משוב"שת
מאת: גלי סיטון

על הגבול שבין פואטרי סלאם לערבי שירה יש ערבים מרתקים שכוללים גם דראג ואלתורי מוזיקה. שירה משוב"שת כאן כדי להישאר.

הרבה פעמים כשאומרים ערב שירה התמונה הראשונה שעולה לראש היא חבורה של זקנים מתוקים עם שמיכות ותה קוראים שירה, מצקצקים בהנאה, ומודים בלבם לדוסטויבסקי על זה שהוא פשוט הוא. ערבי השירה היותר מוכרים בסצנה בבאר-שבע הם ערבי הפואטרי סלאם הבועטים והנושכים. אבל הי, על זה כבר עשינו כתבה. אז על מה אנחנו מדברים פה בעצם? ליין "משוב"שת" משלב למעשה את שני העולמות האלו, ואותו מפיקות אסתר וולק, סטודנטית לספרות עברית ולפסיכולוגיה, וים בכר, מפיקה וכתבת תוכן. אסתר וים עובדות שתיהן בעשן הזמן, פאב בעיר העתיקה שבו קורים דברים טובים. באחת מהמשמרות המשותפות התוודו על אהבה לשירה שהתגלתה כמשותפת. "היה לי תמיד חלום קטן להפיק אירוע כזה בעצמי", אסתר אומרת, "אירוע שיפתח את תחום השירה לקהל הרחב, שיאפשר מגוון קולות של כותבים. במה שתיתן יד חופשית למשוררים וביטוי לכל המינים, המגדרים, הדעות והסגנונות. שירה שבועטת, לא ערב זיכרון לשירה". מתוך אותה משמרת ולאור אהבת השירה המשותפת נולד ליין ערבי השירה שנקרא משוב"שת.

נכון להיום כבר נסגר האירוע הרביעי עם משוררים צעירים ונרגשים, ונראה כי ערב השירה הזה הולך ומקבל צורה של ליין חודשי קבוע. באר-שבע מלאה באירועי שירה, ואסתר מסבירה על האופי הייחודי של הערב, "משוב"שת זה לא עוד ערב פואטרי סלאם. משוב"שת זה ליין הקראת שירה וספוקן וורד. כל פעם יש גם תערוכה מתחלפת, הופעה וליווי מוסיקלי". וים מוסיפה, "זה ערב שמנסה לאזן בין שירה ספרותית 'לבנה' קלאסית וסצנת מחאה באמנות פלסטית וספוקן. גם רציתי דראג אז לפעמים יש מופעי דראג".

לא חד-פעמי

אחרי שהתחילו להריץ את הרעיון ולהפיק אותו בפועל, הגיע הערב הראשון. ים מספרת על הלחץ שלפני, "שתינו היינו מבולבלות ולחוצות. ואז הקהל התחיל לזרום וזה היה גם מרגיע וגם מוזר". גם אסתר וגם ים מעידות שהן הופתעו מרמת ההיענות שהייתה לערב הראשון. "זה היה מפתיע", אסתר מספרת, "הגיעו הרבה יותר אנשים ממה שציפינו, קהל מאוד מגוון – הרבה סטודנטים, הרבה אנשים מהעיר העתיקה, צעירים, מבוגרים, אנשים שחובבי שירה ואנשים שנחשפו לשירה וספוקן וורד לראשונה. גם המקריאים היו מאוד מגוונים – דתיים, חילוניים, מבאר-שבע ומחוץ לבאר-שבע".

איך נראה בערך ערב השירה הזה?
"במשוב"שת הליין כולל מספר שווה פחות או יותר של מבצעי ספוקן  וורד ושל מקריאי שירה. אין פה שום תחרות. כל משורר מקבל זמן במה של חמש דקות. אף אחד לא נותן פה ציון, אין לנו 'אנשלטים'. יש לנו קהל שבא לספוג סוגים שונים של שירה בנושאים מגוונים. אנשים באים להציג את האמנות שלהם על הבמה, לבעוט ולרגש, בלי גימיקים מיותרים". הערב הראשון היה מהול בניסויים ובאלתורים, בבדיקות ובהימורים כדי ליצור משהו שהוא טיפה אחר. "בדרך כלל ערבי שירה מוקדשים או לשירה או לספוקן וורד", מספרת אסתר, שהיא עצמה הופיעה והייתה בכמה ערבים שכאלו בבאר-שבע, תל אביב וחיפה. "החלטנו לערבב ולגוון את הערב, להוסיף אלתורי פסנתר וגיטרה במהלך ההקראה. נוצר שיח מעניין בשילוב של כל הדברים הללו, שטרם יצא לי לראות בערבי שירה אחרים".

ים מוסיפה ומסבירה על האופי המיוחד של הערב ועל העולמות שמרכיבים אותו, "אנחנו מנסות לערבב את עולם השירה הכתובה שהוא בלתי נפרד מעולם השירה מדוברת, ועם זאת, מאוד רחוק באוכלוסיות ובאופי ההופעה. יוצא לנו קצת פרינג' ואנחנו מלטשות ומנסות לאזן את העולמות שלנו, וזה מאתגר הרבה מאוד פעמים ואנחנו חופרות אחת לשנייה בלי סוף. הבחירה לחבר ולנסות למצוא את האיזון היא דבר נכון ומעניין. בעצם הערב הוא בחירה לשלב את אמנות השירה הכתובה והמדוברת ואת עולמות התוכן של שתיהן".

ים מספרת על הרגעים שאחרי הערב הראשון, "הערב הסתיים בלחלוק טוסט, להבין שעשינו מעט מאוד כסף וליהנות מאוד מאוד מכל הערב והסיטואציה. ושכרות כבדה, כראוי לכל צמד מפיקות שמכבדות את עצמן". אסתר מספרת כי חשבה שמדובר בערב חד-פעמי, "עד שים אמרה לי 'אסתר, תני תאריך לערב הבא'. באותו רגע הבנתי שהדיבור זה ליין חודשי. ממש פחדנו שזה לא יעמוד כמו שצריך ונחליט לחזל"ש את העניין, אבל הופתענו לטובה והערבים מתמלאים כל פעם מחדש". ים מוסיפה שהליין הזה עדיין מגבש זהות, "אנחנו בונות את זה ומלטשות את זה כל פעם עוד ועוד כדי ליצור דבר שאנחנו אוהבות, גאות בו ונהנות ממנו".

בואו לראות, בואו להראות

אסתר וים הן חברות שכבר עבדו יחד, והחידוש של הפקת אירוע יחד גילה להן צדדים נוספים זו בזו, כמו שים מספרת, "הפתיע אותי כמה שאסתר יכולה להיות מנחה ומפיקה תומכת בזמן אמת. לפעמים אנחנו מתפוצצות אחת על השנייה ונטרפות אחת מהשנייה חודש שלם לפני. בהופעה אנחנו אחת בשביל השנייה לחלוטין".

מעניין אתכם? הדליק אתכם? תפס אתכם? רוצים לבוא? המופעים מתקיימים אחת לחודש בעשן הזמן. מרגישים אמיצים ומוכשרים כדי לא לעמוד מהצד אלא לעמוד על הבמה? "יש לנו עמוד בפייסבוק, 'משוב"שת'. אנחנו מפרסמות קול קורא וכל מי שרוצה להשתתף מוזמן לשלוח שני קטעי שירה או ספוקן בהודעה פרטית. אנחנו מסננות ובוחרות מה שמתאים. זו לא במה פתוחה, אנחנו מפיקות ליין למשוררים שיש להם כבר קצת ניסיון בכתיבה ובהופעה על במה, אנחנו מאפשרות את החשיפה ואת הפוש. בליין משולבים משוררים מרחבי הארץ ולא רק מבאר-שבע. לצד משוררים מנוסים יש גם משוררים מופלאים שבתחילת דרכם", וים מוסיפה ואומרת, "הביקוש להופיע הוא משוגע, יש כמות אדירה של אנשים שמחפשים במה, זה עוד לא שם אבל זה בדרך, לא חשבתי שהביקוש ינסוק כל כך גבוה כל כך מהר".

איפה אתן רואות את משוב"שת עוד חצי שנה? 
"אמן, אמן, אמן עם שיתופי פעולה בין משוררות וספוקניסטים, עם הכרה בהיסטוריה של שתי התרבויות, מופעי דראג על הדק של התיאטרון בתור חימום לערב ואמני רחוב שבאים להקים תערוכות אצלנו ומוסיפים כובע. אנחנו נשארות בתעריפים הנמוכים והנוחים (10-15), וכולם מרוויחים קצת יותר ועוד ליד הבית".

נגישות