לתאנוס אין סיכוי
מאת: ליאור גבאי , עורכת עדן גבע לירן , מדור: גיק-לי

יום האישה הגיע ויחד איתו הגיע הזמן להיזכר בכל אותן נשים חזקות שהפכו את היקום של מארוול למקום טוב יותר.

נכון תמיד העולם נמצא בצרה, וממש כשנראה שאבדו כל הסיכויים להינצל, שכוחות הרשע עוד רגע משמידים את כולם וסוף העולם כבר כאן, בדיוק ברגע הזה, מגיע גיבור העל ומעיף את הרעה החולה המזדמנת. הוא כמובן מקבל לאחר מכן פרסום ותהילת עולם, בין שזהותו ידועה ובין שלא, וממשיך הלאה בחייו, עד הפעם הבאה שבה יזדקקו לשירותיו. ובכן, לא הפעם.

הפעם מגיעה אישה להציל את העולם, והיא באה בדיוק בזמן! בשבעה במרץ יגיע הסרט קפטן מארוול למסכי הקולנוע בארץ, ומה אתם יודעים, זה יוצא בדיוק יום לפני שחל יום האישה הבינלאומי.

את התפקיד הראשי מחזיקה בכבוד ברי לרסון, שמגלמת את קרול דנברס, בעברה טייסת קרב בחיל האוויר האמריקאי ובהווה לוחמת ביחידה צבאית של חיל הקרי. את כוחות העל שלה, שכוללים כוח על־אנושי - יכולת הקרנת אנרגיה ותעופה, קיבלה לאחר שהייתה מעורבת בתאונה וה-DNA שלה התערבב עם זה של חוצן מכוכב קרי. יחד עם כוחות העל שקיבלה, זכתה גם לאבד את זיכרונותיה מתקופת חייה על פני כדור הארץ (נו, בטוח כבר ראיתם את הטריילר, אז אתם יודעים).

מוקד עלילת הסרט הוא המלחמה בין שני גזעים שונים של חוצנים המגיעים לכדור הארץ ומאיימים להשמידו – גזע הקרי וגזע הסקרול. את הקרי כבר הכרנו בסרטים קודמים, למשל, ב"שומרי הגלקסיה" פגשנו את רונאן שעבד תחילה עם ת'אנוס ואף השתמש בשירותי בנותיו, נבולה וגאמורה, כדי שיעזרו לו להשיג את הכדור שנגנב על ידי סטאר לורד. גזע הסקרול הוא גזע של משני צורה שנמצאים במלחמה תמידית עם גזעים אחרים, וגם כאן הם לא מאכזבים. הסקרולים הם הנבלים בסרט, וייתכן שדווקא הקרי, שבעבר נראו כמו גזע של מרושעים, ישנו כיוון הפעם ויהיו הטובים.

הסרט מתרחש בשנת 1995, ונועד לתת רקע לדמות של קפטן מארוול לקראת הסרט הבא של הנוקמים, שיֵצא באפריל. למי שלא זוכר (ספוילר), בסיום הנוקמים: מלחמת האינסוף, ניק פיורי, סוכן שילד, מפיל את הטלפון שלו רגע אחרי שהופך לאפר כתוצאה מנקישת האצבעות של ת'אנוס, ועל המסך מופיע הסמל של קפטן מארוול. מה בדיוק יהיה תפקידה בכוח, ניתן כרגע רק לשער, אבל קפטן מארוול נחשבת לדמות החזקה ביותר ביקום הקולנועי של מארוול, אז אין ספק שהוא יהיה משמעותי. וכמו שת'אנוס אוהב את האיזון שלו, כך גם קרול דנברס נדרשת לאזן בין הצד חסר הרגשות שלה, שמגיע מהחלק הקרי שבה והופך אותה ללוחמת מצוינת, ובין הצד האנושי "הפגום" שלה. בניגוד לת'אנוס, נראה כי אצל קפטן מארוול הצד האנושי בדרך כלל מוביל.

כבר ב-2013 הודיעו אולפני מארוול כי הם מעוניינים להפיק סרט שבמרכזו תעמוד דמות נשית של גיבורת־על והאופציות היו קפטן מארוול, האלמנה השחורה, פפר פוטס ופגי קרטר. קפטן מארוול נבחרה משום שרצו לבחור בדמות שעדיין לא הוצגה, כזו שתאפשר לספק לה גם סיפור מקור. בשונה מסרטי מקור אחרים, לקרול דנברס יהיו את כוחות העל שלה כבר מתחילת הסרט. גם בתפקידים המרכזיים בהפקת הסרט הייתה העדפה לנשים, וכך נבחרו שתי תסריטאיות לכתיבה. את כיסא הבימוי חולקים צמד של אישה וגבר, ועל פס הקול אחראית אישה אחרת, בפעם הראשונה בהיסטוריה של סרטי מארוול!

על מנת להתכונן לתפקיד, התאמנה ברי לרסון במשך תשעה חודשים באומנויות לחימה כמו ג'ודו, אגרוף והיאבקות. אין מה לומר, עם כזה כוח וכזו מסירות, היא כמעט גיבורת־על אמיתית.

ואם כבר דמויות נשיות חזקות מהיקום של מארוול, גם האלמנה השחורה מציגה כישורים מרשימים בכל הנוגע לאומנויות לחימה. נטשה רומנוף, אחת ממייסדי הנוקמים והאישה הראשונה להיות חברה בתוכנית, נחשבת לעילוי בקרב מרגלים ומתנקשים ולמעשה כך הפכה בעצמה לסוכנת שילד – אחרי ששמעו על מעלליה, שלחו את הוקאיי (עין הנץ, או קלינט ברטון, אם תרצו) על מנת שיהרוג אותה. הוא סירב להוראה לאחר שראה את הפוטנציאל הגלום בה וכך הפכו השניים לחברים טובים, עמיתים לסוכנות ושותפים למשימות. מה שהופך את הדמות למרשימה הרבה יותר היא העובדה שלאלמנה השחורה אין כוחות־על. היא בסך הכל אישה אנושית, שפיתחה יכולות לחימה וריגול ראויות להערצה ללא כל עזרה חוצנית. סקרלט ג'והנסון, שמגלמת את התפקיד כבר קרוב לעשור, ככול הנראה תזכה גם היא לככב בסרט משלה שיתמקד בדמות של האלמנה השחורה. גם מחוץ לדמות היא מוכיחה עוצמה נשית – במהלך צילומי הסרט הנוקמים: עידן אולטרון, סקרלט הייתה בהיריון, אך זה לא מנע ממנה לצלם את החלקים שלה מוקדם יותר ולהשתתף בסרט. השמועות על הסרט העתידי רצות, במיוחד לאחרונה, לאחר שנבחרה לו במאית. כרגע הפרטים לגבי תאריך היציאה והעלילה עדיין לא ידועים, אבל נחזיק אצבעות שלא ייקח להם יותר מדי זמן, שם באולפנים.

דמות חזקה נוספת שמופיעה בקביעות על המסך מאז החלו מארוול את היקום שלהם היא פפר פוטס. הגברת ראויה להערכה, ראשית על ההתמודדות היום־יומית המוצלחת שלה עם מר טוני סטארק. נוסף לבגרות ולסבלנות שהיא מפגינה כלפיו, פפר היא אשת עסקים חריפה (הבנתם?) ומוצלחת, ואין ספק שמגיע לה יותר קרדיט משניתן לה. אחרי הכול, עד כה היא גם תרמה את חלקה בהצלה ובעזרה; באיירון מן הראשון, היא הזהירה את טוני מפני עובדיה וכמעט נהרגה על ידו לאחר מכן. היא גם זו שגרמה בסופו של דבר לתבוסתו הכואבת כשלחצה על הכפתור שפחות או יותר פוצץ את כל הבית. באיירון מן השלישי, היא הצילה את טוני אחרי שהכתה את קיליאן, ואז לבשה את אחת הכפפות של חליפת איירון מן וגרמה לפיצוץ שהרג את קיליאן סופית. על פי חרושת השמועות (ספוילר), בסרט הקרוב של הנוקמים, פפר תזכה ללבוש את חליפת הרסקיו שלה, ואולי גם היא תקבל סוף סוף את הכבוד שמגיע לה כאישה חזקה בעולם שכולו מלחמות, רשעים וגיבורות.

נקווה שהסרט הקרוב של קפטן מארוול יניב נתוני צפייה טובים וביקורות מצוינות, ואולי כך נראה גם את הנשים מקבלות את התפקידים הראשיים בכמה שיותר סרטים (והלוואי ויהיה גם אחד על שורי).

נגישות