כשהוליווד יצאה נגד סטאלין
מאת: דניאל רימברג , עורכת עדן גבע לירן , מדור: כללי

המלחמה הקרה שינתה את העולם, אך הוליווד שינתה עוד יותר. כיצד אימפריית הקולנוע שינתה את התפיסה שלנו על העולם השני?

אני בטוח שרובכם שמעתם על "המלחמה הקרה", המלחמה בין המערב הקפיטליסטי והדמוקרטי בראשות ארצות הברית לבין הגוש הקומוניסטי בראשות ברית המועצות. למלחמה הזו היו אין־ספור אספקטים – מרוץ חימוש גרעיני, מרוץ לחלל, מאבקים כלכליים, מלחמות ריגול, מלחמות בין מדינות לוויין ועוד. אך למעשה היא נקראת המלחמה הקרה מכיוון שמעולם לא התרחשה מלחמה ישירה בין ארצות הברית לברית המועצות ויותר מכך, עד סוף מלחמת העולם השנייה היו הן בעלות ברית שביחד עם בריטניה ניצחו את הנאצים. המלחמה הקרה היא ללא ספק המלחמה הארוכה ביותר במאה ה-20. היא התחילה לכאורה ב-6 באוגוסט 1945 כאשר ארצות הברית הטילה את פצצת האטום על הירושימה והסתיימה באופן סמלי ב-9 בנובמבר 1989 עם נפילת חומת ברלין. אך למען האמת, אם תשאלו היסטוריונים רבים הם בוודאי יגידו לכם שהמלחמה הקרה החלה בשנת 1917 עם נפילת משטר הצאר ברוסיה ועלייתו של לנין. ולגבי סיומה, יש שיגידו שהיא עדיין מתרחשת.

אבל מדוע היא כל כך מוכרת? מדוע היא כל כך משפיעה ולמה יש לנו דימוי מאוד מסוים עליה? אין ספק שמי שאחראית לכך היא תעשיית הקולנוע ההוליוודי שסיפקה לנו עשרות אם לא מאות סרטים שעיצבו את התודעה שלנו בכלל, ועל המלחמה הקרה בפרט. בכתבה זו אציג מספר סרטים שהשפיעו על הדימוי הזה.

השליח ממנצ'וריה (1962)

הסרט שהפך לסרט קאלט מציג את הרעיון שבו מאחורי אידיאולוגיה פטריוטית, אנטי קומוניסטית ולאומנית עלולה להסתתר חתרנות אנטי אמריקאית. עלילת הסרט מציגה מזימה של הגוש הקומוניסטי שתכליתה לגרום לבחירת נשיא אמריקאי שהוא למעשה סוכן קומוניסטי, וזאת על ידי הצגתו כמועמד פטריוטי. הסרט מציג את דמותו של סמל ראשון בכוחות האמריקאיים אשר לחם במלחמת קוריאה, ונשבה על ידי הקומוניסטים במנצ'וריה הסינית. במהלך השבי עבר שטיפות מוח ותוכנת מחדש על מנת להתנקש במועמד לנשיאות ארצות הברית ובכך להביא לבחירתו של המועמד לתפקיד סגן הנשיא (הסוכן הרדום). הסרט יצא לקולנוע בשנה שקדמה לרצח הנשיא קנדי ולאחר הקרנתו הועלו נקודות דמיון בין הסרט לאירוע רצח הנשיא: ישנה תאוריית קונספירציה שטוענת כי לי הארווי אוסוואלד (רוצחו של קנדי) הוא למעשה סוכן סובייטי. נוסף לכך, הסרט הפך את הביטוי "המועמד המנצ'ורי" לביטוי רווח שמשתמשים בו עד היום לתיאור תרחיש שבו ישנה התערבות פוליטית זרה בבחירות ארצות הברית.

סרטי ג'יימס בונד

סרטי ג'יימס בונד אשר מבוססים על ספריו של איאן פלמינג הם סדרת סרטי הריגול הגדולה בכל הזמנים. שניים מהסרטים המוכרים והידועים ביותר הם "מרוסיה באהבה" (1963) בכיכובו של שון קונרי ו"המרגלת שאהבה אותי" (1977) בכיכובו של רוג'ור מור. בסרט הראשון, ארגון ה-MGB (שקדם לק.ג.ב) הרוסי מתכנן נקמה על מנת להעלות את המורל של כוחותיו. לשם כך הוא מתכנן להתנקש בחייו של הסוכן הטוב ביותר בעולם – ג'יימס בונד. בסרט השני, צוללות טילים בליסטיים בריטיות וסובייטיות נעלמות בצורות מסתוריות. ג'יימס בונד נקרא לחקור את המתרחש ובדרך למשימה הוא נתקל במארבים של סוכנים סובייטים, הורג את חלקם, נתקל בסוכנת סובייטית יפיפייה ומונע מלחמת עולם שלישית. כפרודיה על הסרט הזה יצא הסרט המוכר של אוסטין פאוורס "המרגל שתקע אותי" (1999) בכיכובו של מייק מאיירס.

רמבו

ג'ון רמבו (סילבסטר סטאלון) הוא גיבור מלחמת וייטנאם וחייל הכוחות המיוחדים לשעבר, אשר סובל מהלם קרב. הסרט "משחק הדמים" (1982) עוסק בחוסר הקבלה של החברה האמריקאית את יוצאי מלחמת ווייטנאם, מלחמה שהותירה בלוחמים טראומת קרב וקשיי הסתגלות בארצות הברית. מלחמת וייטנאם (1975-1959) הייתה מאבק בין הגוש המערבי־קפיטליסטי בראשות ארצות הברית לבין הגוש המזרחי־קומוניסטי, הפעם בראשות הו־צ'־מין. היא נחשבת לאחת המלחמות הבולטות במלחמה הקרה ולאחת המלחמות שספגה את הביקורת הרבה ביותר של הציבור האמריקאי. בסרט "משחק הדמים 2" (1985) רמבו נמצא בכלא במחנה עבודה, ומפקדו לשעבר מציע לו חנינה בתמורה לכך שיטוס חזרה לווייטנאם לחפש אחר שבויי מלחמה. רמבו מוצא שבויי מלחמה אך נשבה בידי הווייטנאמים ולומד כי הצבא האדום עוזר לחיילים הווייטנאמים. הוא עובר עינויים על ידם, אבל בעזרת לוחמת גרילה הורג חיילים וייטנאמים וסובייטים רבים ובכך מצליח לשחרר את שבויי המלחמה.

רוקי 4 (1985)

דראגו, מתאגרף סובייטי חזק ביותר מגיע לאמריקה ובטוח שהוא יכול לנצח כל מתאגרף אמריקאי. אפולו קריד נענה לאתגר. הוא שורד שני סיבובים בלבד ובמהלך הסיבוב השני סופג מכות קשות מדראגו, מה שמביא למותו בזירה. רוקי, אשר מזועזע ממות חברו, קורא תיגר על דראגו ומגיע לברית המועצות על מנת להילחם בו. הסרט מהווה קרב בין ארצות הברית לבין ברית המועצות בזמן המלחמה הקרה. רוקי מתאמן באמצעים פשוטים בזמן שדראגו משתמש במכשור המתקדם ביותר ואף נוטל סטרואידים. בקרב רוקי נמצא כמעט לבדו מול דראגו שתומכת בו מדינה שלמה. בתחילת הקרב הקהל הסובייטי עוין לרוקי אך ככל שהוא מציג את יכולתו, הקהל מפתח כלפיו סימפטיה ואף מתחיל לעודד אותו. לבסוף רוקי מנצח בקרב וזוכה לעידוד רב מהקהל המקומי.

סולט (2010)

אוולין סולט (אנג'לינה ג'ולי), סוכנת CIA נשואה לזואולוג גרמני. למשרדי הסוכנות מגיע עריק רוסי שמספר לסולט בחקירתו על "יום X", מבצע אשר אורגן על ידי מרגל רוסי בזמן המלחמה הקרה ושנועד להרוס את ארצות הברית. הוא טוען כי ברית המועצות אימנה במהלך שנות ה-70 קבוצת ילדים והפכה אותם לקבוצת עילית, הילדים למדו אנגלית רהוטה והסתננו למוקדי הכוח בארצות הברית. כיום, לטענתו, הם סוכנים רדומים שמחכים לפעול ב"יום X" שבו תרצח סוכנת כזאת את נשיא רוסיה על אדמת ארצות הברית והוא חושף לאוזני כולם ששמה הוא אוולין סולט. זהו סרט שמבוסס על שמועות שתוכנית כזאת פעלה או עדיין פועלת על אדמת ארצות הברית.

שלל הסרטים שעוסקים במלחמה הקרה עוסקים באספקטים רבים שמשפיעים עלינו עד היום. אצל רובנו התעצב למשל הדימוי כי האדם הראשון שהגיע לחלל היה ניל ארמסטרונג אך למעשה האדם הראשון שהגיע לחלל היה יורי גגארין הרוסי שעשה זאת בשנת 1957 (12 שנים לפני שארמסטרונג צעד על הירח). יתרה מזאת, הסרטים תאמו למציאות שבה העולם חשש ממלחמת עולם שלישית־גרעינית, מה שכמעט קרה בשנת 1962 כאשר הרוסים החלו לבנות אתרי שיגור טילים בקובה, מלחמה שנמנעה בזכות חרושצ'וב הרוסי וקנדי האמריקאי. הסרטים הללו מציתים את הדמיון בכל הנוגע למלחמות ריגול ולהשפעות חתרניות על מערכות בחירות, אך למען האמת הדבר לא כל כך רחוק מהמציאות. וזה מעלה את השאלה – האם המלחמה הקרה באמת נגמרה?

נגישות