קופה אמריקה 2019
מאת: דניאל רימברג , עורכת עדן גבע לירן , מדור: ספורט

בקיץ הקרוב יתקיים בברזיל אחד מטורנירי הכדורגל המסעירים והמרגשים ביותר. יהיו שם נבחרות דרום אמריקאיות רבות – ושתיים מפתיעות במיוחד

קופה אמריקה היא אליפות דרום אמריקה בכדורגל. היא למעשה טורניר הכדורגל הבין-לאומי הוותיק ביותר בעולם. הקופה אמריקה, כיאה לאירוע דרום אמריקאי הוא טורניר כדורגל מלא אמוציות, גאווה לאומית, קהל משוגע וכמובן כדורגל מטריף חושים.

הטורניר בנוי באופן מסורתי משלושה בתים שבו המשתתפות הקבועות בתחרות הן: ארגנטינה, ברזיל, אורוגוואי, פרגוואי, צ'ילה, פרו, אקוודור, בוליביה, קולומביה וונצואלה. בנוסף לקבוצות הדרום אמריקאיות הקבועות מוזמנות לכל טורניר שתי נבחרות אורחות, השנה יפן וקטאר. מכל בית עולות לרבע הגמר הנבחרות שמסיימות בשני המקומות הראשונים ונוסף להן עולות שתיים מתוך שתי הנבחרות שסיימו במקום השלישי עם המאזן הטוב ביותר. בכתבה זו אנסה לפרוש בפניכם סקירה קצרה על מה שאנו הולכים לראות, מי הנבחרות שיעלו מכל בית לשלב רבע הגמר, וכמו כן אנסה לסקור את ארבע הנבחרות המובילות.

בית א'

ברזיל, בוליביה, ונצואלה, פרו.

מקום ראשון: ברזיל – אין ספק שהמארחת היא הפייבוריטית לסיים מקום ראשון בבית.

מקום שני: פרו – הפרואנים ידועים בתור נבחרת עיקשת ושווים את המקום השני.

בית ב'

ארגנטינה, קולומביה, פרגוואי, קטאר.

מקום ראשון: ארגנטינה – עם מסי שחזר לנבחרת ועם דור העתיד של הארגנטינאים יש לה מחויבות לסיים ראשונה.

מקום שני: קולומביה – נבחרת כשרונית שתמיד נותנת תצוגת כדורגל.

מקום שלישי: קטאר – זכתה לאחרונה באליפות אסיה לכדורגל ותרצה לתת תצוגה נוספת.

בית ג'

אורוגוואי, אקוודור, יפן, צ'ילה.

מקום ראשון: אורוגוואי – האורוגוואים עם שחקנים כמו לואיס סוארס ואדיסון קבאני הם הנבחרת המובילה בבית.

מקום שני: צ'ילה – נבחרת חזקה, אלופת שני הטורנירים האחרונים.

מקום שלישי: יפן – היפנים הם נבחרת חזקה שנתנה תצוגה במונדיאל, מקום שלישי לפחות.

לאחר שסקרנו בקצרה את העולות משלב הבתים, הגיע הזמן לדבר על ארבעת הנבחרות המובילות של הטורניר.

ברזיל

ברזיל היא הנבחרת שזכתה הכי הרבה פעמים במונדיאל, חמש פעמים, אך זכתה "רק" שמונה פעמים בקופה אמריקה. כולכם יודעים שבברזיל הכדורגל הוא הדת הלאומית וכמארחת הטורניר היא מרגישה שהיא צריכה לפצות על מונדיאל 2014 המאכזב, ההוא עם ההשפלה הביתית 7-1 מול גרמניה. לברזיל יש את כל הכלים לזכות בטורניר הקרוב – ניימאר אומנם עבר עונה מאכזבת אך הוא מוכשר ולהוט לזכות. מלבדו, לברזיל יש שחקנים מוכשרים כמו קוטניו, וויליאן, פירמיניו, ארתור, גבריאל ז'סוס, דוגלאס קוסטה ועוד רבים. לברזיל יש גם הגנה חזקה – פיליפה לואיס, מרסלו, מרקיניוס ודנילו. אם לא די בכך, יש לה שני שוערים מופלאים – אליסון ואדרסון. ברזיל נבחרת חזקה ביותר ולפי דעתי צפויה להגיע לגמר.

ארגנטינה

ארגנטינה הגיעה לגמר בארבעה מתוך חמשת הגמרים האחרונים, אך לא זכתה אפילו באחד. ארגנטינה זכתה בקופה אמריקה ארבע-עשרה פעמים ובשני מונדיאלים, אך הפעם האחרונה שזכתה בטורניר הייתה בקופה אמריקה בשנת 1993. לאחר המונדיאל המאכזב בצרפת, שחקנים רבים פרשו או לקחו הפסקה מהנבחרת, המאמן פוטר ובאופן כללי הנבחרת התערערה. אבל אז קרה דבר מעניין – לואיס מנוטי, המאמן שזכה עם ארגנטינה במונדיאל 1978 מונה למנהל הנבחרת. הוא הביא עמו צוות חדש שמורכב משחקני עבר, כאלו שזוכים לאמון הציבור והשחקנים. מסי, הכוכב הגדול שלולא החמצות מחפירות של היגוואין כבר היה אלוף עולם ואלוף דרום אמריקה, החליט לחזור לנבחרת ואיתו חזרו גם די מאריה ואגואוורו. נוסף להם, לארגנטינאים, כמו תמיד, יש סוללה התקפית עם שחקנים כמו דיבאלה, קוריאה, לו סלסו, איקרדי, ועוד טובים ורבים. קשה לדעת איך תיראה ההגנה הארגנטינאית בראשות פרנקו ארמני, שוערה של ריבר פלייט, אלופת דרום אמריקה, אך לארגנטינה יש קישור יציב והתקפה אימתנית. ייתכן שבטורניר התקפי, כמעט חסר הגנות, ארגנטינה הפצועה וחדורת המטרה עוד עשויה להיות המנצחת הגדולה של הטורניר.

אורוגוואי

אורוגוואי זכתה בעברה בשני מונדיאלים כשהאחרון היה בשנת 1950, אך כשזה נוגע לקופה אמריקה, אורוגוואי היא הנבחרת המובילה עם חמש-עשרה זכיות לאורך ההיסטוריה. אורוגוואי היא נבחרת שידועה בכדורגל לוחמני, עיקש, כזה שלעולם לא מוותר, גם לא כשהכול נראה אבוד. אך אורוגוואי היא נבחרת חזקה ופייבוריטית לא רק בגלל רוח הלחימה הבלתי מתפשרת, אלא בזכות סגל חזק ואיכותי. בשער עומד פרננדו מוסלירה הוותיק, כשלפניו יש לאורווגואי חוליית הגנה חזקה בראשות הקפטן האגדי דייגו גודין. בקישור, לאורוגוואים יש שחקנים כישרוניים כמו רודריגו בנטנקור ושחקנים חזקים כמו כריסטיאן רודריגז. הקישור האורווגאי חזק אך חסר יצירתיות ועל כל זה מחפה החוד האורוגוואי האימתני. לאורווגואי יש שני חלוצי ענק בדמות לואיס סוארס ואדיסון קבאני, ואם לא די בכך, המחליף שלהם הוא כריסטיאן סטואני הנפלא. הייתי מהמר, שמקומם של האורוגוואים בחצי הגמר מובטח.

קולומביה

קולומביה זכתה בטורניר רק פעם אחת, אבל כל משחק של הנבחרת התוססת הזאת הוא תאווה לעיניים, בטח ובטח כשמדובר בטורניר התקפי ופתוח כמו זה. לקולומביאנים יש את דוד אוספינה הוותיק בשער ובהגנה שחקנים קשוחים כמו כריסיטאן זאפאטה וסנטיאגו אריאס. אומנם ההגנה מעט חלשה ואנונימית, אך כשזה נוגע לקישור ולהתקפה, לקרלוס קיירוש, מאמנה של קולומביה יש מבחר עצום – חאמס רודריגז, חואנפר קינטרו, קוורדאדו, קרלוס סאנצ'ס, קרלוס באקה, טאופיליו גוטיירס ומי אם לא – "אל טיגרה", רדמאל פלקאו. הקולומביאנים ככל הנראה לא יזכו בטורניר אך אל תצפו מהם לפחות מכדורגל משובח, מלא שערים, כזה שיקשה על כל נבחרות הטורניר.

מי נשאר בחוץ?

צ'ילה: צ'ילה היא מחזיקת שני הטורנירים האחרונים ויש לה שחקנים מוכשרים כמו ארתורו וידאל ואלכסיס סנאצ'ז, אך היא לא עלתה למונדיאל האחרון והנבחרת הצ'יליאנית פשוט לא טובה מספיק.

קטאר: אלופת אסיה בכדורגל מתארחת לראשונה בטורניר. היא נבחרת מצוינת אך לא מספיק טובה, מול נבחרות דרום אמריקה עמוסות הכוכבים.

אך כמו שכולכם בוודאי יודעים, הימורים לחוד ומציאות לחוד. זהו אחד הטורנירים המשוגעים ביותר והמפתיעים ביותר. הקופה אמריקה הוא טורניר מלא דרמות, הצגות, שערים וכדורגל איכותי, כיאה לדרום אמריקה. למעשה, לא ניתן לדעת בוודאות מי תהיה הנבחרת שתזכה בטורניר, אך מה שבטוח הוא שיהיה שווה לקום לפנות בוקר ולצפות בו.

נגישות