מתחתנים? מברוק
מאת: סהר אלמוג

איך מרימים חתונה בלי לקרוע את הכיס הסטודנטיאלי? פרויקט מיוחד מחבר בין זוגות פעילים חברתית לחופה, והכול בהתנדבות. וגם טיפים מהמומחים שיחסכו לכם לא מעט

צילום: דנה כהן

להתחתן בישראל 2018 זה יקר. בשונה מסבא וסבתא שלי, שהתחתנו בבית החייל בתל אביב, כי סבא היה בקבע, ושנסעו לירח דבש בפנסיון בנהרייה בגלל הים, היום בכל חתונה סטנדרטית תמצא סושי בבופה, שתי שמלות לכלה וצלם מגנטים מאחורי הכספת של הצ'קים. עבור המתחתנים המשמעות היא הוצאה של בין חמש לשש ספרות. לאחרונה החל לפעול בבאר שבע ארגון "מברוק", שמטרתו להפוך את המרוץ לחתונה לתהליך קצת יותר נעים ובר-השגה עבור זוגות שגרים בדרום.

הקונספט של הארגון שונה ממה שאנחנו מכירים: המתנדבים מתנדבים עבור מתנדבים אחרים. "אנחנו עובדים עם זוגות שבאים מרקע של עשייה חברתית, שבלעדינו היו מתקשים להרים חתונה, או שהיו יוצאים ממנה עם חובות כבדים. כל הספקים מגיעים בהתנדבות מלאה, מהדיג'יי, דרך הצלמים ועד איפור-שיער. האולם והקייטרינג מספקים את השירות במחיר עלות, כך שהזוג מצליח לכסות את העלויות ואפילו להישאר עם סכום קטן להתחיל אתו את הדרך החדשה", מספרת הדס פטאל, ראש צוות "מברוק באר שבע" וסטודנטית בשנה ב' לסוציולוגיה וליישוב וניהול סכסוכים. גם המלצרים והברמנים מגיעים להתנדבות חד-פעמית שנכנסת להם עמוק ללב. "כשאנשים באים להתנדב זה לא כדי לעשות יומית. יש אווירה מטורפת של טוב ואהבה. הצוות בוכה בחופה, המלצרים רוקדים ומשמחים ברחבה. אנשים ניגשו אליי עם חיוך ואמרו שבחיים לא נתקלו בצלם שכל כך רצה לצלם אותם", פטאל מוסיפה.

מור ודוד (השמות המלאים שמורים במערכת) התחתנו בעזרת מברוק לפני חודשיים. "נפגשנו בבית נוער לילדים בסיכון. אני עבדתי שם, דוד הגיע להעביר שיעור וככה הכרנו", מספרת מור. הזוגיות פרחה ואתה הגיעה ההחלטה למסד את היחסים. "לקראת החתונה הייתה החמרה במצבי הבריאותי וקיבלתי תמיכה משירותי הרווחה העירוניים. הם אלה שסיפרו לנו על מברוק", מספר דוד.

חשבתם שקיים ארגון כמו מברוק?

"ממש לא", הם עונים פה אחד, ומור מסבירה, "עוד לפני ששמענו עליהם ניסינו לצמצם הוצאות, ככה למשל מצאנו שמלה שעלתה אלף ש"ח, אבל הכניסה של מברוק רק העצימה ועזרה לנו. הבנות של מברוק היו מדהימות, שאלו מה אנחנו רוצים וניסו להשיג בדיוק את זה. החתונה הייתה מהממת, עם תזמורת אתיופית ואוכל אלג'יראי. גם כשהדיג'יית ביטלה ברגע האחרון וממש נלחצתי, הן אמרו לי לא לדאוג ומצאו מישהו חלופי". במהלך האירוע דאג צוות מברוק לענייני ההפקה, תזמן את המטבח והמלצרים ותיאם בין התזמורת לדיג'יי. "המלצרים היו סטודנטים מהאוניברסיטה שעשו המון שמח והיו ממש מדליקים. כולם באו לעשות לנו שמח וגם עזרו לנו לצמצם עלויות. היום אנחנו אומרים המון תודה שלא נשארנו עם חובות".

מור ודוד ממליצים בחום על מברוק ומציינים שעל הזוג להגיע עם ציפיות ריאליות. "מברוק לא מרימה חתונות הפקתיות. אם הזוג בא עם בקשות הזויות ועלויות גבוהות הם מעדיפים לא להשתתף. הם רוצים לעזור לאנשים צנועים לעשות חתונה צנועה", מציינת מור, ופטאל מוסיפה, "אנחנו מאוד פתוחים וגמישים, אבל לא יהיו אצלנו חתונות פאר או זיקוקים בחופה, הזוגות נמצאים במרכז ולא ה'שופוני'. אנחנו רואים את עצמנו שותפים בחתונה ולא נמצאים ביחסים של ספקים ולקוחות".

הסניף הבאר שבעי שקם לפני חצי שנה הוא האח הקטן של הסניף הראשון, שנוסד לפני שלוש שנים על ידי סטודנטים מהמרכז הבינתחומי. "הם רצו להקים יזמה חברתית שמטרתה לחזק ערבות הדדית וסולידאריות בחברה הישראלית, ומצאו את עולם החתונות כזירה טובה לגרום לזה לקרות. הארגון גורם לאנשים לעשות טוב בשביל אנשים שעושים טוב. זו הדרך של החברה להחזיר לזוגות האלה", מציינת פטאל בחיוך.

עד כה התקיימו כחמש-עשרה חתונות בשני הסניפים והיד עוד נטויה. "הרבה פעמים הזוג לא רוצה שידעו שהם חתונת מברוק, אז עבור האורחים היא נראית כמו חתונה לכל דבר. לפעמים היא יוצאת ברמה אפילו יותר גבוהה מהחתונות הרגילות. כולם בהתנדבות, אז כולם נותנים את הלב שלהם ולזה אין מחיר. חתונות מברוק הן הדבר הכי מרגש בעולם". בתור אחת שהשתתפה בשש חתונות עד כה פטאל היא בהחלט אחת שיודעת. "ארגון החתונה דרך מברוק אורך כחודשיים, פרק זמן קצר יותר לעומת חתונות אחרות. הצוות הגרעיני של באר שבע כולל שש מתנדבות ומתנדב, כל אחד אחראי על תחום אחר, מעבודה מול ספקים ועד ליווי הזוג שמתחתן". כל הבנות הן סטודנטיות במשרה מלאה, מהנדסת תעשייה וניהול ועד ללימודי רפואה. לצד הלימודים והעבודה הן פעילות במברוק בהתנדבות, ללא כל קרדיט או שעות מלגה.

על אף הנוכחות הסטודנטיאלית המובהקת הפרויקט על כל צדדיו ממש לא מיועד רק לסטודנטים. זוגות, ספקים ומתנדבים חדשים יכולים לפנות למברוק בפייסבוק או באינטרנט ולהתחיל עוד דרך משמחת לחופה. "מגיעים אלינו זוגות מכל הסוגים. יש זוגות חד-מיניים, כאלה שרוצים להתחתן בבית ואחרים שמבקשים חתונה לא דרך הרבנות", מספרת פטאל. "כשמספרים לאנשים על הפרויקט רואים כמה הם מתלהבים. המתנדבים מגיעים בצניעות, במקצועיות, מכל הלב. הם נותנים כל כך הרבה ובסוף הם אלה שאומרים לנו תודה".

מתחתנים בקרוב? למברוק יש כמה טיפים בשבילכם:

 • רשימת האורחים שיגיעו תמיד קצרה מרשימת המוזמנים המקורית. המומחים במברוק ממליצים להתחייב מול האולם על שמונים אחוז מרשימת המוזמנים.
 • אל תתנו למלצר מהאולם להחליט אם לפתוח שולחן רזרבה. תנו את האחריות לאדם שאפשר לסמוך עליו, כך שמספר השולחנות לא יעוגל כלפי מעלה.
 • חשבו מראש מה חשוב לכם כדי לא להיסחף לאקסטרות מיותרות. הייתם במספיק חתונות הורסות כדי לדעת שזיקוקים, עשן ויונים לבנות זה לא מאסט.
 • השמלה המושלמת לא חייבת לעלות הון תועפות. גם מכירת חיסול של מעצב או בזאר יד שנייה מרוכז יכולים לעשות את העבודה.
 • תשקלו להתחתן באוף-סיזן, אז המחירים יורדים משמעותית.
 • אם לא אוף-סיזן, לפחות אוף-יום-חמישי, שהוא יום החתונות הכי יקר בשבוע.
 • לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן: החתונות בדרום זולות יותר לעומת אזור המרכז והצפון.
 • אם אתם לא לחוצים על תאריך מסוים, חכו למועד סמוך ככל האפשר לחתונה כדי לסגור. בעל האולם ייתן לכם מחיר טוב יותר על תאריך שעדיין לא נתפס.
 • אל תמהרו לסגור, ואל תתביישו לנהל משא ומתן. תופתעו עד כמה יש מקום לגמישות במחירי הספקים.
 • בחנו אפשרות לקייטרינג ובר חיצוניים לאולם, כך שאם נשאר אלכוהול שלא נפתח תקבלו עליו החזר.
 • אלבום דיגיטלי ולא פיזי. חוץ מאחווה מ"חתונה ממבט ראשון" אחרי שרואים אותו פעם אחת אף אחד לא פותח אותו שוב.
נגישות