מעבר לקשת
מאת: גיל אליאס

אני מרגיש שאני כבר נמצא בלב לבו של השקט. אני יודע להגיד שהעיר באר שבע והקהילה הגאה הן הקרבה הכי עמוקה שהייתי יכול לבקש עם עצמי. לפני כמה ימים כשיצאתי מהביאליק הרגשתי שאני לא יכול להיפרד מכל התחושות הללו ולעבור או לחזור לעיר אחרת, אפילו שעוד פחות משנה אני מסיים את תפקידי בתור סטודנט באוניברסיטת בן גוריון. אני מרגיש שהמקום שבאמת מקבל אותי ושהוא חלק ממני זה פה, בקהילה שיכולה להכיל את כל ההומופוביה ובאותו הזמן לצעוק לה בפָּנים. לפני כמה שבועות הזמינו אותי חברים לראשונה לביאליק למופע דראג שנקרא ליין הטווינק. בהתחלה הגעתי כדי לחוות בידור, אבל כשיצאתי משם רציתי להבין עוד. נדמה שעצם האקט הזה, להתלבש לא לפי המגדר שאתה מייחס לעצמך, העלה בי את השאלה מהו מגדר. כי הרי גם סלין לה דיווין, מלכת הדראג של באר שבע שמופיעה בטווינק, מתייחסת אל עצמה כאל אישה במהלך המופע אף על פי שהיא מגדירה את עצמה בחיי היומיום בתור גבר זכר. מרוב סקרנות תפסתי את אסף פרן, שהוא סלין לה דיווין, והוא סיפר לי קצת יותר על איך הכול נוצר.

אסף הוא בעצמו דמות ציורית בבאר שבע ובקהילה הגאה הדרומית. "הוא (המופע, ג.א) הילד הקטן שלי שבתוכי. הליין הוא הסטנדראג (שילוב של סטנד-אפ ודראג, ג.א) הראשון והיחיד בבאר שבע ובדרום, ובין הוותיקים כיום בארץ. הוא התחיל מהרצון הפשוט של במה לביטוי אמנות הדראג בארץ ובדרום בפרט", הוא מספר. "הליין גודל, פורץ ובעיקר שומר על צביון תרבות ומסורת של קהילת הדראג המפוארת כבר כמעט ארבע וחצי שנים". הבנתי מתוך דבריו של אסף כי מופע הדראג הוא לא רק עוד מופע מבדר שבו רואים גברים מופיעים בבגדי נשים, אלא מעשה אקטיבי שיוצא נגד חברה שממגדרת ומדכאת נשים וגברים מדי יום ביומו. כך גם אסף מגדיר את סלין כדמות אלטר אגו, האמת הבועטת של החברה, אשת קומיקס מנופחת עם הרבה ביצים, עם יופי מלוטש ומלאת אהבה. "בהתחלה הדרך לא הייתה פשוטה", מוסיף אסף. "הרצון להעז, ליצור, לחלום ולהגשים טמן בחובו הרבה אומץ. למזלי מצאתי את עצמי תמיד מחובק ונתמך על ידי הקהילה הגאה בעיר, החברים הקרובים והמשפחה".

בשיחה אתו הבנתי שהעשייה ועיצוב החברה הם הדבר העיקרי שמשנה את המציאות, ולא רק הדיבורים. בתוך זה חשובה גם התמיכה וההבנה שיש עוד אנשים סביבך. "כיום אני שמח לומר כי הקהל של ליין הטווינק מכיל בתוכו גוונים רבים של אנשים שבאים לצפות, לצחוק ובעיקר ליהנות ממופעי דראג איכותיים וטובים עם מיטב מופיעות הדראג בישראל", הוא משתף. "כיף לדעת שעבר לא מעט זמן והמטרות והיעדים רק גדלים בעזרת רבים ויקרים סביבי. אני שמח להיות אבן דרך בהתפתחותה והתבגרותה של הקהילה הגאה בבאר שבע ובחברה הישראלית". מהשיחה עם אסף הבנתי שאני צריך לבדוק איפה המקום שלי בעיצוב הקהילה בבאר שבע ואיפה אני יכול לקום ולעשות שינוי, אז בתור התחלה החלטתי לחפש דמות אקטיביסטית מעברה של הקהילה הבאר שבעית ולהעביר את סיפורה.

נגישות