רגר פינת אנז"ק
מאת: גיל אליאס

מה מחבר בין באר שבע המדברית לבין אוסטרליה, ארץ הקנגורואים והטים טאם? אירועי מאה השנה לקרב על באר שבע הם הזדמנות מצוינת לגלות, עד החגיגה הבאה

צילום: ליאור אבוטבול

קשה היה לפספס את דגלי אוסטרליה שנתלו לאורך רחוב רגר, הרחוב הראשי של באר שבע. מה גרם לתלייתם החגיגית ברחבי העיר? אירועי מאה השנים לקרב על באר שבע התקיימו לאחרונה בעיר וצוינו באירועים מיוחדים של פעם במאה. בסוף אוקטובר התקיים אירוע אנז"ק (קיצור לשיתוף פעולה בין צבאות אוסטרליה וניו זילנד) בבאר שבע, יום שלם שבו הוזכר קרב הפרשים הגדול של צבאות ניו זילנד ואוסטרליה למען כיבוש העיר באר שבע לפני כמאה שנים. במסגרת אותו יום, שאותו מימנו משרד התרבות והספורט,JNF , ממשלת אוסטרליה והקרן הקיימת לישראל, היו כמה אירועים ממלכתיים וממסדיים שאיגדו את הזיכרון והגבורה של אותם צבאות שיצאו נגד השלטון העות'מאני ששלט בבאר שבע באותה תקופה. בין האירועים היו טקסי זיכרון לחיילים הבריטים, הטורקים, האוסטרלים והניו זילנדים, טקס חנוכת המרכז להנצחת חיילי אנז"ק, מצעד הפרשים ושחזור הסתערות הפרשים בפארק נחל באר שבע. אל האירועים הגיעו אנשים רבים ובהם ראש הממשלה ורעייתו, בנימין ושרה נתניהו, נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנבול, מושלת ניו זילנד, פטסי רדי וראש העיר, רוביק דנילוביץ'. אל היום כולו הצטרפו כמה סטודנטים כדי לעבוד ולהשתתף באותו יום היסטורי שמחזק את תחייתה התרבותית של באר שבע בשנים האחרונות.

כאן משחזרים בכיף

"השחזור והרכיבה יוצאים מתוך כמיהה לשלום", קורא הקריין. שחזור ההסתערות של חיל הפרשים בנחל באר שבע מתקיים בסופו של יום אנז"ק בעיר. בהסתערות צפו ארבעת אלפים איש שביקשו לראות את שחזור הקרב ההיסטורי שהתקיים בפארק נחל באר שבע, באותו המקום בדיוק לפני מאה שנה. ההסתערות החלה עם התזמורת האוסטרלית. מול הבמה והתזמורת נכנסו כמאה פרשים אוסטרלים הלבושים במדים של חיילי אנז"ק כולל נוצת האמו, הציפור הלאומית של אוסטרליה. במהלך הסתערות הפרשים הונפו דגלי המדינות אוסטרליה, ניו זילנד, בריטניה וישראל. בסיום ההסתערות הוענקו אותות כבוד למפקדי הפרשים על במת התזמורת על ידי ראשי הממשלות, וברקע קרא הקריין חלק מנאומו של מרטין לותר קינג על שלום בין המדינות, שבו קרא לשוויון זכויות.

כל החיבור ההיסטורי שנוצר בין מדינת ישראל לבין חיילי אנז"ק, צבא אוסטרליה וניו זילנד התחיל בתקופת האימפריה העות'מאנית, האימפריה ששלטה באותה תקופה בארץ ישראל ובפרט בעיר באר שבע. מלחמת העולם הראשונה, שהביאה לשינויים קולוניאליים רבים, קידמה את הצבא הבריטי לקראת כיבוש ארץ ישראל מידי הטורקים. לצד הצבא הבריטי השתתפה האוגדה הרכובה של חיילי אנז"ק כדי לסייע בכיבוש אזורנו עבור הצבא הבריטי. האוגדה, שהכילה חיל רגלים רכוב והשתתפה בקרב למען שחרור העיר באר שבע, מהווה עבור ניו זילנד ואוסטרליה יד זיכרון לאחד הקרבות המשמעותיים בהיסטוריית אנז"ק. הקרב התנהל על ידי הפרשים. הם הגיעו אל העיר באר שבע בעזרת האיגוף הגדול דרך נקודות ציון רבות כמו רצועת עזה, צאלים, חורבות חלוצה ולבסוף תל באר שבע, כשהם היו ללא אספקת מים סדירה ומותשים מרכיבה ממושכת של שלושה ימים. הטורקים שהבינו את מצבם של אנז"ק וידעו שסוף המלחמה קרב התחילו להרוס את בארות המים בעיר באר שבע כדי להתיש את האויב. עם זאת חיילי אנז"ק עמדו במכשולים שהציבו בפניהם הטורקים וכבשו את העיר באר שבע דרך הסתערות הצבא בנחל באר שבע. "זה היה מהלך חדשני עבור המלחמה נגד השלטון העות'מאני", מדגיש ניצן דיין, מנהל המוזיאון להנצחת חיילי אנז"ק. "למרות התבוסה הקשה שהייתה לאנז"ק בגליפולי הרעיון לכבוש את באר שבע היה מחוץ לקופסה, רעיון שבסופו הביא לניצחון הצבא הבריטי, לו חיכה זמן רב היישוב היהודי".

הסיפור שלא סופר

נוסף על מנהיגי המדינות שעמדו על הבמה הגדולה היה גם קהל רב שצפה בשחזור הגדול. בין כלל האנשים היו גם סטודנטים שעסקו בתפקידים שונים, הן בהדרכה וליווי התיירים והן בעזרה לוגיסטית של הפקת האירוע. מור פרץ, סטודנט בתואר לניהול עסקי ספורט במחלקה למנהל באוניברסיטת בן גוריון בנגב, הדריך קבוצת תיירים אוסטרלים. במהלך העבודה הסטודנטים נדרשו ללוות את קבוצת התיירים שמנתה כארבעים איש, כאשר הקבוצות היו אחידות או מעורבות (קבוצת תיירים מניו זילנד ומאוסטרליה). במהלך העבודה ליוו המדריכים את הקבוצה באוטובוס וביקרו אִתם באתרי תרבות ובטקסים ממלכתיים שהתקיימו באותו יום. המדריכים אמנם עבדו רק יום אחד, אך ההכנה לעבודה התקיימה כשבוע לפני. "את ההכשרה שלנו התחלנו שבוע לפני באתר 'באר אברהם' בעיר העתיקה, שם הסבירו לנו על הפרויקטים התרבותיים המגוונים שמתקיימים בימים אלו בעיר באר שבע. לאחר מכן עברנו סיור על החשיבות ההיסטורית של באר אברהם וראינו מיצג אור-קולי שבסופו הוביל אל הבאר עצמה", מור מוסיף ומספר על היום. "אחרי שהיינו בבאר אברהם עשו לנו סיור בעיר העתיקה דרך אתרי מורשת כמו פארק אלנבי. לבסוף נסענו גם לפארק נחל באר שבע, בו התקיים השחזור וההסתערות של פרשי אנז"ק". נוסף לכל ההיבטים הטכניים המדריכים עברו הכשרה היסטורית על החיבור שקיים בין אוסטרליה, ניו זילנד וישראל ביחס לאירוע בכלל ולעיר באר שבע בפרט. מור הופתע מהיחס האוהד ומהחיבור החזק שיש בין אוסטרליה לבין בירת הנגב. הוא מספר שעוד בבית הספר לומדים הילדים באוסטרליה על החיבור בין המדינות וגם על ההיסטוריה של העיר באר שבע, על חיילי אנז"ק, על הקרב בנחל באר שבע ועל השלטון הבריטי והעות'מאני ששלטו באותה תקופה. דרך החיבור הקצר שנוצר בין מור לבין קבוצת האוסטרלים שליווה למד מור רבות על ההיסטוריה, על המורשת ועל הקשר החשוב שנוצר בין המדינות. "נראה שהאוסטרלים אוהבים את ישראל ובאים לפה די הרבה, היה כיף ומפתיע להכיר מורשת היסטורית של עם אחר ואת חשיבותה של העיר באר שבע בתוכה", סיכם.

באותו שבוע של האירוע הגדול נפתח המרכז להנצחת חיילי אנז"ק, מוזיאון שהוקם בעיר לכבוד זיכרון הקרב והנופלים בכיבוש הבריטי של העיר. המוזיאון נמצא לצד בית הקברות הבריטי שבו קבורים גם כמה חיילים אוסטרלים. המבנה הייחודי שמעוצב כראש סוס אוסטרלי תוכנן על ידי האדריכל הידוע אודי כסיף, שעיצב מבנים רבים ברחבי הארץ. בכניסה למרכז מוצגים בפני המבקר שני פסלים המייצגים את חיל הפרשים בקרב הגדול. המרכז בנוי מחלל גדול ובו מוצגים מיצגים כמו סרטי הקרבות והמסעות של חיילי אנז"ק. המבקר שנכנס למרכז מקבל הדרכה מסודרת שמתחילה במבט כולל על האיגוף הגדול של אוגדת אנז"ק. משם המבקר עובר דרך תחנות רבות במסע המפרך של חיילי אנז"ק וכן דרך סיפור חייו הספציפי של אדוארד קליבר, פרש אוסטרלי ששלח את מכתביו במהלך המלחמה למשפחתו, וכך יצר תיעוד היסטורי ורגשי של החוויה שעברה אוגדת אנז"ק. המבקר שעובר דרך גליפולי, מצרים, סיני, עזה ולבסוף באר שבע מגיע למיצג אור-קולי דמוי בונקר המתקיים בתוך מעלית ענק. המיצג שמשנה את תפאורתו ומראה את מורשת הקרב של חיילי אנז"ק מעלה את המבקר אל גג המבנה. בין יתר הסרטים ותיעוד המכתבים של אדוארד נחשף מבקר המרכז לממצאים היסטוריים נוספים כמו בקבוקי בירה, פרסות, תגים, כרזות, ספרים ועוד חפצים רבים שנמצאו מאותה תקופה ומאותו מאבק. כל אלו מהווים נפח נכבד עבור המבקר שרוצה להבין את התקופה שבה חיו הפרשים לעומקה. התיירים הרבים שהתהלכו בתוך המוזיאון הביעו תמיכה והתרגשו מאוד לנוכח המראות שחזו בהם במרכז. "יש משהו ייחודי במרכז הזה", מוסיף מנהל המוזיאון. "לא רק שהוא בנוי ממש למרגלות בית הקברות הבריטי, הוא גם משמש מקום חינוכי עבור תושבי באר שבע והארץ כולה", הוא מדגיש. "המטרה היא לחשוף את השכונה, העיר והארץ למורשת שאינה ידועה עד הסוף. אנחנו רוצים לתת מקום לסיפור שאינו סופר".

הקידום התרבותי שמתרחש בבאר שבע בשנים האחרונות מייצר עוגן עבור תושבי הדרום ועבור הסטודנטים שאינם תושבי העיר במקור ללמוד להכיר את ההיסטוריה שלה ואת הייחודיות שלה. אירועי מורשת אנז"ק בעיר מעבים את המשמעות ההיסטורית של העיר באר שבע באופן ייחודי, כשהם מציגים את נקודת המבט הביוגרפית לצד נקודת המבט האמנותית והתרבותית של האירועים. אם חשבתם שקרבות גבורה דרמטיים אפשר לראות רק במשחקי הכס, ההיסטוריה מוכיחה לנו שגם לנו בבירת הנגב יש דבר או שניים שממנו ג'ון סנואו יוכל ללמוד.

נגישות