עם כוח גדול באה אחריות גדולה
מאת: ליאור גבאי , עורכת עדן גבע , מדור: גיק-לי

בהשראת הסרט החדש "ונום" החלטנו לסקור את כל האויבים הידועים של ספיידרמן לקראת הסרטים הבאים. תתכוננו לפלאשבק.

לכבוד יציאת הסרט "ונום" לאקרנים בתחילת החודש בכיכובו של טום הארדי, החלטתי להקדיש את המדור הראשון שלי לאויבים הגדולים של ספיידרמן. בטרילוגיית סרטי ספיידרמן (טובי מגווייר) אנו פוגשים את הגובלין הירוק, הלוא הוא נורמן אוסבורן, ואחריו בנו הארי שיורש את התפקיד לזמן קצר, את ד"ר אוקטפוס/אוטו אוקטביוס (ובכינויו דוק אוק), את סנדמן ואת ונום. בשני הסרטים של ספיידרמן המופלא (אנדרו גארפילד) אנו רואים את הלטאה, אלקטרו, הגובלין הירוק (שוב הארי לזמן קצר) ומעט מאוד מריינו, ובספיידרמן: השיבה הביתה (טום הולנד) אפשר לצפות בספיידי שלנו נלחם בנשר (Vulture), שהוא אדריאן טומס. לכן, בטור הזה אתמקד בעיקר בדמויות שעוד לא פגשנו, אבל בתקווה שנכיר בסרטים הבאים, פרי שיתוף הפעולה בין מארוול וסוני.

הראשון ברשימה הוא מיסטיריו – קוונטין בק. ידוע שבסרט הקרוב של ספיידרמן, יגלם ג'ייק ג'ילנהול את דמותו של מיסטיריו. בעבר כבר נחתמו חוזים עם סוני לסרטי המשך לטרילוגיה של טובי ומיסטיריו היה אמור להופיע שם לראשונה על המסך הגדול. ברוס קמפבל היה אמור לגלם את הדמות בסרט הרביעי בסדרה, ולמעשה זו דמות שכבר ראינו בעבר בכל שלושת הסרטים: בראשון הוא הופיע ככרוז של מועדון האגרוף אליו מגיע ספיידרמן, בשני הוא הסדרן מחוץ לאולם שבו התקיימה ההופעה של מארי ג'יין, ובשלישי הוא המארח הצרפתי במסעדה שבה פיטר מתכנן להציע נישואין למ.ג'יי. אבל מה הופך את הדמות הזו למעניינת כל כך? קודם כול, למיסטירו יש היכולת והכישרון ליצור אשליות. הוא מומחה גם בהיפנוזה, ומשתמש במומחיות הזו כדי לנסות לגרום לספיידרמן לאבד את שפיותו ולחשוף את זהותו האמיתית. בקומיקס ספיידרמן הביס את מיסטיריו שוב ושוב, אך מיסטיריו המשיך לחזור ולנסות לגבור עליו. בשלב מסוים, הוא ניסה שוב לשבור את רוחו של ספיידרמן, הפעם בניסיון לגרום לפיטר להאמין שהדודה מאי מתה. בקומיקסים מאוחרים יותר הוא מנסה לגרום לספיידי להאמין שקפטן סטייסי זייף את מותו ובעצם חי כל השנים האלו כגנגסטר. למיסטיריו אין כוחות על, אבל הוא בעל ידע נרחב בתחומים רבים, כמו רובוטיקה, כימיה, משחק ואסטרטגיה, ומשתמש בידע שלו כנשק (מלבד החליפה שלו כמובן, שהיא תוצר של כל הידע הזה). תמיד אמרו שידע הוא כוח, לא? יהיה מעניין לראות את הדמות על המסך הגדול בסרט הבא של ספיידרמן שיצא ב-2019.

 

קרייבן הצייד – תחילה היו תיאוריות לגבי הופעתו בסרט הקרוב של ספיידרמן, משום שבעלילת הסרט איש העכביש הצעיר וחבריו טסים לחופשה באירופה, וקרייבן מגיע ממעצמה אירופית גדולה, רוסיה. אבל אז פורסמה הידיעה שמיסטיריו הוא הנבל שיככב בסרט. לאחרונה רצות שמועות על התוכנית של סוני להפיק סרט שיתמקד בקרייבן עצמו, בדיוק כמו הסרט הקרוב של ונום, שבו ספיידרמן לא יופיע. קרייבן, המוכר גם כסרגיי קרבינוף, מתגאה ביכולות הציד שלו, ולמעשה מטרתו היא להוכיח שהוא הצייד הטוב ביותר שקיים, על ידי הבסת ספיידרמן. קרייבן, בניגוד לציידים רגילים, לא מאמין בשימוש ברובים או בחץ וקשת והוא צד את קורבנותיו במו ידיו. הכוחות של קרייבן מגיעים משיקוי קוסמי שהוא שותה, המעניק לו כוחות מחוזקים וכן מאט את קצב ההזדקנות שלו. אחת מעלילות הקומיקס המוכרות ביותר של ספיידרמן היא העלילה, שבה קרייבן הורג את ספיידרמן, קובר אותו ולוקח את מקומו בחליפה האדומה והכחולה, הכול במטרה להוכיח שהוא נעלה יותר מאיש העכביש ויכול לעמוד במשימה שפיטר פרקר נכשל בה. מאוחר יותר מתגלה שהוא לא באמת הרג את ספיידי, אלא רק שיתק אותו לשבועיים. קרייבן פורש מחיי הציד לאחר הסאגה הזו ומתאבד בביתו.

 

עוד דמות שחרושת השמועות מדברת רבות על הופעתה הקרובה על המסך הגדול היא מורביוס, הערפד החי. על התפקיד הראשי של המדען הביוכימאי מייקל מורביוס חתום ג'ארד לטו. מורביוס חולה במחלת דם נדירה, ובניסיון לרפא את עצמו הוא הופך לערפד עם ניבים ארוכים המשתוקק לדם, סובל מאלרגיה לאור השמש, בעל כוחות על כמו תעופה ויכולת ריפוי עצמי. בדומה לצורה שבה יציגו את ונום בסרט הקרוב, מורביוס יתגלה לא כנבל על, אלא כאנטי-גיבור. כדוגמה לכך אפשר להציג את העובדה שהוא לא הורג חפים מפשע, אלא ניזון מדמם של הפושעים הגרועים ביותר או אפילו משתמש בסרום כתחליף. כלומר, הוא לא עושה את זה לשם ההנאה, אלא רק מתוך צורך. ההיתקלות הראשונה של מורביוס בספיידרמן היא כשהעכביש שלנו מנסה להשיג מעט מדמו של מורביוס כדי לרפא גם הוא את המצב המוזר שהיה נתון בו, כשצמחו לו שש ידיים. בהמשך מורביוס נלחם פעמים נוספות מול ספיידי, אך בהזדמנויות אחרות הוא חובר לאיש העכביש ועוזר לו להתמודד עם נבלים אחרים. לסרט אין עדיין תאריך יציאה, אבל חתומים עליו כבר השחקן הראשי, הבמאי וכותבי התסריט.

 

החתולה השחורה, ובשמה האמיתי פלישיה הארדי, היא אחת מדמויות הנבל הנשיות היחידות עמן התמודד ספיידרמן. למעשה, גם לחתולה השחורה יש צדדים קצת פחות אפלים,
אותם היא הציגה כאשר עזרה לספיידרמן מספר פעמים, מתוך אהבתה אליו. אחרי רומן קצר פיטר נפרד מפלישיה, וכשהיא מגלה שהתחתן עם מארי ג'יין, היא מחליפה צד ומתחילה להטריד אותו ואת אשתו. כמו שאומרים, אין כזעמה של אישה שנבגדה. לחתולה השחורה יכולות גניבה מרשימות, מובן בהחלט בהתחשב בכך שאביה היה פורץ בעל שם עולמי. בשנה שעברה סוני התחילו לפתח את הרעיון לסרט בכיכובן של סילבר סייבל, עוד דמות נשית אנטי-גיבורה מהיקום של ספיידרמן, והחתולה השחורה. הפקת הסרט נעצרה נכון לעכשיו ולא ידוע אם הסרט יצא לפועל. מדיווחים אחרים עולה כי החליטו להפריד את הפרויקט, כך שלכל דמות יהיה סרט משלה.

 

לספיידי שלנו עוד אויבים רבים וחזקים, ומי ייתן שבמהלך השנים נפגוש כמה שיותר מהם בכמה שיותר סרטים.

נגישות