מונדי מה?
מאת: דניאל רימברג

מלבד תקופת המבחנים הקיץ הזה יביא אתו גם את המונדיאל, הפעם ברוסיה. כל ההימורים והסיכויים בשלב הבתים, ומיהן הנבחרות שלהן הסיכויים הגבוהים ביותר לנצח? 

כמה חיכינו לרגע הזה שיגיע. ליתר דיוק, חיכינו לו ארבע שנים שלמות, ארבע שנים שקרו בהן דברים רבים כל כך בחיים שלנו, במדינה, בעולם, בספורט.  

המונדיאל הוא ללא ספק האירוע המכונן והגדול ביותר בעולם הספורט, ומיליוני אנשים בכל העולם מתרגשים ומתוחים לקראת גביע העולם שיתקיים ברוסיה. אז רגע לפני שכל הטירוף מתחיל, אנסה לתת לכם סקירה קצרה על מה שאנחנו הולכים לראות, הנבחרות הפייבוריטיות לעלייה לשלב שמינית הגמר ובנוסף חמש הנבחרות המובילות שעשויות לחזור ממוסקבה עם הגביע.

בית א' 

רוסיה, ערב הסעודית, מצרים ואורוגוואי.  

מקום ראשון: אורוגוואי – אין טיפת ספק שהאורוגוואים, בראשותו של לואיס סוארס, הם הנבחרת המובילה בבית. 

מקום שני: רוסיה – יתרון הביתיות ישחק כאן. 

 

בית ב' 

פורטוגל, ספרד, מרוקו, איראן. 

מקום ראשון: ספרד – נבחרת עם שלד חזק ביותר שפיתחה לעצמה מסורת ומוניטין. 

מקום שני: פורטוגל – עם רונאלדו בראש ועם יריבות נחותות, העניין נראה סגור. 

 

בית ג' 

צרפת, אוסטרליה, פרו, דנמרק. 

מקום ראשון: צרפת – נבחרת מצוינת מלאת כוכבים צעירים תשלוט בבית. 

מקום שני: פרו – מרבים לזלזל בה אבל היא השאירה נבחרת כמו צ'ילה מחוץ למונדיאל. 

 

בית ד' 

ארגנטינה, איסלנד, קרואטיה, ניגריה. 

מקום ראשון: ארגנטינה – עם סוללת כוכבים וליאו מסי היא חייבת לסיים ראשונה. 

מקום שני: קרואטיה – איסלנד תיתן פייט רציני, אבל מודריץ' וראקיטיץ' יביאו את הניצחון. 

 

בית ה' 

ברזיל, שוויץ, קוסטה ריקה, סרביה. 

מקום ראשון: ברזיל – נבחרת מפוצצת כוכבים ואחת המובילות לקחת את המונדיאל. 

מקום שני: שוויץ – אף על פי שקוסטה ריקה וסרביה יכולות באותה המידה לקחת את המקום השני, לשוויצרים יש מסורת ארוכה של עלייה לשמינית הגמר והיא מדורגת שישית בעולם. 

 

בית ו' 

גרמניה, מקסיקו, שבדיה, דרום קוראיה. 

מקום ראשון: גרמניה – היא אלופת העולם, נבחרת מצוינת שחייבת לעלות למקום הראשון. 

מקום שני: מקסיקו – עוד נבחרת מיבשת אמריקה בעלת מסורת ארוכת שנים של עלייה משלב הבתים. 

 

בית ז' 

בלגיה, פנמה, תוניסיה, אנגליה. 

מקום ראשון: בלגיה – מדורגת שלישית בעולם, במונדיאל הקודם הגיעה לרבע הגמר והודחה על ידי ארגנטינה. 

מקום שני: אנגליה – למרות טיבו של הכדורגל האנגלי, השחקן האנגלי והנבחרת האנגלית פשוט לא ברמה עולמית לטעמי, אבל ללא ספק טובה יותר מפנמה ומתוניסיה. 

 

 

בית ח' 

פולין, סנגל, קולומביה, יפן. 

מקום ראשון: קולומביה – הנבחרת התוססת מדרום אמריקה משחקת כדורגל מלהיב וחזק יותר משאר הבית. 

מקום שני: פולין – מדורגת עשירית בעולם, ועם לבנדובסקי בחוד היא עדיפה על סנגל ועל יפן. 

 

לאחר שסקרנו ממש בקצרה את העולות משלב הבתים הגיע הזמן לדבר על חמש הנבחרות הגדולות של המונדיאל: 

 

גרמניה 

אלופת העולם המכהנת היא ללא ספק אחת הנבחרות הטובות ביותר בהיסטוריה של הכדורגל. היא זכתה ארבע פעמים במונדיאל ושלוש פעמים באליפות אירופה, היורו. לכן לא סתם הומצא עליה המשפט האלמותי – "כדורגל משחקים תשעים דקות ובסוף גרמניה מנצחת". אף על פי שהוא כבש את השער שנתן לגרמניה את המונדיאל ב-2014, לא הוזמן מריו גצה לסגל הנבחרת הפעם, וזה רק מראה על העומק והיכולת של גרמניה. לגרמנים יש בסגל שחקנים כמו טר שטגן, נוייר, הומלס, קרוס, מולר, רויס, אוזיל, דרקסלר, גורצקה ועוד כל כך הרבה שחקנים מעולים. גרמניה היא נבחרת מנוסה, חזקה, ועם מאמן כמו יואכין לב היא בוודאות תגיע לפחות עד חצי הגמר, ושם היא צפויה לפגוש את ארגנטינה או את ספרד. 

 

צרפת 

היא ללא ספק המרענן הרשמי של הקיץ – נבחרת צעירה, מלהיבה, מלאת כוכבים עולים שמשחקים כדורגל שהוא פשוט תאווה לעיניים. אז נכון, צרפת זכתה רק פעם אחת במונדיאל ופעמיים באליפות אירופה, אבל היא הגיעה לגמר היורו הקודם ונראה שהמונדיאל הזה יכול להיות שלה. בשער יש לה את הוגו לוריס המצוין; בהגנה את וראן, אומטיטי וראמי החזקים; בקישור יש לה שחקנים דומיננטיים כמו קאנטה ופוגבה; וההתקפה שלה אימתנית – גריזמן, אמבפה, דמבלה וזי'רו. זאת נבחרת מוכשרת כל כך שהיא השאירה בחוץ את מרסיאל, לקאזט וקומאן. הסיכויים שלה להגיע לפחות לחצי הגמר גבוהים מאוד (עם אתגר קשה ברבע מול אורוגוואי או פורטוגל) ושווה לעקוב אחרי כל משחק שלה. 

 

ספרד 

הכדורגל הספרדי הוא הרבה יותר מריאל מדריד וברצלונה. הנבחרת הספרדית אמנם זכתה רק פעם אחת במונדיאל ושלוש פעמים ביורו, אך שלוש מתוך ארבע הזכיות הללו התרחשו בעשור האחרון, מה שמצביע על כך שהיא אחת מהנבחרות החזקות ביותר בעולם. אז נכון, דור הזהב של מונדיאל 2010 ברובו כבר לא בנבחרת או על סף פרישה, אבל ספרד לא מפסיקה לייצר כישרונות מעולים ונוצצים. הסגל הספרדי הוא אחד החזקים ביותר בעולם – דה חאה בשער; פיקה, רמוס, ג'ורדי אלבה וקראבחל בהגנה; הקישור שלה עמוס כישרונות כמו בוסקסטס, אינייסטה (מונדיאל אחרון), תיאגו אלקנטרה, דויד סילבה, איסקו, קוקה ועוד. כן צריך לציין כי החוד שלה לוקה בחסר, ומלבד דייגו קוסטה אין לה הרבה מה להציע בהתקפה. נוסף לכך, ספרד עתידה לפגוש את ארגנטינה ברבע הגמר והכול תלוי בליאו מסי. הדבר מקטין את הסיכויים של ספרד להגיע לחצי הגמר ולכן היא מדורגת חמישית מבחינתי. 

 

ברזיל 

אח, ברזיל, איך אפשר בלעדיה? זכתה הכי הרבה פעמים במונדיאל (חמש) והוסיפה עוד שמונה זכיות בקופה אמריקה. בברזיל הכדורגל הוא דת והאומה הברזילאית מצפה לפצות על מונדיאל 2014 המאכזב ועל ההשפלה הביתית של 7-1 מול גרמניה. ובהחלט יש לה את הכלים לעשות זאת – אמנם ניימאר חוזר מפציעה לקראת המונדיאל ועלול להחמיץ את המשחק הראשון, אבל אל דאגה, לברזיל יש סגל עמוק וכישרוני – אליסון בשער; פיליפה לואיז, מרסלו, מרקיניוס וטיאו סילבה בהגנה; קוטניו, וויליאן, קאסמירו ועוד בקישור; בהתקפה יש לה את ניימאר, פירמינו ודוגלאס קוסטה. ברזיל חזקה, חזקה מאוד, ולפי דעתי היא צפויה להגיע לגמר. 

 

ארגנטינה 

אין מונדיאל בלי ארגנטינה, שהיא ללא ספק הנבחרת המרגשת והאמוציונאלית ביותר בהיסטוריה של הכדורגל. ארגנטינה זכתה פעמיים במונדיאל וארבע-עשרה פעמים בקופה אמריקה. פרט לכך, יש ברשותה את השחקן הכי טוב בעולם, ליאו מסי, וייתכן כי זה המונדיאל האחרון שלו והפרעוש מעוניין להשאיר את חותמו. ארגנטינה הגיעה לגמר המונדיאל הקודם והפסידה לגרמניה בהארכה. בנוסף, בשנים שלאחר מכן היא הגיעה פעמיים לגמר הקופה אמריקה והפסידה בפנדלים לאחר מאה עשרים דקות. יסלח לי היגוואין, אבל לולא החמצות מחפירות במונדיאל ובקופה אמריקה ארגנטינה יכלה להיות היום אלופת העולם ודרום אמריקה. נוסף לליאו מסי יש לה סגל מעניין – סרחיו רומרו בשער; מרקדו, רוחו, אוטאמנדי ופונס מורי בהגנה; בקישור יש לה את מסצ'ארנו, בנגה, ביגליה ודי מריה; בהתקפה יש לה את ההתקפה הטובה בעולם – מסי, דיבאלה, היגוואין, אגווארו ועוד. בשנים האחרונות ארגנטינה מגיעה לגמר בכל טורניר שהיא משחקת בו, היא צפויה לפגוש את גרמניה בחצי הגמר, ואולי הפעם זו ההזדמנות הגדולה שלה ושל השחקן הכי טוב בעולם. 

 

נשארו בחוץ 

פורטוגל: למרות רונאלדו המדהים והזכייה ביורו כשזה מגיע למונדיאל ולכלל נבחרות העולם פורטוגל אינה טובה מחמש האחרות. 

אנגליה: לאנגלים אין מנטאליות של מנצחים, והפעם האחרונה שהם זכו במשהו הייתה ב-1966. 

אורוגוואי: נבחרת מצוינת, אך אף על פי שזכתה פעמיים במונדיאל, הפעם האחרונה הייתה ב-1950. בנוסף היא צפויה לפגוש בשלבי הנוקאווט את צרפת או את ברזיל שעדיפות עליה פי כמה וכמה. 

 

כמו שאתם יודעים, הימורים לחוד ומציאות לחוד ובכל מונדיאל קורות הפתעות חדשות. הדבר היחיד שאני מוכן להמר עליו הוא שארגנטינה תגיע לגמר ושהיגוואין יהיה חייב לי עוד גביע. 

 

#דרך אגב: אם ארגנטינה וברזיל יסיימו ראשונות בשלב הבתים, הן יוכלו להיפגש רק בגמר המונדיאל, וזה צפוי להיות הגמר האולטימטיבי והמדהים ביותר. 

נגישות