עיר רפאים
מאת: דניאל רימברג , עורכת עדן גבע לירן , מדור: כללי

בחופשת הקיץ רוב הסטודנטים נעלמים להם למחוזות רחוקים והבועה הסטודנטיאלית בבאר שבע מתרוקנת. למה זה קורה ומה יש לעשות בבאר שבע אם החלטתם להישאר? 

הנה באה לסיומה שנת הלימודים תשע"ט – אנחנו כבר אחרי פורים, הפאנג'ויה ויום הסטודנט על שלל מסיבותיו. אחרי כל הכיף הגדול מגיעה לה תקופה שכולנו מחכים ומייחלים שתיגמר, זוהי כמובן תקופת המבחנים. זוהי תקופה שכמעט כל סטודנט נזכר בה בטראומה, אין-ספור מבחנים, אין-ספור לילות לבנים ורגעים לחוצים. אבל על אף שצפויה לנו תקופה מעט קשה, היא ללא ספק קצרה ואחריה מגיעה תקופה ארוכה שרבים מייחלים לה – חופשת הקיץ. זוהי החופשה שאנו מחכים לה כל השנה. אך זוהי גם תקופה שבה העיר באר שבע או ליתר דיוק הבועה הסטודנטיאלית עוברת תפנית של מאה שמונים מעלות. לפתע הרחובות נראים כמו נוף מדברי שמלבד שיחים שמתגלגלים ברוח אין בהם נפש חיה, הבועה הופכת במכה אחת ל"עיר רפאים".

נשאלת השאלה מדוע התופעה הזאת מתרחשת קיץ אחר קיץ. הרי אוניברסיטת בן גוריון ידועה בחיי החברה המשוגעים שלה ומה שמפריע להם זה אך ורק הלימודים. דמיינו איזו אווירה כיפית הייתה כאן אם כל הסטודנטים היו נשארים פה בקיץ. אז מדוע בכל זאת מרבית הסטודנטים בוחרים לעזוב את העיר רגע לאחר המבחן האחרון?

תעסוקה

תעסוקה הוא התחום המרכזי שמשפיע על קבלת ההחלטה של סטודנטים בבן גוריון בנוגע לשאלה האם להישאר בבאר שבע במהלך חופשות הקיץ. נוצר איזשהו דימוי שבמהלך חופשות הקיץ אין איפה לעבוד בבאר שבע, דבר שבאופן אוטומטי גורם לאלפי סטודנטים לנדוד אל עבר עבודות זמניות ו"נחשקות" במרכז הארץ. אין ספק שהטיעון נכון אם אתם עבדתם במהלך השנה בחיי הלילה והמסעדנות בבועה הסטודנטיאלית. כתוצאה ישירה לעזיבה של מרבית הסטודנטים הפאבים והמסעדות עובדים במתכונת מצומצמת על מנת לחסוך עלויות וכך סטודנטים רבים מוצאים את עצמם מחוסרי תעסוקה.

אך הטיעון הזה לא מספיק משכנע כשהוא נטען על ידי רוב הסטודנטים. הרי מחוץ לבועה הסטודנטיאלית, באר שבע, כמו כל עיר גדולה, יודעת להציע עבודות זמניות בקיץ, בייחוד בעולם החינוך והקייטנות. המשכורת אולי קצת יותר נמוכה מהמשכורת שמשלמים בעבודות הזמניות במרכז אבל ההוצאות כאן נמוכות בהתאם. יותר מכך, מי שעובד בעבודה במהלך השנה –באוניברסיטה, במשכן לאומנויות הבמה, בחיי המסעדנות בשאר חלקי באר שבע או בכל עבודה קבועה – יודע שהעבודה נמשכת גם בקיץ, ככה זה ב"עולם המבוגרים", עובדים תמיד.

חיי חברה

אחד החששות שיש לכל סטודנט ממוצע כשהוא שוקל האם להישאר בבאר שבע במהלך חודשי הקיץ הוא מה יעלה בגורל חיי החברה שלו. יש איזשהו דימוי שכל הסטודנטים עוזבים את באר שבע בקיץ, שאין מה לעשות כאן, שזאת תקופת בדידות ארוכה שנגמרת רק בתחילת שנת הלימודים הבאה כשכולם חוזרים לעיר. הרבה מאוד סטודנטים עוזבים את העיר ולא כל החברים בוחרים להישאר אבל המציאות רחוקה מאוד מתחושת בדידות.

להפך, מי שכבר נשאר קיץ או שניים בבאר שבע יודע שיש כאן חיי חברה, לפעמים יותר משנת הלימודים. אם במהלך שנת הלימודים אנחנו מוותרים לא פעם על הצעות חברתיות מפתות או אפילו סתם על ישיבות או על איזו קפיצה לבריכה בגלל העומס בלימודים, בקיץ המילה "לימודים" פשוט לא קיימת. יש כאן איזושהי זרימה מדהימה בכל פעם שמישהו מציע לעשות משהו. במובנים מסוימים, זה קצת דומה לחופש הגדול כשהיינו בתיכון – קמים מתי שרוצים, הולכים כל יום לבריכה, אוכלים חומוס כמובן, עושים שנת צהריים כל יום, נפגשים לישיבות עד השעות הקטנות של הלילה – פשוט כי אפשר לקום מאוחר כל יום.

חופשה בחו"ל

סטודנטים רבים עוזבים בחודשי הקיץ לא רק את באר שבע אלא את ארץ ישראל. אין ספק שהזמן הכי טוב בשנה שבו אפשר לטוס לחופשה ארוכה בהודו, בדרום אמריקה, באירופה או בכל מקום אחר בעולם היא חופשת הקיץ. סטודנטים רבים מתכננים את החופשה שלהם לחודשי אוגוסט-ספטמבר ומשאירים את החברים "המסכנים" שלהם בחום הקופח של באר שבע. מכיוון שאנחנו שואפים להיות חברים טובים, לא "נפתח עיניים" על אותם סטודנטים ונאחל להם חופשה נעימה ומטורפת.

ישנן מספר סיבות למה לא להישאר בבאר שבע בחופשת הקיץ אבל לפני שאתם מקבלים את ההחלטה אולי כדאי שתדעו על כמה דברים מעניינים שקורים כאן בקיץ:

משפחה חדשה

יש איזושהי תופעה מעניינת ומגניבה, שקורית כאן כל קיץ. אומנם מרבית הסטודנטים לא כאן, אבל נשארים לא מעט. אלו שנשארים מאתרים זה את זו בתחילת החופשה ויוצרים מעין "חבורת קיץ". נוצרה לה תופעה מגניבה בקיץ של איחוד חבורות, של חבר מביא חבר, של חיבור חברתי בין כל מי שנשאר כאן, מעין תחושת שייכות בלתי מוסברת – כמו מפגש של ישראלים בחו"ל. עם המשפחה החדשה הולכים לבריכה, אוכלים ארוחות ערב, משחקים קטאן ועושים בגדול כל מה שרוצים. זוהי ללא ספק הזדמנות מדהימה להיחשף ולהכיר אנשים חדשים שלא יוצא להכיר בהזדמנות אחרת.

זוגיות

יש איזשהו קטע בחופשת הקיץ ובקיץ בכלל, שאנשים זורמים יותר, קלילים יותר, פתוחים יותר. האפליקציות למיניהן לא שוקקות חיים אבל יש לא מעט מפגשים בפאבים, בבריכה, בישיבות. אנשים יותר פתוחים לכל מה שנוגע לקשרים זמניים, כמו אהבות קיץ, גם כי אין משהו יותר טוב לעשות. כל המחשבות והטרדות של שגרת החיים לא קיימות בקיץ. ההורמונים חזקים יותר, הלב יותר פתוח, ובאופן כללי מי שנשאר כאן מוצא לא מעט הזדמנויות רומנטיות. אולי מרבית האהבות שנוצרות בקיץ נגמרות בסופו, אך חלק נכבד מהן גם ממשיך למשהו רציני יותר.

תרבות

העיר באר שבע היא עיר מלאת תרבות גם בקיץ – הופעות, הצגות, סרטים ועוד. הקיץ הוא הזמן המושלם ללכת להופעה בברקה לייב או ללכת לאיזו הצגה טובה במשכן לאומנויות הבמה. שנת הלימודים עמוסה וכשמוצאים זמן בערב הוא לרוב מוקדש לפאבים או למסיבות. הקיץ הוא הזדמנות להקדיש זמן תרבותי לגוף ולנפש. יתרה מזאת, בקיץ האגודה מפיקה אירועים כמו "מטר מטאורים" ו"טיול ירח מלא". ארגוני צעירים כמו "הרשת" מפיקים פסטיבלים ובאופן כללי יש סוף סוף זמן ליהנות כמו שצריך.

אז כשתעמדו מול ההחלטה "האם להישאר בבאר שבע בקיץ?", תחשבו שוב, יש בשביל מה להישאר.

נגישות