מפריחים את השממה
מאת: מיכאל הופמן , עורכת עדן גבע לירן , מדור: כללי

תקופת האביב הגיעה ויחד איתה הפרחים. בעוד המדבר שמסביבנו נצבע בצבעים מרהיבים, כל שנותר לנו לעשות הוא לקחת תיק ובקבוק מים – ולצאת לטיול.

"קצר פה כל כך האביב," שר יהודה פוליקר וגורם לי בכל פעם מחדש לרצות לבכות. עצם הידיעה שיש רק ארבעה שבועות במהלך השנה שבהם כל המדבר הזה פתאום פורח ממלאת אותי בתקווה, יש שם אור בקצה המנהרה! וכמה שזה בא בול ברגע המתאים, סלאמתק למבחנים ושלום לפרחים!

"רגע, מה, יש מצב שפספסתי?" אל תדאגו, למזלנו הכול מגיע לכאן מאוחר יחסית וכך גם תקופת הפריחה. הפריחה מתחילה כבר באמצע ינואר בצפון הנגב (נרקיסים ורקפות באזור קריית גת), ועם הזמן היא מדרימה עד שהיא מגיעה לאזור שלנו בסביבות אמצע פברואר ומלווה אותנו עד פורים. אפשר לעשות את מה שכולם עושים ולראות מרבדים של כלניות בנגב המערבי, אבל מעטים יודעים את סוד קסמו של המדבר... האירוסים.

גבעות גורל זה לא רק ניווטים, האנדרטה זה לא רק ג'אמים, ובירוחם יש בסיס שאמון על השמירה עליהם. הם מתחת לרדאר אבל לא ממש, באים בהמון צבעים ובסוגים שונים, ורבים מהם אנדמיים (ייחודיים) לישראל. האירוס, שהוא גם הסמל של החברה להגנת הטבע, תמיד היה כאן, ואם נשמור עליו הוא גם יישאר. לצד האירוסים נוכל גם לראות את פריחתו של צבעוני המדבר האדום או של האירית הוורודה (שאפשר לאכול את הפרחים שלה וטעמה מזכיר פיצוחים), שמקשטים את המדבר במגוון אתרים. בכתבה אני אסקור שלושה מרכזיים שנמצאים במרחק הליכה או נסיעה קצרה ברכב.

הכי קרוב – אנדרטת חטיבת הנגב: 2 ק"מ משער רגר, 20 דקות הליכה

רוב האנשים שמגיעים לכאן ועולים אל האנדרטה לא מודעים למה שקורה ממש סמוך לאתר המסומן. אם יורדים לכיוון מערב, כלומר לכיוון פארק גב-ים אפשר לשים לב לאירוס השחום שהוא המין הנפוץ ביותר בסביבה של בקעת באר שבע. פרחיו סגולים כהים והריח שהוא מפיץ פשוט מדהים. כאן תוכלו גם להיתקל בצהרונים שפורחים לקראת שעות הצהריים. הצהרון המצוי הוא סוג של אירוס נפוץ מאוד שפורח ברחבי כל הארץ, קל במיוחד לזהות אותו בנגב על הרקע המדברי. הפריחה נמצאת גם בצד השני של האנדרטה, בשיפולים המזרחיים. הכי מומלץ – לבוא שעה לפני השקיעה, להביא משהו שיעשה אווירה ופשוט לחוות.

הכי הרבה – שמורת אירוס ירוחם: 40 ק"מ משער רגר, 30 דקות נסיעה

שמורת אירוס ירוחם נמצאת על הכביש שבין דימונה לירוחם, ממש סמוך למחנה משואה (קורס מ"כים). יש כביש שנכנס לשמורה ובקצה יש חנייה מסודרת. המסלול הוא מעגלי ונמשך כחצי שעה שמהר מאוד הופכת לשעה ואף יותר. אירוס ירוחם הוא מין אנדמי לאזור של ירוחם ושל חלק מירדן, הוא פורח במרץ ובאפריל והצבע שלו הוא ארגמן. ייתכן ותיתקלו באירוסים צהובים – אל תתבלבלו, אלו הם אותם האירוסים רק שיש להם מוטציה גנטית המשפיעה על הצבע שלהם. השתדלו לרדת כמה שפחות מהשביל, ולאהוב את האירוסים ממרחק בטוח כדי לא לפגוע בהם. אגב, אם כבר הגעתם לירוחם, אז ממש כדאי להמשיך עוד 10 דק' ולהגיע למכתש הגדול שנמצא בקצה השני של העיר. מבטיח לכם שלא תצטערו.

הכי מיוחד – העיר האבודה: 60 ק"מ משער רגר, 45 דקות נסיעה

נוסעים לכיוון שדה בוקר, ממש לפני צומת חלוקים הסמוך לקיבוץ יופיע מימין "מצפה חגי", ניכנס אליו ושם נחנה את הרכב. כבר במצפה יופיע במלוא הדרו צבעוני המדבר – פרח דמוי גביע בצבע אדום כהה. נראה שמסביבו יפרחו גם בן-שלח מנוצה ושמשון הדור בצבעים ורודים ולבנים. הניגוד החד הזה של פרחים במדבר תמיד גורם לי להרגשה של פליאה, "מה, כל השנה הם מחכים שם באדמה בשביל החודשיים האלו?" כן. באתם ממש בזמן. מהמצפור יורדים לכיוון דרום בעקבות הסימון הירוק עד שמגיעים אל העיר האבודה. החורבות שמתגלות מסביב הן מהמאות ה-6-4 ונבנו על ידי חברת נוודים שעסקה בחקלאות מדברית. אם תסתובבו בין העתיקות תוכלו לראות המון כתובות וציורים שרובם בשפה ערבית קדומה, מה שמעיד על קבלת הדת המוסלמית על ידי התושבים. אבל, לא כולם בחרו בדרך הזו והיו כאלו שנשארו עובדי אלילים, אנחנו יודעים את זה כי בהמשך הנחל יש מבנה עתיק של מסגד אשר בסמוך אליו עומד מקדש. בהמשך נגיע אל חניון הרועה ומכאן אפשר לבחור בין להמשיך את הטיול לתוך הקיבוץ ובין לחזור אל הרכב. ואם אתם כבר כאן, ממש מומלץ להמשיך אל התצפית באחוזת הקבר של בן גוריון או לרדת למפל עבדת. אולי יתמזל מזלכם ותצפו בכמה נשרים.

זה עדיין דרום – יער המלאכים וגבעת התורמוסים: 60-70 ק"מ משער רגר, 40 דקות נסיעה

אבל לא הכול זה ניגוד חד, וגם פריחה ביער היא מאוד מיוחדת. אם נוסעים בכביש 6 עד מחלף קריית גת ופונים לכיוון מזרח, מגיעים ליער שחריה, או בשמו המוכר – "יער המלאכים". מי הם המלאכים אתם שואלים? התורמים מלוס אנג'לס שעזרו לנטוע את כל היער המרהיב הזה. כאן תוכלו ליהנות ממרבדים של רקפות, צבעונים, נוריות ועיריות. יש המון שבילים שונים שעוברים דרך נקודות עניין שונות ביער: דרך היער הראשית, שביל קדם ודרך ערוגות הבושם הם רק חלק מהמסלולים שאפשר ללכת בהם וליהנות מתצפית אל עבר הרי חברון או אל השפלה. אם אתם מגיעים לאחר הגשמים אני ממליץ לבוא עם סכין ושקית וללקט פטריות, בעיקר אורניות צהובות ועסיסיות שקל מאוד לזהות. מיער המלאכים אפשר להמשיך לכיוון מזרח אל עבר חבל לכיש ועמק האלה. בהמשך, סמוך לצומת האלה נמצאת גבעת התורמוסים המפורסמת אשר מתכסה במרבד כחול בחודשים מרץ ואפריל. העלייה מאוד פשוטה ויש חנייה ממש ליד.

לא משנה לאיזה כיוון תבחרו ללכת, איזה פרח להריח או על איזו גבעה לטפס – תמיד תזכרו שאסור לקטוף! כל הפרחים שהזכרתי כאן מוגנים על פי חוק. אבל תכלס, עזבו את החוק, לא חבל? שימו לב שאתם לא יורדים מהשבילים המסומנים כי ההשלכה של הצעידה שלכם היא שאתם נותנים לגיטימציה לעוד אנשים לעשות את זה וככה אחרי 100 פסיעות הפקעת שהייתה מתחת לאדמה כבר לא תוכל לצמוח בשנה הבאה. גם אל תשכחו לקחת איתכם מים. למרות שמזג האוויר אביבי, תמיד חשוב לשתות ולשמור עלינו מפני השמש.

נגישות