על חוט השערה
מאת: נתנאל סימקין

שלושה מתוך ארבעה גברים עתידים להקריח בשלב כלשהו בחייהם. איתרע מזלכם ונפלתם לסטטיסטיקה? קבלו את ההסברים ואת והמיתוסים 

לפעמים מגיע הרגע הזה שאתה צריך לאזור אומץ, להישיר מבט אל המראה ולהבין שלא תוכל לברוח מזה יותר. הרגע הזה הגיע עבורי, וזה הזמן שלי להודות: אני קירח אנד איי לייק איט! אם המצב הזה נשמע לכם מוכר, הכתבה הזאת בשבילכם. יחד נוכיח לכולם שלהיות קירח זה השחור החדש, ושתכלס, המובחרים ביותר נמצאים אצלנו. אתחיל ואומר שידעתי שהרגע הזה יבוא, לא היה לי סיכוי נגד הסטטיסטיקה. שני סבים, אבא וגם אחי הגדול, כולם קירחים. זה היה רק עניין של זמן עד שיתחיל להיות לי יותר שיער על הרגליים מאשר על הראש. כמה שיקרתי לעצמי ואמרתי: "שטויות, אצלי זה יתחיל רק אחרי גיל שלושים, עם כרס בירה על הדרך", הגורל הביא לכך שבגיל עשרים וארבע המפרצים ניצחו אותי וגרמו לי להגיד או הכול או כלום, אז עשיתי גלח.  

מיתוס, מיתוס תרדוף 

נראה שכל מקריח ממוצע נחשף לעשרות מיתוסים על קרחת ועל הגורמים לה, אז אשמח להתחיל בלנפץ כמה מהם. הראשון שבהם הוא כמובן – "אני מקריח בגלל לחץ מהלימודים ומהמצב הביטחוני". לא, אתה לא. להגיד שלחץ גורם לקרחת זה אחלה של תירוץ, וזה אולי יכול להיות נכון במקרה של נשירת שיער מסוימת כאשר לא ישנים או לא אוכלים בצורה מסודרת בגלל לחץ, אבל מי שמקריח באופן גנטי, שלא יראה את לחץ החיים כאשם הבלעדי. עוברים הלאה.  

"חפיפה וסירוק השיער מזרזת את ההקרחה". לא. כשהקרחת מגיעה, היא מגיעה, לא משנה כמה תשחק בשיער, לא זה מה שיגרום לנשירה שלו.  

עוד מיתוס? "חבישת כובע או קסדה מזרזת את ההתקרחות כי השיער לא 'נושם'". שוב, לא! ההסבר זהה לזה שניתן בסעיף קודם.  

מוכנים לאחד אחרון? "עישון גורם לנשירת שיער". צר לי, מעשנים יקרים, אבל כן. עישון מכניס כימיקלים לגוף והם מייבשים את שורש השערה וגורמים לכיווץ כלי הדם שמזינים את הקרקפת (וגם את כלי הדם שדואגים לדברים נוספים, אבל זה בכתבה אחרת). 

אפשר להמשיך עם ניפוץ מיתוסים במשך שעות, אבל מה באמת גורם להתקרחות? 

  • גנטיקה: יאפ, לא ניתן לברוח מזה. זה נמצא אצלנו בגוף (וגם אצל קופים, אולי כי בסוף, גנטית, אנחנו לא מאוד שונים). אסביר בקצרה, בגופנו יש גן בשם DHT הגורם לדיכוי גדילת שיער שנמצא במצב רדום יחסית במהלך גיל ההתבגרות. לאחר גיל ההתבגרות, כאשר עולה רמת הורמון הטסטוסטרון (ההורמון הגברי, יאה!), גן ה-DHT מתחיל להפוך להיות פעיל יותר, ובכך שיער ראשנו הופך להיות פחות ופחות נראה. לצערנו, גן זה עובר בתורשה מהאב או מהאם (אל תאשימו ישר את אבא שלכם), אבל יש מקרים שההתקרחות יכולה "לדלג" על דור, ואז מפסידים את הכיף של להקריח! 
  • מחלות עור: ישנן מחלות עור שיכולות להשפיע אף הן על התקרחות גם אצל גברים וגם אצל נשים, ובהן מחלות שגורמות לנשירת שיער מקומית בראש, בפנים או בגוף ואף כאלה נדירות אשר גורמות לנשירת שיער בכל הגוף עד שאין שיער בכלל. רק בריאות! 
  • תזונה: בעולם מושלם אכילת פיצות ושתיית בירות היו מונעים קרחת, אבל לצערנו זה לא עובד ככה. יחד עם זאת, לתזונה יש תפקיד חשוב מאוד בשמירה על השיער. מחסור בוויטמינים כגון B12 ו-B6 וכן מחסור בברזל ואבץ עלולים להוביל להיחלשות שורש השערה, דבר שיגרום לנשירת שיער או שיהפוך אותו לחלש ויבש. 

פני החברה כפני הקירח 

נשאלת השאלה, למה קשה כל כך לגברים להיפרד מהשיער שעל ראשם? התשובה בפועל די פשוטה: כי זה מה שהחברה החליטה. שיער נחשב מאז ומתמיד לסמל סטאטוס. בימי הביניים שיער ארוך לגברים נחשב לסמל לאצולה. לאחר מכן, בתקופת הרנסנס, פאות ארוכות ומגולגלות כמו שרואים בסרטים על התקופה נחשבו לסמל למעמד גבוה ובעל חשיבות (גם אם מי שלבש את הפאה היה קירח מתחת). בתחילת המאה הנוכחית, לעומת זאת, שיער מסורק לצד נתן מראה ג'נטלמני ומכובד. מאז עברו על הראש שלנו אופנות רבות ושונות. בשנות השישים והשבעים שיער ארוך נחשב לשיא האופנה בעקבות להקות כמו הביטלס ואופנת ההיפים. בשנות השמונים, בעקבות מלחמת וייטנאם שבה היו עושים לחיילים תספורת מגולחת ואחידה, וכשהתרבות האמריקאית כבר הייתה לתרבות כלל עולמית, שיער ארוך נתפס פחות נעים ומסודר לעין. בשנות התשעים, כאשר הפכנו לחברה שמבוססת על ביזנס וחליפות עם עניבה, נתפס שגבר רציני חייב תספורת קצרה, ישר ולעניין. ולא רק זה. תופעה נוספת החלה באותן שנים, תופעה ששמה מייקל ג'ורדן. הוד אוויריותו, גדול שחקני כל הזמנים, התהדר לא רק ביכולות כדורסל שיכולות לערער את מעמדו של אלוהים, אלא גם בקרחת נוצצת שהפכה לסמל בתרבות האמריקאית והכלל עולמית. בעקבות שינויים תרבותיים הפכה הקרחת להיות סמל של גבריות וקשיחות, דבר שניתן לראות בתרבות הגנגסטר-ראפ בארצות הברית וגם פה אצלנו בלוק "הערס" עם גלח בכל הראש ושרשרת "חי". וכיום, כאשר כולנו ממהרים לאן שהוא והכול זז מהר, פורחת דווקא הקרחת. היא מהירה, דורשת התייחסות מינימאלית וחסרת סבלנות לקצב חיים איטי. היום עברנו לסמל סטאטוס שונה. שיער הראש כבר פחות מדבר, אלא הזקן הוא שהפך להיות תעודת הזהות שלנו. גם אם אתה היפסטר, דתי, ערס, חנון או כל הגדרה שרק תראה בה את עצמך, לא השיער שעל הראש הוא שחשוב, אלא דווקא זה שעל הסנטר. 

מועדון אקסקלוסיבי 

אם טרם השתכנעתם שקירח 'זה הכי, אחי', בואו ואציג לכם, כמו כל מועדון חברים אליטיסטי שמכבד את עצמו, מי החברים שנמצאים בקרב כוחותינו. 

נתחיל מאנשים ששינו את העולם: לנין, צ'רצ'יל, גנדי, סטיב ג'ובס וגם בחור מסוים, נסיך שמיועד בעתיד להיות המלך של בריטניה. אז אם חשבתם לרגע שקרחת תפריע לכם להפוך את העולם במאה ושמונים מעלות, ההפך הוא הנכון. אז יהיה לכם יותר זמן להתעסק בדברים החשובים ולא בסידור השיער. 

כוכבי קולנוע: ברוס וויליס, ווין דיזל, ג'ייסון סטיית'ם ודה רוק. רשימה חלקית של הגברים הכי קשוחים בהוליווד, שמעלים בכל סרט שהם מופיעים בו את רמת הטסטוסטרון בצורה שעלולה להיות מסוכנת. 

בנוסף ברשימה הארוכה עד מאוד שלנו ניתן למצוא זמרים כמו אייל גולן, עידן רייכל ורמי פורטיס, שחקנים כמו ג'ורדן, זידאן ולברון ג'יימס שגם הם בתהליכי הקרחה. אז אחיי הקרחים, שאו את המצח הגבוה שלכם בגאווה, תסנוורו בשמש כל מי שיהיה לידכם, והכי חשוב, תפרגנו לחברים שלכם. בסופו של דבר שלושה מתוך ארבעה מהגברים מקריחים, אז אתם פשוט קיצרתם זמנים, ותוכלו ליהנות ממשבר אמצע החיים של חבריכם עם ניסיון של שנים במועדון המובחר הזה. 

נגישות