סיפור על אהבה ומוות
מאת: ליאור גבאי , עורכת עדן גבע לירן , מדור: גיק-לי

כתבתנו החליטה לצלול אל עולם הקומיקס של מארוול כדי למצוא את המניע האמיתי של תאנוס להעלים חצי מאוכלוסיית היקום.

בסדר, בסדר, אתם בטח כבר יודעים איך נגמרת סאגת סרטי הנוקמים, אבל האם אתם מכירים באמת את העבר של תאנוס, הבריון הטיטאני הסגול?

תאנוס נולד לשני הורים ששמם א'אלרס וסוי-סאן. תאנוס לא זכה להרבה אהבה מצד אמו שרצתה להרוג אותו, משום מראהו החריג עקב הימצאות גן של גזע אחר בדמו. אביו המדען עצר אותה מלעשות זאת, ולמרות זאת גם ממנו תאנוס לא קיבל יחס רב בילדותו. בתור ילד, תאנוס היה שקט ונהג לשחק עם אחיו ארוס ועם חיות מחמד. השמות של האחים נגזרים מהשפה היוונית, תאנוס מהמילה תנטוס שמשמעותה מוות, וארוס שמשמעותה תשוקה. באופן לא מפתיע, כשהתחיל להתבגר הנושאים שתפסו את תשומת ליבו סבבו סביב מוות.

כשהיה נער, צעירה מסתורית שכנעה אותו לצאת לחקור מערה מסוכנת יחד עם חבריו על מנת שיפסיק לפחד מהמחשבה על הריגה. מפולת במערה הפרידה בינו לבין חבריו במשך שלושה ימים, וכשהצליח לצאת משם, גילה שכל חבריו נרצחו על ידי החיות במערה. אותה נערה מסתורית שכנעה אותו לחזור למערה ולרצוח את החיות כנקמה על מות חבריו. היא הפכה להיות אשת הסוד שלו, ולאט לאט תאנוס התאהב בה. היא עודדה אותו להמשיך עם הרציחות, אך סירבה לקבל את חיזוריו.

לאחר שרצח כבר קרוב לעשרים אנשים, החליט תאנוס לרצוח את אמו, בתקווה שכך ימצא תשובה לשאלה שהעסיקה אותו – מי הוא? הוא עזב את כוכב טיטאן מיד אחרי המקרה המזעזע הזה ונשבע שלא להרוג עוד. הוא חבר לקבוצת פיראטים ונדד איתם במשך כמה שנים, כאשר מדי פעם מצא אישה וניסה לשחזר איתה את הרגש שחש כלפי הנערה המסתורית בעברו. בדרך הזו הוא הכניס להריון נשים רבות מכוכבים שונים, אך לא מצא את התחושה הזו שוב, והיה נוטש אותן ואת התינוקות.

יום אחד תאנוס וקפטן הפיראטים נכנסו לעימות משום שתאנוס לא היה מוכן להרוג. למרות מחשבה זו, תאנוס רצח אותו והפך להיות הקפטן החדש במקומו. הוא חזר לכוכב טיטאן לאחר שהחליט לאמץ את זהותו האמיתית כרוצח. שם הוא ראה שוב את אשת סודו, וחזר לחזר אחריה. היא דרשה ממנו שיוכיח שהוא שלה בלבד, וכך הוא יצא למסע הרג של כל ילדיו שהשאיר בכוכבים האחרים. אשת הסוד הפכה להיות שותפתו, אך היא הודיעה שעל מנת שתוכל לאהוב את תאנוס, עליו להפוך לאל. בדיוק אז הוא גילה שאף אחד אחר מלבדו לא מסוגל לראות אותה, ואז סיפרה לו על זהותה האמיתית – התגלמות המוות.

תאנוס המשיך לנסות ולצבור כוחות, הכול למען אהובתו, גברת מוות. במקרה אחד היא נטשה אותו לאחר שהרגישה כי הוא נכשל, והוא בתגובה לכך ניסה להשיג את שש אבני הנשמה כדי שיוכל להשמיד הכול, ובכך לתת לה יותר הרס ומוות ממה שהיו לה עד כה. כאשר השיג את שש האבנים ותכנן להשמיד את כל הכוכבים בזה אחר זה, גאמורה, בתו המאומצת והמתנקשת הפרטית שלו, גילתה את התוכנית והחליטה לנסות לסכל אותה על ידי התנקשות בתאנוס עצמו. ככל הנראה הרעיון הזה לא מצא חן בעיניו כל כך, והוא הרג אותה. כך התפתח קרב שכלל גם את הנוקמים, אדם וורלוק, ספיידרמן והדבר. בסוף הקרב וורלוק ותאנוס נאבקו זה בזה והתוצאה הייתה כליאת תאנוס כאבן. התודעה של תאנוס נשארה איתו, והוא חווה סבל רב מהידיעה שלמרות שהעריץ כל כך את המוות, לעולם לא יחווה אותו.

אבל הסיפור לא נגמר פה. גברת מוות החזירה אותו לחיים, ובממלכתה, נתנה לו להסתכל דרך באר האינסוף. כך הוא גילה את כוחן האמיתי של אבני הנשמה, והחליט לקרוא להן אבני האינסוף. הוא אסף את כל האבנים, בנה לעצמו כפפה, ותכנן שוב להשתמש בה כדי לזרוע חורבן. תאנוס השתמש בכפפה ובאבנים והשמיד בעזרתן מחצית מאוכלוסיית העולם, בתקווה שיצליח לרצות את גברת מוות.

נשמתו של אדם וורלוק הצליחה להימלט מאבן הנשמה, יחד עם זו של גאמורה, ונשמה נוספת. הגיבורים נאספו על מנת להילחם בתאנוס מלווים בישויות קוסמיות כמו אהבה, שנאה ועוד. תאנוס הצליח להביס ולכלוא את כולם, אך התעלם מנבולה, לכאורה נכדתו. היא הצליחה להוריד ממנו את הכפפה במאבק, ומיד לאחר מכן החזירה את העבר לקדמותו ובכך החזירה לחיים את הישויות שתאנוס בדיוק כלא באבן. הקרב התחיל מחדש, ובסופו, אדם וורלוק השתלט על הכפפה ובזאת סיים את הקרב.

שנים עברו, והגולש הכסוף מחפש את תאנוס במטרה להבין מדוע גברת מוות כל הזמן מכניסה לראשו חזיונות של מוות, כשרצונה הוא להפוך את הגולש הכסוף לחברה החדש. תאנוס, זועם, הורג את הגולש במו ידיו ולוקח אותו בעצמו לממלכתה של מוות. כשהיא לא מתרשמת מכך, מחזיר תאנוס את הגולש לחיים ומנסה לברוח, אך גברת מוות מקללת אותו להיות אל־מוות, ובכך מענישה אותו שלעולם לא יהיה בחיקה.

במפגש הבא של תאנוס עם גברת מוות נכח גם בנו של תאנוס ששמו תאן. תאנוס מתמודד כבר זמן מה עם מחלה, ובניסיונו לאתר מרפא הוא מגיע לרביע השחור, שם הוא מגלה שכל שכירי החרב שלו נרצחו בידי לא אחרים מאשר גברת מוות ובנו תאן. לאחר שהוא מבין שמחלתו נגרמה בגלל מוות, הוא מזהיר את בנו שלא לסמוך עליה, אך לשווא. זמן מה לאחר מכן, נלחמו האב והבן שוב, הפעם ברמה שהרסה את הכוכב עליו עמדו, והם נשאבו לחור שחור, שם מעגל קוסמים הפשיט את תאן מכוחותיו. גברת מוות ניגשה אז אל תאנוס והסבירה לו שכל מה שהיא עשתה כדי לשבור אותו היה כדי שיוכל לבנות את עצמו מחדש וכך יהיה ראוי לאהבתה. תאנוס סירב ולא רצה לאהוב אותה יותר, וכך מעגל הקוסמים יכלו להשמיד אותה באופן זמני.

זהו חלק מסיפור האהבה שהניע את תאנוס לרצוח ולהשמיד כל כך הרבה אנשים בחוברות הקומיקס עם אבני האינסוף, והוא שונה מעט מהסיפור בסרטי מארוול, ששם כל רצונו של תאנוס הוא איזון בעולם.

כמו שכבר ראינו הרבה פעמים, היקום של מארוול כל כך לא סופי, שהרי כמה יקומים יכולים להתקיים במקביל. לכן זה לא מפתיע כלל שגם בסיפור האהבה שלהם יש מוות וחזרה לחיים. השוני בין סיפורי המקור של הקומיקס לאלו של הסרטים מעניין, והיכולת לבנות ולשכלל כך את הסיפורים בהחלט מרשימה.

נגישות