להתאהב בחמישית
מאת: ליעד וכניש

אריק ברמן הגיע להופעה אינטימית בבית הסטודנט, וחשף את הסיפורים שמאחורי השירים והאלבום החדש

שלישי בשש, או יותר נכון שש ועשרים, בית הסטודנט. אריק ברמן יוצא מחדר האמנים המאולתר שנמצא בקומה השנייה ועושה את דרכו אל עבר הבמה. תוך כדי שהוא יורד במדרגות, זמר החימום הנהדר, גל דגן, מודה לקהל על מחיאות הכפיים ומפנה את הבמה.
"ערב טוב לכולם", מברך האמן את הקהל. באותו רגע, היה ניתן לראות על פני הסטודנטים שהגיעו לצפות בו, שהבינו למה היה להם כל כך חשוב להגיע למופע של אריק ברמן.

"אני נוסע לבאר שבע\ לא איבדתי שם שום דבר\ אבל אומרים שיש שם חומר טוב\ וזה נשמע כמו מקום ששווה לעזוב\ אני אמשיך למצוא עד שאני אחפש". ברמן פתח את המופע המיוחד עם שיר לא כל-כך מוכר מאלבום המסע שיצא בשנת 2010 ונחל כישלון חרוץ, כפי שהתוודה בהמשך. אפשר היה לראות כי היושבים בקהל תוהים בינם לבין עצמם האם אלו הן באמת המילים- אז לא, בשיר המקורי במקום באר שבע הוא כתב על פארגו ובמקום חומר הוא שר על אוכל, אבל תודו שזו הייתה אחלה פתיחה להופעה.

"התודעה שלי נמצאת כבר במקום אחר לגמרי, אני כל הזמן משתנה", הסביר ברמן כשנשאל מה עוד השתנה בו במהלך השנים, מעבר לתלתלים. "שום דבר לא דומה, הכל אחרת, הכתיבה שלי, ההסתכלות על החיים. הוצאתי עכשיו את האלבום החמישי וגם הוא מרגיש לי כבר לא רלוונטי", הודה. "בדרך כלל אלבום יוצא מספר שנים לאחר שחלק מהשירים נכתבו. זו הפעם הראשונה שאני מרגיש שהשינוי קיצוני כל כך אחרי אלבום מסוים, אבל זה בסדר כי זה בעצם כמו אלבום תמונות שמתעד רגע בזמן".

אלבומו החדש של ברמן, "אהבה ואלוהים אחרים", יצא לאור בפברואר האחרון. "חלק מהשירים מדברים על אהבה, זוגיות ושברון לב, והחלק שאותו כיניתי 'אלוהים אחרים' עוסק בחברה, תרבות, פילוסופיה ושאלות קיומיות. זו שאלה שמעסיקה אותי במיוחד, מה הוא האלוהים החדש עבור מישהו שהאלוהים הישן כבר לא רלוונטי לגביו" סיפר.

אריק ברמן במופע
צילום ועריכה: שחר אגמי

מלבד העשייה המוזיקלית, בשנים האחרונות החל ברמן להתעניין בעולם האקדמי. "אני לוקח עכשיו מספר קורסים בפילוסופיה וקולנוע באוניברסיטת תל אביב כי אלו שני תחומים שמעניינים אותי מאוד,  אבל לא אהפוך את זה לדבר רשמי כי אני לא מאמין בתואר ומבחנים", הסביר. "אחרי הצבא למדתי מוסיקה בבית ספר רימון. ומעבר לשיעורי הכתיבה שהעשירו אותי, אני חושב שהדבר הכי חשוב שיצאתי איתו משם היה דווקא מה שקיבלתי בין השיעורים. בהפסקות אתה פוגש נגנים ומפיקים ושם בעצם נוצרים החיבורים החשובים. את הלהקה שמנגנת איתי כבר 15 שנה הכרתי על הדשא באחת ההפסקות".

"בכל אלבום יש שיר מיותר- באלבום הראשון זה השיר הזה", אמר כאשר שתי בנות מהקהל ביקשו שיבצע את השיר "המתוקות האחרונות", שהדביק לו את מדבקת הרווק ההולל שהוא מנסה לגרד מהמצח עד היום. בסופו של דבר, הוא ביצע אותו בכל זאת ואף שפתיים בקהל לא נשארו דוממות.

במהלך המופע, ענה ברמן לשאלות שהפנתה אליו הסטודנטית מעיין שרון, נוסף לשאלות שקיבל מהקהל. בין לבין הוא גם הצליח לשיר כמה שירים שכל אדם שמגיע להופעה של אריק ברמן חייב להכיר בעל פה. ביניהם - "מה עוד ביקשת", "לא הצלחתי להתאהב בך בשישית" ו-"יום חדש נפלא".
מתוך האלבום החדש הוא ביצע שיר אחד שנקרא "אסתטיקה סובייקטיבית בראי המאה 21" וללא ספק הותיר טעם של עוד.

נגישות