ספורט אלקטרוני
מאת: דניאל רימברג , עורכת עדן גבע לירן , מדור: ספורט

העולם משתנה. מה שהיה בעבר תופעת שוליים הופך כעת לשיא המיינסטרים ולענף שמגלגל מיליארדי דולרים בשנה. באיזה מצב עולם הגיימינג, ולאיזה כיוון הוא הולך מכאן?

הספורט האלקטרוני או במילים אחרות גיימינג צובר תאוצה אדירה בשנים האחרונות, ובכל רחבי העולם קמות יותר ויותר קבוצות תחרותיות ומצטרפים שחקנים שמתייחסים לענף זה באותה רצינות ששחקני טניס או כדורגל מתייחסים לספורט שלהם. יתרה מזאת, בשנים האחרונות ישנן אין־ספור חברות אשר משקיעות מיליוני דולרים בספורט המתפתח, מתקיימים טורנירים עולמיים עם פרסים יוקרתיים וישנם אפילו מועדוני כדורגל וכדורסל שהקימו קבוצות גיימינג משלהם. אם לא די בכך – עשרות מדינות כבר הכירו בענף הספורט האלקטרוני כענף ספורט רשמי וייתכן כי כבר באולימפיאדת טוקיו 2020 נראה ספורטאים מתמודדים זה מול זה בשלל משחקים אלקטרוניים.

"גיימינג הוכרז כספורט עולמי רק בשנים האחרונות אבל במדינות כמו דרום קוריאה הוא נחשב כספורט רשמי קרוב ל-20 שנים. בספורט אלקטרוני יש הרבה מאוד משחקים וכל הזמן יש משחקים חדשים שנכנסים לתחום וצוברים הרבה מאוד תאוצה. המשחקים הכי גדולים הם משחקים כמו 'League of Legends', 'Counter Strike', 'Overwatch', ועוד. גם פיפ"א נחשב כמובן ויש עוד משחקים שנחשבים אבל הם לא גדולים מספיק וסכום הפרסים בהם מגיע רק לכמה עשרות דולרים לעומת סכומים של עשרות מיליונים כמו בגמר League of Legends'', מספר לנו ליאב סניאור, סטודנט שנה ג' להנדסת מכונות וממקימי נבחרת הגיימינג של אס"א בן גוריון, "יש אפילו ארגון עולמי של ספורט אלקטרוני שמקיים אליפות עולם אחת לשנה. לפני שנתיים הנבחרת הישראלית ב-'League of Legends' הגיעה לרבע הגמר וב-'Counter Strike' לשמינית הגמר. זה מעולה יחסית למצב בו הממשלה לא מכירה בספורט אלקטרוני כספורט."

ואכן, אחת הבעיות המרכזיות שנתקלים בהם ספורטאי הספורט האלקטרוני היא חוסר ההכרה בספורט זה כספורט רשמי. לעומת מדינות אחרות, הגיימרים הישראלים לא מקבלים את התמיכה הראויה שלה הם זכאים. מלבד ענפי ספורט כמו ג'ודו, כדורסל וטניס, הספורט האלקטרוני ממוקם כאחד מענפי הספורט שבו אנו הישראלים מצליחים ליישם את הכישרונות שלנו.

"יש גוף עולמי שמאגד ומארגן את כל ענפי הספורט. לגוף זה יש כמה חוקים שמבדילים בין תחביב לבין ספורט, וספורט אלקטרוני עומד בכל התנאים האלה. העניין הוא שישנם משחקים ספציפיים שכן עומדים בתנאים וחלק שלא – ב"פורטנייט" יש למשל הרבה אלמנטים של מזל ולכן המשחק לא יכול להיחשב כספורט. כמו כן, כל מי שמתמקצע בספורט אלקטרוני עושה את זה באופן מקצועי ביותר – הוא מתאמן כל יום כ-8 שעות. זה מעבר לישיבה מול המשחק, זה לחשוב על אסטרטגיות משחק. ב'League of Legends' למשל, יש הרבה מאוד עניין של להכיר את היריבים ובאיזה דמות הם משתמשים (יש כ-140 דמויות). כל קבוצה בוחרת את הדמויות שלה ובאילו קבוצות היריבה שלה לא תוכל לשחק. ישנן דמויות חזקות יותר ופחות, ולכל אחת יש יכולות שונות. הרבה מהאסטרטגיה זה לבחור דמות שמתאימה לקבוצה שלך ובמקביל לקחת ליריבה דמויות שהן טובות בהן. יתרה מזאת, לכל הקבוצות הכי גדולות יש כמה מאמנים, אנליסטים שבודקים באופן מתמטי מי יותר חזק וטוב ואפילו תזונאים. הם שמים דגש גם על הכושר הגופני ולא רק על כושר המשחק, ממש בדומה לקבוצות ספורט אחרות," משתף ליאב.

ספר לנו קצת על הנבחרת שלנו

"הכול התחיל מפוסט בפייסבוק, מישהו כתב שבאירופה יש הרבה מקומות של ספורט אלקטרוני ושאין בבן גוריון. ראיתי את הפוסט, דיברתי איתו קצת והחלטנו להקים נבחרת. קיבלנו המון עזרה מהאגודה ומהדיקנאט. כרגע אנחנו משחקים 'League of Legendes' שזה המשחק שאני ואוהד, שהקים איתי את המועדון, משחקים. אנחנו עובדים על האפשרות לשלוח נבחרת של האוניברסיטה לאליפות הארץ. בנוסף זאת השנה הראשונה שבתחרות אס"א באילת החליטו שספורט אלקטרוני יכנס לתחרות, היו שם תחרויות של פיפ"א ו-'Tekken'. עשינו מיונים של שני המשחקים, נבחרו השחקנים הכי טובים באוניברסיטה ולשמחתנו זכינו במקום הראשון בשני המשחקים! אנחנו מוגבלים קצת מבחינת המחשבים באוניברסיטה. אחד הקשיים הגדולים היה לקבל אישור מהמחשוב לפתוח פורטים מסוימים ברשת, זה נמשך הרבה מאוד זמן עד שזה קרה. המחשבים עצמם גם לא מאוד חדישים ואנחנו מקווים שההצלחה שלנו תיתן בוסט , תמשוך יותר תשומת לב, ותיתן לנו יותר משאבים. לצערי אין הרבה נשים בנבחרת ובספורט בכלל, זה ספורט שאין בו שום צורך להפריד בין נשים לגברים, אבל משום מה עדיין אין נבחרות משולבות לגברים ולנשים. יש בארץ שחקניות מעולות, הטיעון הפיזי לא משחק כאן תפקיד וזה חבל."

איך נראית השגרה שלכם?

"זה קורה בימי רביעי מ-20:00 עד 00:00 בבית הסטודנט בקומה 1-. מתחילים ברבע שעה של עדכונים ושינויים שהיו במשחקים. כמו כן אנחנו מדברים על מה שהולך עם אנשים, איך הולך להם במבחנים. אחר כך אנחנו עושים משחקים לפי רמות עד 12 בלילה. הרבה מהחבר'ה הם מהנדסות אבל אנחנו תמיד שמחים לקבל אנשים חדשים, גם מי שלא יודע לשחק, זה כיף. לפעמים אנחנו הולכים לשבת אחר כך בפאב או לאכול. נוצרו לנו הרבה חברויות וזאת אופציה מעולה להכיר אנשים חדשים. כולם מוזמנים לבוא, להכיר, במפגשים או בקבוצות פייסבוק ו-WhatsApp כמו 'גיימרים בן גוריון'."

אכן, ללא ספק ניתן לראות כי הספורט האלקטרוני מתפתח בקצב שיא וניתן לפתח בו קריירת ספורט מקצועית, שווה לנסות!

נגישות