לעבוד את התואר
מאת: ליאור לוי , עורכת עדן גבע לירן , מדור: כללי

בסופו של דבר רוב הלומדים גם עובדים. בין שמצאתם כבר נישה לעבודה לצד הלימודים ובין שאתם מתכננים לעבוד רק בחופשות (עצה ממני − אל תבנו על זה כי אין באמת חופשות), ריכזתי לכם כאן כמה רעיונות לעבודות מיוחדות.

רבים מאיתנו עובדים במהלך הלימודים כדי לממן אותם, לשלם הוצאות מחיה, בילויים ועוד. מלצרות, בייביסיטר ודומיהם, זה כבר חרוש, אבל יש בינינו גם חבר'ה פחות בנאליים שהיו מוכנים לשתף אותנו בדרכי פרנסה אחרות. תקראו ואולי תקבלו השראה.

נתנאל כהן, סטודנט למדעי החיים, סיפר לנו שהוא מאכיל ומטפל בצפרדעי מחקר. "הגעתי אל העבודה דרך מכרה שפגשתי במקרה כשהתחלתי את התואר, היא בדיוק הייתה לקראת סיום וחיפשה מחליף." מחוויותיו הוא מספר: "אז אני, בעצם, אחראי לתת להן אוכל, להחליף להן מים ולהשגיח על המנותחות − צפרדע מנותחת פעם בשבוע אז יוצא שכל צפרדע מהצפרדעים מנותחת בערך פעם בשנה. מעניין זה שהן מחליפות צבע − בארגז היומיומי שלהן הן ירוקות כי הוא ירוק ובארגז הניתוח הן לבנות כי הוא לבן. אפילו שהן רואות אותי מדי יום כבר שנתיים, אין להן שמץ מי אני, ובכל פעם שאני מחליף להן מים, הן משפריצות עליי מים עם הרגליים, חוץ מזה הן מתוקות."

עטרה בר־זכאי, סטודנטית לספרות עברית היא מעסה. לפני תחילת התואר, למדה עיסוי ורפלקסולוגיה. לדבריה: "אני כיום מעסה בקליניקה, אבל בשנתיים הראשונות לתואר הייתי עושה עיסויים בתוך חדר השינה על מיטת טיפולים, משהו שהיום אני מתקשה להבין איך עשיתי אותו. עברתי לבאר שבע בתור סטודנטית בלי כסף לשכור קליניקה, ורק החברים הקרובים ידעו שאני מטפלת, אז מדי פעם, כשרציתי לתת מתנות כמו בימי הולדת, הייתי פותחת בחדר שינה את מיטת הטיפולים ומטפלת שם בעיסוי. איכשהו זה הגיע לחברים של חברים, וחברים של חברים של חברים וזה יצא משליטה − הבנתי שלאף אחד לא אכפת איפה אני מטפלת ומה התפאורה כל עוד הטיפול טוב. אז אזרתי אומץ ופרסמתי ב"התקבלתי" שאני מעסה סטודנטים ב-120 שקל, נראה לי שהגיעו אליי כמאות סטודנטים עם גב כואב. אני הצלחתי לממן את התואר ואפילו לצאת לברקה שני קבוע."

מיכל קפלן, סטודנטית לפסיכולוגיה וחינוך עובדת ב"בית מאזן". זו וילה של 12 דונם שנמצאת במושב שדה צבי. הבית מעניק חלופת אשפוז לפגועי נפש. בבית יש חווה חקלאית ענקית, חוות טיפול בכלבים ותרפיה בבישול. הבית מעוצב בטוב טעם ומציע עבודה משמעותית וחדשנית. הבית נפתח ממש בדצמבר האחרון. מיכל מספרת: "במהלך לימודיי, יצא לי להתנסות בעבודה עם אוכלוסייה דומה ולא אחת שמעתי את חששות המתמודדים ובני משפחותיהם, מהקשיים הכרוכים באשפוז ובשהייה במסגרת פסיכיאטרית ו ןמהסטיגמה, שלעיתים כרוכה בכך. יש משהו בבית מאזן שמאפשר למטופלים ולצוות, להרגיש את תחושת המסוגלות והביטחון שהמעטפת בכללותה, מספקת לתהליך הטיפול, השיקום וההחלמה. השהות במבנה המטופח והמושקע, איכות החיים הגבוהה, השדות, המרחבים הפתוחים והנופים מסביב, מספקים תחושת בית, אינטימיות, רוגע, ונורמטיביות." גמישות המשמרות, התמיכה, ההדרכה והאווירה הביתית והמשפחתית הופכים את העבודה בבית מאזן למתאימה מאוד לסטודנטים למקצועות הטיפוליים המעוניינים ללמוד ולרכוש ניסיון בתחום. העבודה, מעבר להכנסה הכספית בצידה, מכילה שליחות ותרומה לסטודנטים שנחשפים לה, וניסיון בליווי ובטיפול במטופלים מורכבים ביותר החווים משבר.

שיר אוחנונה היא סטודנטית לכימיה שתרמה ביציות. היא מספרת: "תרמתי ביציות. אני תרמתי בקפריסין, יש גם בארץ אבל התהליך הוא באופן משמעותי ארוך יותר. הגעתי דרך מישהי שפרסמה בפייסבוק שהיא מחפשת בחורה בגילאים 30-20 לעזרה רפואית לחברים שלה. פניתי אליה ושאלתי על מה מדובר, היא לקחה ממני פרטים ואחרי כמה ימים יצרה איתי קשר נציגה של המרפאה בקפריסין." ראשית מחפשים התאמה בין תורמת לזוג, לפי דמיון פיזי וגם לפי תחומי עניין משותפים. "יום לפני התרומה שלי התקשרה אלי אשת הקשר מקפריסין וסיפרה לי שבני הזוג התקשרו אליה ממש כמה דקות לפני וביקשו, אם זה לא מאוחר מדי, שלתורמת יהיה חוש מוזיקלי כי בן הזוג מנגן. אני בעצמי שרה ומנגנת, ככה שהיא צחקה ואמרה להם שזה כנראה באמת סימן." התהליך שעברה שיר כולל בדיקות כלליות, בדיקות גנטיות לבקשת מקבלי התרומה, לקיחת הורמונים בערך שבוע לפני התרומה עצמה וטיסה למרפאה בקפריסין לביצוע התרומה. "הייתה חוויה מעניינת. לא יכולה להגיד שנהניתי כי זה לא בדיוק החומר שממנו עשוי כיף, אבל כן עשיתי משהו שהוא קצת-הרבה מחוץ לאזור הנוחות שלי, ולמען אנשים אחרים."

נגישות