מעבר לקשת
מאת: גיל אליאס

אחרי שהתחלתי להגיע באופן תדיר לאחווה הגאה באוניברסיטת בן גוריון למדתי להכיר את עצמי יותר. פתאום צפו בפניי כל האירועים ההומופובים שחוויתי לאורך השנים עד היותי פה, יושב וכותב את הכתבה הזו. בכל פעם שסיימנו את הפעילות באחווה הלכנו לביאליק 26, פאב חברתי שנמצא בשכונה ב', שם יכולתי פתאום להרגיש שאני סוף-סוף מחוץ לארון. בתוך הזמן החופשי הזה יכולתי לשבת ליד אנשים שעוד לא הכרתי או להסתכל לאנשים עמוק בעיניים מבלי לחשוש מה יגידו עליי. כל הבירות וכל המוזיקה שוטפים אותי אל תוך מערבולת של זהות אחת ויציבה שרק עוזרת לי לחבר את עצמי כמו פאזל אינסופי. ישבתי בין השולחנות העגולים בזמן שחבריי לקהילה לא הפסיקו לדבר ושאלתי אותם שאלות על הפאב. חבר קרוב הצביע על דמות מבעד לזכוכית ואמר לי לגשת ולשאול שאלות.

"שמעי, אבל למה כל הזמן להיות שונים? למה צריך פאב גאה? אני לא מצליח להבין", תהיתי. אנחנו כבר באמצע השיחה ואבישג טביב, מייסדת הפאב ביאליק 26, אינה חוסכת במילים. "הצורך הוא ליצור מקום מפלט בתוך החברה שמדכאת אנשים בקהילה הגאה, וגם כדי לחזק את המקום הפנימי של כל אחת ואחד מאתנו בקהילה, להרגיש שיש מקום ושלאנשים אכפת ממך", היא ממשיכה ומתרעמת. "תסתכל, קל לך לשפוט את הדברים בדיעבד, אבל זה פחד שקיים בכל אחד, לא רק בקהילה. גיבוש זהות זה תהליך קשה שגורם לך לשאול את עצמך שאלות שוב ושוב, ולפעמים צריך מקום לבוא ולהתפרק מכל הלחץ שעוטף אותך". אני כבר התחלתי להשתכנע, והיא התחילה להסביר לי על הפעילות החברתית של הפאב בעיר באר שבע וגם על ליין המונרו, ליין מסיבות גאווה שהתחיל עוד לפני פתיחת הביאליק ומתקיים אחת לחודש, או ליין הטווינק, ליין דראג שהוקם על ידי מלכת הדראג סלין לה דיווין (אסף פרן) בעיר באר שבע. התחלתי להבין שאני אולי כותב כתבות על משהו שהוא יותר גדול מאנשים שמדברים זה עם זה על מגדר ומיניות, כנראה יש בהם צורך פנימי עז להיאבק על מי שהם באמת.

אולי אחרי הכול אנחנו צריכים את המפלט, את המקלט הזה. אולי חוסר הקבלה שאנחנו חשים בחיי היומיום שלנו והמתח הבלתי פוסק של הבדידות מתמוססים דרך המפגש והשיחה הפשוטים. כך נוצר שחרור וביטחון בתוך כל הנתק שקיים בין החברה הישראלית לבין הקהילה הגאה, והקהילה הגאה הפכה למשפחה. אולי המשפחה לא צריכה רק להוות איזו מסגרת, אלא גם צריכה פשוט להיות – להיות ברגעים שאתה חושב אל תוך הלילה, להיות ברגעים שאת רואה איזה סרט על שברון לב בין אישה לאישה, להיות ברגעים שאתה פשוט צריך לצחוק בלי שום סיבה. אחרי השיחה עם אבישג החלטתי לצאת מהארון בפני המשפחה שלי. אמרתי להורים שלי שאני בטוח ושזה מה שהרגשתי כל השנים. אני רוצה לחיות בשלום עם עצמי. מתוך היציאה מהארון החלטתי לבסס את הדברים, ללכת אל הפאב ולבחון את הליינים הגאים שמתקיימים בו מדי חודש.

נגישות