מהנדסים להם עתיד
מאת: דניאל רימברג

מדמיינים ועושים – פורום 20-80 של הסטודנטים להנדסת תעשייה וניהול אירגן ערב בסגנון  TED, שחשף בפניהם את החיים שאחרי התואר

צילום: גיא רביב

המציאות עולה על כל דמיון – בשבוע שעבר התקיים באוניברסיטה אירוע "Ted-דמיינו" שארגן פורום "20-80", במהלכו הועברו הרצאות בסגנון TED לקהל הסטודנטים. פורום "20-80" הוא ארגון סטודנטיאלי התנדבותי עצמאי, שהוקם על ידי סטודנטים בפקולטה להנדסה תעשייה וניהול למען הסטודנטים. "אנחנו למעשה ארגון סטודנטיאלי שפועל לצד האוניברסיטה, והוא הארגון הראשון שקם מהנדסת תעשייה וניהול. המטרה של הארגון היא לנסות לחבר את הסטודנטים לתעשייה, לחשוף ולהעשיר אותם", הסביר רועי קמחי, יו"ר הפורום.

איך כל זה קרה, איך החליטו הסטודנטים להנדסת תעשייה וניהול לעשות מעשה?

"לפני ארבע שנים חיפשנו לקבל משהו נוסף, אקסטרה, מהתקופה הזאת של הלימודים באוניברסיטת בן גוריון והחלטנו להקים את הפורום. החלטנו להרים אירוע ראשוני ולראות איך הדברים מתגלגלים משם", שיתף יותם צוקר, בוגר המחלקה. "מתוקף אילוצים שונים האירוע נקבע ליום חמישי בתשע בבוקר. חשבנו שלא יגיעו הרבה סטודנטים בגלל שזה יום חמישי בבוקר אחרי הברקה אז סגרנו מראש כתה אחת. כמה ימים לפני האירוע הבנו שאנחנו עומדים על שלוש מאות נרשמים וסגרנו כמה שיותר מהר את אולם זוננפלד, ובאמת הגיעה כמות גדולה מאוד של סטודנטים שמילאו את האולם", הוא שיחזר.

זה לא מובן מאליו שסטודנטים מחליטים להקים ארגון שכזה בתוך המחלקה בה הם לומדים. "הפורום לא עוסק בענייני אקדמיה, הוא לא וועד והוא לא עוסק בענייני השמה. הוא ארגון התנדבותי מלא שבא לחשוף את הסטודנטים לתעשייה באמצעות אירועים כדוגמת האירוע הזה. הוא נותן לסטודנטים העשרה אישית ומקצועית דרך סדנאות מגוונות. בנוסף, אחת המטרות המרכזיות של הארגון הוא ליצור קהילה של תלמידים ובוגרים של המחלקה להנדסה תעשייה וניהול של בן-גוריון", הוסיף רועי.

אירוע TED-דמיינו
צילום: גיא רביב
מתוך האירוע
צילום: גיא רביב

ואכן, בוגרי המחלקה שסיימו את התואר לוקחים חלק פעיל בארגון. בנוסף, בפורום קיימת תכנית מיוחדת אשר נקראת "תכנית מנטורים". התכנית מחברת בין סטודנטים בשנים ג'-ד' לבין גורמים בתעשייה, חושפת אותם לעשייה בפועל ומקנה להם ניסיון להמשך הדרך. "הפורום גם מקיים כנס נשים, זאת כיוון שחצי מהסטודנטים במחלקה הן נשים ואנו רואים בכך חשיבות גדולה. יתר על כן, אנחנו מקיימים משלחות דו-כיווניות עם ארגונים מקבילים מחו"ל. אנחנו מצליחים לקיים את עצמנו ולהיות מי שאנחנו הרבה בזכות התמיכה של המחלקה והאוניברסיטה, אנו רואים בשיתוף הפעולה איתם דבר חשוב והכרחי", הדגיש רועי.

הפורום שהתחיל כרעיון מקומי תפס תאוצה רבה וישנו תכנון לפתוח שלוחות נוספות בטכניון ובאוניברסיטאות של תל אביב ואריאל. מעבר לכך, המחלקה של בן גוריון נבחרה כטובה בארץ ובחודש מרץ הקרוב סטודנטים מטעמה ייצגו אותנו בתחרות ה-"Case Study", שתערך במשרדי חברת "אינטל" ויתחרו בה סטודנטים מאוניברסיטאות מרחבי הארץ. בתחרות יינתן למתחרים מקרה בוחן אותו יצטרכו לפתור בעזרת כלים שנלמדו במהלך התואר (מעין האקתון).

באירוע שהתקיים ביום רביעי הגיעו מספר גדול של סטודנטים ונחשפו להרצאות של אלון מדינה, ענבר ברלד ושגיא סמולרסקי. בהרצאות נחשפו הסטודנטים לרזי התעשייה וקיבלו הצצה לחיים שלאחר התואר. "זאת פלטפורמה מטורפת, אני מאוד מרוצה ומסופקת, היה מדהים לארגן את האירוע הזה ואפשר לראות שיש לו השפעה", מספרת לנו רעות מלר שביחד עם בר אגם והדס שלזינגר ארגנה את האירוע. רעות עובדת כיום כמפתחת בחברת "אינטל", בקבוצה אשר אחראית לכמה מהשיפורים הטכנולוגיים האחרונים של החברה. כמו רעות, יש עוד סטודנטים ובוגרים רבים מבן-גוריון שמשתלבים בתעשייה ומייצגים אותנו בכבוד ולמעשה מגשימים את מטרות הפורום.

נגישות