להטבפא"ק
מאת: אור הוכמן

החל ממשיכה לכל המינים וכלה בהיעדר משיכה מינית – קהילת הלהט"בפאק מכילה עוד זהויות רבות ששווה להכיר. מיוחד לחודש הגאווה.

 כשחושבים על הקהילה הגאה, כנראה עולים מושגים והגדרות כמו הומוסקסואל או לסבית, אולי גם ביסקסואל או טרנסג'נדר. אלו כמובן חלקים מרכזיים מקהילת הלהט"ב, אבל האמת היא שהקהילה היא רחבה ועמוקה הרבה יותר מארבע ההגדרות האלו. למעשה עד לסוף שנות השמונים המונחGay  היה נפוץ לתיאור של כל אדם בעל זהות מינית ומגדרית שאינה נורמטיבית. בסוף שנות השמונים החלו להתפתח מונחים שונים ובשנים האחרונות החל השימוש בראשי התיבות להט"ב. עם התפתחות זהויות נוספות התווספו אותיות נוספות לשם הקהילה.

לקראת מצעד הגאווה החלטנו לפרק כמה מיתוסים ולהעלות מודעות לכמה מהאותיות הפחות מוכרות בארסנל. אז נעים להכיר, קהילת הלהט"בפאק.

פאנסקסואלי

המילה פאנסקסואלי מורכבת מהמילים "פאן" (ביוונית – הכול) ו"סקס" (מלטינית – מין), ומשמעותה נטייה ומשיכה מינית ורומנטית כלפי כל האנשים, ללא כל קשר לזהותם המגדרית או למינם הביולוגי. לרוב פאנסקסואלים טוענים כי למגדר ולמין אין משמעות בעיניהם, ומשיכתם מתפתחת בזכות אינטלקטואל, הוויה ואופי הבן-אדם עצמו. לאחרים זוהי זהות פוליטית שמטרתה מאבק בתפיסות המגדר המקובלות. אם ההגדרה מזכירה לכם קצת את הגדרתם של הביסקסואלים, אתם לא המבולבלים היחידים. פאנסקסואליות זוהי הגדרה שנוצרה כדי להרחיב את מושג הביסקסואליות, וההבדל נעוץ בסמנטיקה קלה: ביסקסואלים נמשכים לבני-אדם מיותר ממגדר אחד, בעוד שפאנסקסואלים נמשכים לכל המגדרים והזהויות באשר הם.

א-מיני

"א-מיני זו הגדרה לאנשים עם מעט מאוד חשק מיני, שיש להם תדירות מאוד נמוכה ליחסי מין או בכלל לא", מסביר גרשון (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), סטודנט באוניברסיטה. "כמובן שזו איזושהי הגדרה יבשה שכמובן לא מתאימה בצורה מלאה לכולם. אנשים הם שונים, ויכול להיות שאדם א-מיני שבכלל לא מעוניין ביחסים מיניים כן מתחיל להתעניין בשלב מסוים. יש כל מיני קומבינציות בסקאלה הזו, כמו כל דבר בחיים. חשוב להדגיש שאין קשר לרצון לזוגיות. אנשים א-מיניים יכולים להיות מעוניינים בקשר, ברומנטיקה, פשוט לא בסקס".

מתי הבנת שאתה א-מיני?
"אני חושב שאני הבנתי שאני א-מיני בערך שנה וחצי אחרי שנפרדתי  מחברה שהייתה לי, והבנתי שיחסים מיניים לא דחופים או לא מעניינים אותי. זה לא מעסיק אותי. בהתחלה אנשים שואלים, 'מתי אתה מוצא מישהי?' או 'למה אתה לא יוצא?', אבל אני פשוט לא מתעניין בזה. כשאני מסתכל מהצד, זה מדהים כמה מהזמן שלנו אנחנו מעבירים בחיפוש אחרי סקס". 

האם אתה מרגיש שיש מודעות לתחום הזה? 
"זה תחום מספיק שונה שכמעט ואין לו מודעות, אין ארגון גדול בארץ ולפעמים הוא נבלע תחת שאר הדברים בקהילות הלהט"ב. כיום אין לי רצון להיות אקטיביסט ולפתוח את עצמי לשאלות, אז אנשים מהלימודים לא יודעים שאני א-מיני, כי אני יודע שהאנשים האלו ירימו גבה. אבל יש אזורים בארץ שיותר מודעים לזה, ואני מרגיש שהמודעות כן מתחילה לעלות, קבוצות א-מיניות מתחילות לצעוד במצעד הגאווה, יש את שבוע המודעות וקהילה ברמה בינלאומית שמתעסקת בזה במפורש".

קוויר

"קוויר, או ג'נדרקוויר, זה משהו מאוד גדול, אבל אם נתמקד בהבדל העיקרי, זה בעצם אדם שמרגיש/ה לפעמים כאישה ולפעמים כגבר, או גם וגם, או לא זה ולא זה, זו הגדרה מאוד רחבה", מסבירה טל בוהדנה, סטודנטית בשנה א' לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ולספרות. "מגדר זה משהו שבני האדם המציאו, שהחברה החליטה. בפועל אתה נולד עם מין: זכר או נקבה, אבל מגדר הוא נזיל. חשוב לי להבהיר שאין קשר בין להיות קוויר לנטייה מינית", מבהירה טל. "במקרה שלי אף פעם לא יכולתי להגיד שאני לגמרי אישה וגם לא שגבר – זה לא היה זה, ותמיד הרגשתי שילוב. בין אם זה בדיבור, בלבוש או במחשבה".

איך אנשים מגיבים לזה? האם את נתקלת בסטריאוטיפים? 
"בטח, כל הזמן. קשה לאנשים להבין שיש משהו באמצע. הם חייבים שחור או לבן. זה כמו שאומרים שאין דבר כזה ביסקסואליות. אחי אמר לי, 'אה, טוב, מתישהו תעשי שינוי מין'. זה משהו שמאוד קשה לאנשים לתפוס. אני נתקל בזה בעיקר אם למשל בנראות כלפי חוץ אראה בצורה מאוד גברית ויהיה לאנשים ספק אם זה גבר או אישה, ואז אני אשים אודם ואנשים יחשבו – מה זה היצור הזה?".
 

מהם הקשיים העיקריים שאתה נתקל בהם?
"בעיקר  לחשוב איך לדבר מול אנשים. קורה שאני אצל חברים שלי ואני צריכה לעצור ולשים לב מה אני אומרת, כי אני יודעת שלא כל האנשים יאכלו את זה, בעיקר כי יש חוסר מודעות. גם בתוך הקהילה לא תמיד אוכלים את זה, אני בתור לסבית בזוגיות צריך להסביר ולהראות שזה לא סוף העולם ושאני עדיין אני. בכל פעם שאני אומר משהו בלשון זכר, אחי מתקן אותי או נהיה ציני. הוא לא יודע איך להתמודד". 

האם יש לך העדפה ללשון פנייה? 
"פעם כשהיו שואלים אותי באיזה לשון פנייה לפנות אליי, הייתי אומרת שלא משנה. באיזשהו שלב הרגשתי שזה לא נכון להגיד לא משנה. הכי נוח לי, וזה גם המקום הטבעי שלי, שתהיה לשון מעורבת. גם זכר וגם נקבה". 

האם את מרגישה שהמודעות לקווירים עולה?
"המודעות  לקוויר היא מאוד קטנה, אבל היא עולה בשנים האחרונות. לפני שנתיים ניצחה קונצ'טה באירוויזיון, שהקטע שלה היה להרחיב ידיעה של נראות קווירית דרך דראג. גם סתיו מהאח הגדול, שהנראות שלה מאוד נשית והיא מדגמנת כדוגמנית ולא כדוגמן. חשוב לי שאנשים ידעו שזה טבעי, ושזה חשוב לא לפחד לשאול שאלות. זה בסדר לשאול 'באיזה לשון לפנות אליך?', זו שאלה לגיטימית לחלוטין. כמובן, לא צריך להיכנס לתחתונים עם השאלות, אבל כן תמיד כדאי לשאול ולהרחיב את התפיסה, ולא להתבייש".

מילון להט"בפאק

לסביות – נשים שאוהבות נשים.
הומוסקסואליות – גברים שאוהבים גברים.
טרנסג'נדריות – חוסר התאמה בין המין הביולוגי לבין הזהות המגדרית (דוגמה: זכר שמרגיש אישה).
ביסקסואליות – משיכה כלפי שני מגדרים ומעלה (לדוגמה, גברים ונשים).
פאנסקסואליות – משיכה כלפי כל מין ומגדר.
א-מיניות – חוסר משיכה מינית לאחרים.
קווירג'נדר – מי שזהותו המגדרית אינה "גבר" או "אישה". תחת הגדרה זו תוכלו למצוא:

  • ביג'נדר – שתי זהויות מגדריות מקבילות. לדוגמה, אנשים המרגישים גם גבר וגם אישה.
  • א-ג'נדר – חוסר מגדר: אנשים שמרגישים לא גבר ולא אישה.
נגישות