וישנים שמריחים כמו שנות השמונים ביום טוב. הבעיה היא שהכול באמת בראש, ורוב חנויות יד השנייה מציעות מותגים לצד פריטי אספנות. חנויות יד שנייה פרוסות ברחבי העיר, יש הידועות יותר ויש המוכרות פחות, אבל רובן עם אותו רעיון: אפשר לשלם הרבה פחות על אותו מוצר. הילה ליבנה, סטודנטית במכללת אחווה לפסיכולוגיה ולחינוך מיוחד, חושבת שדווקא החנויות שבהן מחטטים טיפה הן המועדפות עליה. "אמנם צריך קצת סבלנות אבל יש שם מציאות שאין סיכוי שתמצאי בחנויות מותגים, וזה תמיד בתקציב כי המחיר ממש נמוך".

בין הבולטות בחנויות יד שנייה בבאר שבע היא חנות היריד הנודד במרכז הנגב. כשבא לך להעביר את בגדייך הלאה או סתם להתחדש זוהי האופציה הנוחה ביותר. החנות החברתית ממוקמת במרכז הנגב ופתוחה רוב השבוע, ולשם את יכולה להביא את בגדייך הישנים ולקבל עליהם במעמד המסירה זיכוי או החלפה בפריטים אחרים בחנות. שווי הזיכוי משתנה לפי אופי הפריטים שמסרת, פריטי וינטג', ערב ויוקרה או לחלופין בגדי יד שנייה רגילים. מומלץ להתעדכן בפרטים נוספים בעמוד הפייסבוק "חנות היריד הנודד".

מכירת יד שנייה ביתית

כל סטודנטית פאשניסטה אמתית לא פסחה מלמכור את בגדיה הישנים והאהובים באירוע מכירת יד שנייה. רוב היוזמות הן יוזמות סטודנטיאליות אך לא רק, ישנן בנות המציעות את המלתחות הישנות שלהן עבור סטודנטיות אחרות, כאשר עסקת החליפין בדרך כלל זולה בהרבה מהמחיר המקורי. פרסום המכירות הוא בדרך כלל מפה לאוזן או ברשתות החברתיות, אבל בסוף המידע תמיד מגיע לאנשים הנכונים.

אם מצאת את עצמך חושק/ת בבגד חדש-ישן לקראת החג, תמיד תוכלי גם לחפש בקבוצת הפייסבוק "בגדים יד שנייה באר שבע" שבה מתפרסמות בכל יום תמונות של בגדים למכירה.

הביגודית של ויצ"ו

חנות "הביגודית" של ויצ"ו נראית אמנם כמו עוד חנות לבגדי יד שנייה, אך במבט שני מדובר במקום שאפשר למצוא בו פריטים שאי אפשר למצוא במקום אחר, מכיוון שהסחורה של הביגודית מתחלפת כל הזמן וכוללת פריטים יוצאי דופן. אף על פי שישנם פריטים אשר ידעו ימים טובים יותר, זהו גם סוד קסמם. ויקה איישוב טוענת שפרט לכך שבגדי הביגודית מיוחדים והמחירים מאוד אטרקטיביים הסיבה המהותית לרכוש בביגודית היא שההכנסות הולכות למקלטים של ויצ"ו לנשים מוכות. למעשה, כמחצית מהמימון למקלטים מגיעה מהכנסות הביגודיות (!).

הביגודית ממוקמת ברחוב ויצמן 1, באר שבע.

"מעצבים מהלב"

בשנת 2016 עמותת מסל"ן (מרכז סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית) פתחה את המיזם החברתי הראשון הנקרא "מעצבים מהלב", והכנסותיו הולכות לפעילות העמותה (קנית – תרמת!). מדובר בחנות יד שנייה ממש לא סטנדרטית. חלק מהפריטים בחנות מורכבים מתרומות של הקהילה, אך חלק מפריטי החנות הם תרומות של בגדי מעצבים מהשמות הגדולים, ועובדי החנות הם מתנדבים של העמותה. בין הפריטים בחנות ניתן למצוא נעליים, אקססוריז, בגדי היריון, בגדי וינטג' ואף בגדים עם טיקטים שטרם נלבשו, כל אלו במחירים נוחים לכל כיס.

החנות תהיה פתוחה החל מאמצע חודש אפריל, בימים א'–ה' בין השעות 10:00–13:00 ובין השעות 16:00–19:00 בקניון שאול המלך, קומה מינוס 1. בעתיד מתוכננים דוכנים נודדים של החנות, כך ששווה להתעדכן בעמוד הפייסבוק של החנות: מעצבים מהלב – הבוטיק החברתי של מסל"ן.

הבזאריה

אירוע התרמה ביוזמת ארגון הסטודנטים לפיזיותרפיה. בכל שנה הסטודנטים מארגנים מכירת יד שנייה לבגדים שאספו, ובוחרים עמותה אחרת לתרום לה את רווחי המכירה. בגדים שלא מצליחים להימכר נתרמים לביגודית של ויצ"ו. האירוע הקרוב יתקיים בדשא שסמוך לפאב המנגה ב-30 באפריל. ניתן להתעדכן בפרטים נוספים בעמוד הפייסבוק של הבזאריה.

ניתן לתרום בגדים בנקודות האיסוף:

שכונה ג' – ארלוזורוב 45, רוני 052-5663198; וינגייט 82, אנה 054-7380301

שכונה ב' – מצדה 9, גיא 054-4308028; ביאליק, איתי 050-8317898; יצחק למדן 15, אביטל 054-7835558

חשוב לציין כי החנות של עמותת "פעמיים כי טוב" אשר מוקמה בבניין 30 באוניברסיטה נסגרה בחודש שעבר בגלל מחסור בתרומות. החנות מכרה מוצרי יד שנייה והעסיקה בכספי המכירות עובדים נכים ואנשים עם מוגבלויות.

אז... למה בעצם יד שנייה?

  • הרבה פעמים רציתן להתנדב ולא מצאתן זמן? רציתן לתרום לקהילה ופשוט לא יצא? מסתבר שניתן לתרום בגדים בהרבה מאוד דרכים, בין שהבגדים יגיעו ישר לאלו הזקוקים להם ובין שהרווח במכירתם או ברכישתם יממן עמותה הזקוקה לכך.
  • זה אקולוגי! אמנם זה נשמע מוזר שהבגדים שלנו הורסים את הסביבה, אבל כדי לגדל קילו אחד של כותנה ולהפוך אותו לסיבים שנדרשים לייצור בגדים נדרשת כמות של כשמונת אלפים ליטר מים! בדי כותנה, אגב, הם החלק הפחות נורא בכל הסיפור הזה, שכן ניתן למחזר אותם לעומת מרבית הבדים האחרים ובעיקר הסינתטיים שביניהם שלא מתכלים ואינם ניתנים למחזור.
  • ברוב המקרים הרבה יותר זול כלכלית לקנות יד שנייה מאשר לקנות בגד חדש באתר החנות או בחנות עצמה. אז אם לא מפריע שאין טיקט או ריח של חדש, זוהי אופציה משתלמת למדי.
  • כי זה תמיד כיף להיות ייחודי/ת – סוגי הבדים מיוחדים והפריטים לעתים עשויים בתפירה שלא ניתן להשיג היום ברשתות. גם יש פחות סיכוי שמישהי תלבש את אותה השמלה לברקה.
נגישות