עד שהמרחק יפריד בינינו
מאת: דיקלה קציר , עורכת עדן גבע לירן , מדור: אהבה

סיימת את התואר ובן או בת הזוג ממשיכים ללמוד? אם אתם שוקלים מערכת יחסים מרחוק כדאי שתקראו את הכתבה הזאת לפני

אתם גרים במרחק של כמה דקות הליכה, או אפילו גרים כבר ביחד ומנהלים שיח צפוף מי יעשה היום כלים. הכול ורוד ותמים עד שאחד מכם מסיים את התואר ורוצה לעבור למרכז או מרגיש שהוא מיצה כבר את בירת הנגב, עיר האורות, באר שבע. מפה לשם, הגיע הזמן לדבר על זה, והפעם: "מערכות יחסים מרחוק."

יא חביבי, תל אביב

יואב ודנה מנהלים זוגיות בריאה כבר תשעה חודשים. הם הכירו בשנה האחרונה לתואר של יואב במדעי המחשב בבן גוריון, והיא סטודנטית לחינוך בשנה השנייה לתואר הראשון במכללת קיי. יואב, אחרי כמה חודשים שבהם עבד במשרת סטודנט בחברת סטארט-אפ מגניבה ותל אביבית, מאס בנסיעות והחליט לממש את חלומו לחזור למרכז, אל לב תל אביב. דנה נשארה כאן בבאר שבע, והם כבר סמסטר שלם מנהלים מערכת יחסים מרחוק.

יואב מספר, "היה לי ברור מתחילת התואר שרוב אפשרויות העבודה נמצאות במרכז, ורוב הסיכויים שאני אמצא את עצמי סובל בנסיעות אם אני אמשיך להתגורר בבאר שבע. אחרי שהכרתי את דנה הבנתי שאני לא יכול לתלוש אותה מהחיים שלה כאן בתואר הראשון בבאר שבע, מהחברים ומהלימודים, ומצד שני, המרחק בשבילי היה מאוד משמעותי." יואב עבר לדירת שותפים בצפון תל אביב ודנה ממשיכה להתגורר בשכונה ב' עם שותפותיה.

"זה לא קל, אין ספק. לעבור ממצב בו אנחנו גרים במרחק של כמה דקות הליכה. זה אתגר שהחלטנו לקחת על עצמנו ואני חושבת שעכשיו הוא אפילו מעצים את מערכת היחסים שלנו." אומרת דנה. כשביקשתי ממנה לפרט ולהעמיק קצת יותר, היא אמרה שעכשיו, כשהם מתראים, הם מעריכים את הזמן שיש להם ביחד, מניחים פלאפונים בצד וכמובן ממצים יותר את השהות זה בחברתו של זה.

גם גיא ושרון מנהלים זוגיות צפופה ונהדרת מרחוק, הוא חזר להרצליה ומחכה ששרון תסיים את התואר על מנת שיעברו יחד לדירה משותפת במרכז. שרון מספרת "בהתחלה חשבתי שזה יחזיר אותי לתקופות של הצבא, כשמתראים רק בסופי השבוע ותמיד כל הסוף שבוע מנסים לנהל את הזמן ולזגזג בין חברים, משפחה וזוגיות, אבל זה לא כך.". עוד היא מוסיפה שיוצא להם לדבר הרבה במהלך השבוע, והם לפחות ערב אחד בשבוע מבלים זה אצל זה.

כששאלתי את הזוגות מה היה קורה אם קודם היו גרים ביחד בדירה משותפת בבאר שבע ולאחר מכן היו מקפיאים את השותפות עד שיתאחדו שוב בעיר מגוריהם, הם ענו שסביר להניח שמדובר בהחלטה יותר מורכבת שיש לעשות בקשר. אז בינתיים הבנתי שיש זוגות שמצליחים לנהל זוגיות בריאה גם מרחוק, אבל מה קורה אם זה לא עובד? נעבור לצד השני ונראה מה הם חווים.

הלב שלך בממתינה

אור, סטודנטית לפוליטיקה וממשל, מספרת על הפרידה מבן זוגה לאחר שפיצלו את אזור החיוג שלהם. "היה לנו מאוד קשה. ברור לי שבדיעבד לא היינו עושים כלום אחרת, כי מרכז החיים שלי הוא פה בבאר שבע ומרכז החיים שלו עבר לעיר אחרת. אבל, זה היה קשה לעבוד בקשר הזה − לתאם מתי מדברים, מתי נפגשים, איפה עושים כל סוף שבוע ומתי הרכבת האחרונה שאפשר לעלות עליה כדי שעוד נספיק להתראות באותו יום." אור מספרת שבהדרגה הם לא מצאו זמן לשיחה יומית, זאת בד בבד עם המרחק והעומס ששניהם חוו באותה תקופה בחייהם ושגרמו להרגשה שמשהו בקשר ביניהם לא עובד. היא מספרת, "שמעי, אולי החוויה של המרחק גרמה לנו להבין בצורה עמוקה כמה אנחנו בתוך הקשר הזה. הייתה שם הרבה חיבה זה לזה אבל ברגע שהיינו צריכים לעבוד בזה, והיה לנו פחות נוח, שנינו הרגשנו שאולי צריך לעשות חושבים מחדש ולראות אם זה מתאים. אבל שוב, אין חרטות, שנינו קיפלנו את החבילה בהבנה גדולה."

עולה שהמרחק הוא בעצם מבחן בקשר, ואולי יש לו את היכולת להעצים את הקשר או להפיל כמה אסימונים בהבנה של כמה עמוק ונכון הוא לשני הצדדים.

אז מה כן?

טוב, מצד אחד נראה כי לנהל מערכת יחסים ממרחק זה סיכון של ממש, ומצד אחר נראה כי יש לאותה תקופה את היכולת לקחת משהו מובן מאליו ולהפוך אותו לדבר מלהיב שיוצר ציפייה. זאת ועוד, אם כבר גרתם ביחד, נראה כי לחזור אחורה בתנאים של מערכת היחסים זה מרתיע, ואף מפחיד. ראשית, יש לבחון את המצב שאתם נמצאים בו. עד כמה מעבר לעיר אחרת הוא הכרחי, האם יש פשרה בדרך, או שאולי יש פתרון פחות קיצוני שאינו דורש מעבר פיזי למקום אחר, כמו למשל אפשרויות תעסוקה גם בבאר שבע או בסביבתה. שנית, צריך להבין את הצד השני במערכת היחסים. האם זה הוגן לבקש ממנו לתלוש את חייו ולעבור לעיר אחרת והאם הנסיעות והמרחק יכולים להקשות עליו אפילו עוד יותר. גם אם מדובר בלייצר טבלת בעד ונגד, חייבים לנהל שיח כן ושקוף עם הצד השני, כך ששני הצדדים ישקפו איפה הם עומדים בסיטואציה של מרחק או מעבר.

נגישות