מעבר לקשת 570
מאת: גיל אליאס

כשאתה מסתכל מעבר לחלון אתה כמעט ולא מתייחס לזכוכית. הזכוכית היא עוד כלי בידוד. אם חשוך בחוץ אותו כלי בידוד הופך למראה, ואתה לא מפסיק להסיט את המבט שוב ושוב כדי שאולי תבין אם האדם שאתה רואה זה שיקוף או בסך הכול השתקפות שתיעלם עוד רגע עם השמש. כשצעדתי במצעד הגאווה הראשון בבאר שבע חלון הזכוכית צץ לנגד עיניי. בדרך כלל בימי חמישי אני מסיים את הלימודים בשעות מאוחרות, אבל ביום חמישי שהיה ב-29.06.2017 נמשכתי בתור כתב ובתור אדם אל תוך הצבעים העזים של הסקרנות והתשוקה. קמתי והלכתי בלי לחשוב פעמיים אל הלא מוכר, ומצד שני למקום האינטימי.

כמו בכל מצעד אתה הולך ממקום אחד למקום אחר. אולי עצם הצעידה מבשרת על משהו או משאירה את טביעות הרגל שלך על הקרקע, אבל נדמה שבמצעד זה היה מעבר לכך. מתוך השמעת הקול החסר בתוך חברה שגזורה למגזרים, מתוך גיבוש וערעור על זהות מגדרית ומינית ומתוך אהבת האדם, זה היה מצעד של לצאת לרחוב ולנקות את עצמך מהפחד היומיומי שהקהילה הגאה חווה בחיי היומיום שלה. בין דגלי הקשת הצבעוניים והקול הצועק לשוויון היו במצעד גם ארגונים רבים שייצגו קולות שונים בתוך הקהילה הלהטבפא"קית בבאר שבע כמו "האחווה הגאה" של אוניברסיטת בן גוריון בנגב, "בית גאה בבאר שבע" שארגנו את המצעד ואת ההופעות לאחר המצעד, "המונרו", ליין מסיבות ודראג שמתקיים בפאב "ביאליק 26", ועוד. לצד אלו היו גם תומכים רבים כמו חברי תנועות הנוער השונות וגם תנועות הבוגרים. נוסף על כך הגיעו אלפי תושבים שבאו לתמוך בקהילה ובסובלנות בחברה הישראלית ובפריפריה בפרט. לצד כל המהומה הייתה גם הכלה של עצב וכעס על ההומופוביה שמלווה את חברי הקהילה ביומיום דרך ציון סיסמאות שדורשות לחדול את ההומופוביה ודרך האובדן של חברת הקהילה דןוג ששמה קץ לחייה בשנת המצעד.

לאחר המצעד התכנסו אלפי הצועדים ברחבת העירייה לחגוג את האירוע עם הופעות ונאום ראש העיר. בעקבות כל המוזיקה וכל ההמולה החלה להתגבש בי מחשבה, ותהיתי איך השקט עדיין נמצא בתוך המנעד הרחב הזה של דעות וארגונים, ולמה הקרקע שהם הולכים עליה בגאווה היא יציבה בזמן שהרגליים שלי שוקעות ונופלות. בתום האירוע הלכתי עם זרם האנשים שנפגשו בפאב, ושקיפות החלון הפכה אט-אט למראה. הבטתי בבירה ושאלתי את עצמי מה לי ולהם ולמה הם ולא אנחנו. הבנתי שאם אסתכל מבעד לזכוכית החלון ולא על הבבואה כל השאלות שצפו עד אז ייעלמו. בזכות המצעד הראשון בבאר שבע התחלתי להאשים את ההומופוביה מקרוב, לבחון את הארגונים השונים שצעדו במצעד, לנסות להבין מהי תרבות הקהילה הגאה בבאר שבע, מה הופך אותה למגובשת על אף אותן מחלוקות, ובעיקר מה הופך אותה לאור בחברה הישראלית. אתם מוזמנים להצטרף.

נגישות