מדריך לחסכן
מאת: ליאור לוי , עורכת עדן גבע , מדור:

כתבתנו ידועה כיועצת לחסכנים בנשמה, אז קבלו ממנה כמה הצעות לחיסכון.

 

אחרי שהסדרתם את התשלומים לשכר הלימוד, התחלתם לקבל חשבונות חדשים על שמכם ואולי אף הספקתם לסגור גם את התשלום לפאנג'ויה... לפתע הבנתם שיש עליכם נטל כלכלי לא קל. תנו לי לספר לכם על כמה יוזמות שוות בעיר שיספקו לכם פתרונות יעילים שיכולים להקל עליכם.

שיתופי זה הכי, אחי

ממש כמו בקיבוצים לפני ההפרטה ─ לשתף. הרעיון לחלוק נכסים וכלים הוא באמת אחלה ליצירה של קהילה, אווירה חברתית וכולי, אבל לא פחות מזה זאת הזדמנות להנות משירותים ומחפצים שחסרים לכם, בחינם. אז הנה לכם שתי דוגמאות מבוססות להתחלה, שתוכלו למצוא עליהן גם עוד פרטים בפייסבוק:

הכלבויניק בשכונה ב' הוא מחסן שיתופי שתוכלו למצוא בו ציוד לשיפוצים, תיקונים, גינון וכל מיני כלים נוספים שייתכן שתצטרכו. אז במקום לקנות בעצמכם או לנסוע במיוחד באמצע השבוע אל ההורים ─ תוכלו פשוט לשאול אותם משם. תוכלו גם לתרום בחזרה אביזרים משלכם לטובת הכלל.

עוד דוגמה היא Door to Door, יוזמה חברתית להשאלת חפצים שימושיים ופיתוח קשרים קהילתיים. תוכלו למצוא שם המון דברים שאתם זקוקים להם וכמובן להיות חברים ולהשאיל לאחרים דברים משלכם.

יד שנייה

יד שנייה נשמע לחלקנו רעיון מושך פחות (ואם נגיד שזה מסטודנט לרפואה?) בזמן שלאחרים כבר ברור שיש כאן הצעה משתלמת במיוחד. מוצרים יד שנייה מאוד נפוצים, החל בבגדים וכלה ברהיטים מה שמאוד פופולרי בקרב סטודנטים, אז אין במה להתבייש. חשוב להזכיר שכל העסק הזה גם מאוד אקולוגי, אז יש כאן ערך מוסף.

מובן שאפשר לחפש באתרי אינטרנט כמו יד2, אגורה וגם ברשתות החברתיות ─הקבוצות שיש בפייסבוק כאן באזור באר שבע הן מהפעילות ביותר בהן נתקלתי. בנוסף על כך, יש לכם גם אפשרות להגיע פיזית לחנויות יד שנייה כמו היריד הנודד או פשוט ליהנות משופינג בדוכן אקראי באוניברסיטה והסביבה, הם פשוט לא מפסיקים לצוץ. דרך אגב, אם תמכרו בעצמכם מוצרים יד שנייה תוכלו גם להרוויח. ברוב השכונות יש גם אלטע-זאכן שמגיע ישירות אליכם, היישר מהמאה שעברה.

קח-תן

ממש כמו סחר החליפין הישן והטוב, יש לכם הרבה אופציות לתת ולקבל ידע, חפצים או שירותים שונים ללא עלות ותמורת רצון טוב בלבד. פתרון יצירתי, חינמי וחברתי. כך בעצם יש לכם רק מה להרוויח!

למשל, תוכלו ללמוד דברים חדשים דרך חוג קח-תן בבאר שבע: בישול, נגינה, יצירה ועוד המון דברים שיפתיעו אתכם. אם יש לכם ידע לתרום בעצמכם, אתם יכולים להעביר אותו בחוג משלכם. גם דרך הרשת תוכלו למצוא אירועים דומים לסגנון זה.

נגישות