ראיון מוגזם
מאת: דניאל רימברג
עברי לידר בהופעה
צילום: יח''צ / שלומי פינטו

יום הסטודנט 2018 יוצא לדרך עם הופעות וחגיגות של פעם בשנה. בראיון מיוחד לקראת המופע מספר עברי לידר על הדרך הארוכה שעבר, על הטקסטים הייחודים וגם לאיזה תואר היה מצטרף

"אני חושב שמאז 'לאונרדו' עברתי הרבה מאוד שינויים, אני לא אותו בן אדם ואני כן אותו בן אדם. את האדם שהייתי, את הבחור שכתב שירים כמו 'לאונרדו', אני יכול לזהות בעצמי גם היום, ויש הרבה תחושות שהיו אז שלא השתנו ונשארו, שהמשיכו אתי כל השנים", משתף עברי לידר שיגיע אלינו להופעה מיוחדת במסגרת המופע המרכזי של אירועי יום הסטודנט. לידר פרץ לתודעה שלנו אי שם בשנת 1997 בסינגל הבכורה שלו "לאונרדו", ששונה באופן ניכר מהסינגל האחרון ששחרר בנובמבר האחרון, "מוגזם". הוא חלק בלתי נפרד מנוף המוזיקה הישראלית זה למעלה משני עשורים שבמהלכם השתנה והתבגר עם הקהל יחד. "ההתבגרות, ההצלחה, העולם והקרבה שלי לקהל שינו אותי במיוחד. נהייתי אדם פתוח יותר, קהלי יותר, וההתקדמות עם הקריירה הקלה עליי לתקשר עם אנשים. היא קרבה אותי אליהם. אני לא סתם מתייחס לקהל שלי בתור המשפחה שלי, גם אם אני לא מכיר את כולם באופן אישי. הם עשו לי משהו ועזרו לי אפילו במובנים פסיכולוגיים", הוא מוסיף. "מעבר לאמן מצליח שעושה מוזיקה אני חייב להגיד שברמה האישית אני מרגיש שהקהל שלאורך השנים אוהב את המוזיקה, קונה אותה, מגיע להופעות, שמדבר אתי, שחרר אותי ונתן לי תחושה של ביטחון. הם לימדו אותי לתקשר, ואני שונה מאוד ממי שהייתי לפני עשרים שנה. אם תסתכל מהצד לא תמיד תראה, אבל זה היה תהליך מדהים!".

"טקסטים הם הכול בשבילי"

האמנים אשר השפיעו על דרכו המוזיקלית של עברי נחלקים למעשה לפי תקופות בחייו, והם מגיעים מעולמות מוזיקה שונים. אף על פי שהתחיל את דרכו בתור זמר שיוצר בעיקר רוק, הוא הושפע רבות מאמנים כמו ז'אן מישל ז'אר באלקטרוניקה וקית' ג'ארט בג'אז ומלהקות פופ אנגליות כמו דה פש מוד ויורית'מיקס. בנוסף, ישנן גם השפעות מקומיות מלהקות כמו 'נושאי המגבעת' ו'נקמת הטרקטור', אך הזמרים שהשפיעו עליו באופן הכי חד וחזק, לדבריו, הם פיטר גבריאל ופול סיימון. "מעבר לזה, גדלתי בקיבוץ ואלה השורשים שלי, הבסיס של החינוך שלי, של הערכים שהגעתי מהם. זה עמוק ונמצא בתוכי – בתכונות אופי, במחשבות על העולם ובתת-מודע", מספר עברי. "אני בא מטקסטים. בשבילי שיר פופ חייב טקסט, זה מאוד משמעותי, הוא כמעט הכול. זאת הדרך שלי להגיד את מה שאני חושב, את מה שאני מרגיש, זאת אמנות, זה ציור, טקסטים הם הכול בשבילי. מבחינתי הליריקה חשובה גם כשהשיר כביכול קליל או קצבי, ובשירים שלי תמיד יש מילים טיפה ציניות שנאמרות במעין חיוך קליל אך יש בזה אמירה חברתית", הוא מסביר ומפרט, "זאת הזדמנות בשבילי להגיד דברים – על החברה שלנו, על המדינה שלנו, על אנשים, על מי שאנחנו, על התקוות שלנו, על איך שהיינו רוצים שדברים יהיו, על איך שאנחנו מסתכלים על העולם. זה מעניין אותי מאוד, אני אוהב להסתכל על האנשים כחברה, גם על האנשים שקרובים אליי פה במדינה שלנו וגם בחוץ. מעניין אותי לפגוש אנשים, להכיר את התרבות שלהם, את דרך המחשבה, וכנראה שאם הייתי לומד בבן גוריון הייתי עושה מעין שילוב בין סוציולוגיה לפסיכולוגיה ופילוסופיה".

"אני חושב שנראות היא דבר מאוד חשוב, אני חושב שהיציאה מהארון היא דבר חשוב. אני חושב שזאת הדרך היחידה להגיע למקום של נורמליזציה אמתית"

האם אתה מרגיש שאתה מייצג ציבור מסוים?

"האם אני מרגיש שאני מייצג? אני אגיד לך את האמת, זאת שאלה מורכבת. מצד אחד אני לא פוליטיקאי, אני לא מרגיש שאני מייצג. כן, אני גאה, יצאתי מהארון ואולי אפילו הייתי הראשון, אבל דווקא אחד הדברים שאני הכי שמח עליהם בהופעות שלי זה שיש קהל רחב מאוד, מכל הקשת הציבורית-ישראלית. בהופעות שלי מגיעים אנשים מהקהילה, לא מהקהילה, דתיים, חילונים, גברים ונשים. אני מאוד גאה בזה ומבחינתי זה ההישג האמתי, ולכן אני לא ממהר להשתמש במושג מייצג", עונה עברי. "מצד שני, אני חושב שנראות היא דבר מאוד חשוב, אני חושב שהיציאה מהארון היא דבר חשוב. אני חושב שזאת הדרך היחידה להגיע למקום של נורמליזציה אמתית, מקום שבו אנשים יכולים להגיד – ‘No big deal. If it’s no big deal, it shouldn’t be a big deal'. בשורה התחתונה, אני לא רואה את עצמי כמייצג אבל אני כן רואה את עצמי מאוד שייך, כחלק גדול, כאחד שרוצה לתרום, ששמח על מה שכבר תרם, ואני מרגיש מאוד גאה בזה".

מאז העונה הראשונה של "כוכב נולד" שהביאה לנו את נינט טייב, את שירי מימון ואת שי גבסו, הפכו תכניות הכישרונות המוזיקליים לבמה המרכזית של כוכבי המוזיקה החדשים. אך במקביל לרייטינג המסחרר עולה גם ביקורת כלפי אותן תכניות וכנגד הצלחת "האינסטנט" שהן מביאות עמן. "בתור שופט ב'אקס פקטור' אני מאוד נהנה. אני אוהב להיות בתכנית, אני מאוד אוהב את האנשים שאני עובד אתם, את הצוות, את השופטים. מעבר לכך, אנחנו מאמינים בתכנית וחושבים שהיא חשובה, ואני אגיד לך גם למה – הדברים משתנים, התקשורת השתנתה, החברה שלנו השתנתה. הדרך להגיע לדברים השתנתה ולא רק במוזיקה", הוא מסביר. "התקשורת בין אנשים, המרחק, המהירות שבה דברים קורים, הזמן שאנחנו מסוגלים להתרכז במשהו, כל זה השתנה. האם יש מקום כיום לדרך הארוכה שאני התחלתי בניינטיז? האם יש מקום לזמן ארוך? ואני שואל את זה כלפי כל הדברים, לא רק כלפי הצלחה, בכל דבר שעושים. מהו בעצם זמן היום? מה התוקף? מה הזמן של יצירת אמנות היום? כל הדברים הללו הועמדו מחדש לשאלה, הם השתנו, והתשובה היא לא אותה תשובה שהייתה בסוף הניינטיז או בתחילת שנות האלפיים", משתף עברי.

"אני אגדיל ואומר שגם מי שנמצא בתכנית וגם מי שמצליח בתכנית עדיין צריך לעבוד קשה וזה לא אומר שהוא הצליח. לדעתי התכנית נהדרת, כי היא נותנת לאנשים הזדמנות לשים את עצמם במרכז, להוכיח שיש בהם אמת, כוח, שהם יכולים להצליח ושיש בהם את הפוטנציאל לזה. יש אנשים שלולא התכנית הסיכוי שלהם לעבוד אתי, עם הצוות שלי שמפתח אותו, שכותב עבורו ומקליט עבורו לא היה קיים". אם פספסתם, בעונה האחרונה של ה"אקס פקטור" ניצחה המתמודדת עדן אלנה שהייתה אחת מחברי הנבחרת של לידר. לידר משמש שופט בתכנית בחמש השנים האחרונות. "יש משהו בתכנית, שנותנים לך במה ואתה יכול להוכיח את האמתיות שלך, את הכישרון שלך, לעמוד על הבמה ולהאיר אותה. אז כולם ירצו לעבוד אתך, ומשם מתחילה הדרך הארוכה. צריך לא לטעות ולחשוב שמי שהגיע לגמר זה אומר שהוא הצליח. זה פותח דלת, אבל אתה צריך להכניס את הרגל שלך בדלת הזאת ולעבוד קשה בשביל לגרום לדברים לקרות. אז אני לא חושב שזה קיצור דרך להצלחה, זה נותן בסיס מעניין לאנשים שלא היו מגיעים לתודעה בדרך אחרת, ובגלל זה אני חושב שהתכניות הביאו משהו יפה וחשוב".

מה המסר שלך לסטודנטים בבן גוריון?

"התגעגעתי. לא הייתי בבן גוריון כמה זמן, וזה תמיד יום סטודנט פגז עם קהל מדהים, במה מדהימה, והתגעגעתי להופעה הזאת. ימי סטודנט זה תמיד הופעות סופר קוליות ובטח שבבן גוריון. אני מאוד שמח שאני מגיע השנה, וביחד עם אברהם טל נרים את המקום, אנחנו ממש מחכים", הוא מסכם.

בנוסף לציפייה ולהתרגשות לקראת ההופעה של עברי לידר שמארח את אברהם טל, אנחנו נרגשים לקראת ההופעות של מועדון הקצב של אביהו פנחסוב, שרית חדד, איתי לוי, MATISYAHU והתקווה 6 שירעידו את הבמה המרכזית. יתר על כן, מתוכננת לנו הפקה לא פחות טובה על במת האינדי – Full TRUNK, סיוון טלמור, LUCILLE CREW, MONOLINGUA, ג'ימבו ג'יי, להקת ספא וזוכי ה"במה הפתוחה" המאושרים. כל הטוב הזה הוא רק הכנה למסיבות הבריכה המשוגעות שיבואו ביומיים שלאחר מכן. תכינו את הרגליים, תחממו את הגרונות ותרימו לחיים – הולך להיות משוגע!

עוד לא קניתם כרטיס ליום הסטודנט? לחצו כאן!

נגישות