כלכלו אותנו
מאת: נתנאל סימקין , עורכת עדן גבע , מדור: קריירה

ישנן סטיגמות רבות על השירות הציבורי, אך השינויים מרחיקי הלכת שנעשים בו משנים את המציאות. האם הוא חזר להיות רלוונטי? ריאיון עם מנהלת במשרד הכלכלה יעניק לכם תשובות.

בעולם הגלובלי והמשתנה שאנחנו חיים בו, יש רק דבר אחד שמשפיע על העולם − הכסף. מה אם אגיד לכם סטודנטים יקרים שיש לכם את ההזדמנות להיות חלק מהעולם הכלכלי ולהיות חלק מאלו שמשפיעים עליו? לצורך כך שוחחתי עם הדר וינטר-גולן, מנהלת תחום תכנון במשרד הכלכלה והתעשייה, אשר אחראית על עיצוב ותכנון העתיד הכלכלי של מדינת ישראל ברמה בין-לאומית, ואספתי עבורכם מידע על איך אתם, דור העתיד, יכולים להשתלב בשירות הציבורי והכלכלי ולהוביל את ישראל לעבר עתיד מבטיח.

"בהתחלה לא חשבתי על השירות הציבורי כאופציה," מספרת הדר, "למדתי מנהל עסקים ותקשורת באוניברסיטה העברית ושם נחשפתי לראשונה לעמותת נובה, שנותנת ייעוץ עסקי לעמותות. הייתי שם במצטבר 3 שנים ומתוכן עבדתי בהתנדבות בשנתיים  שלאחר סיום התואר. שם נחשפתי לאפשרות להשפיע ולתרום לחברה, דבר שהוביל אותי בהמשך הדרך. במקביל עסקתי ביוזמות בעלות נגיעות חברתיות ומשפיעות כמו תנועת "התעוררות" בירושלים והייתי בין מקימי תנועת "אשכול" שהיא תנועה העוסקת בשילוב ובחיבור בין דתיים וחילוניים."

השילוב בין עשייה חברתית והיכולת להשפיע, הוביל את הדר לתוכנית הצוערים לשירות המדינה. בתוכנית זו המשתתפים משלבים לימודים לתואר שני עם הכשרה מקצועית וייחודית שבסיומה בוגריה משתלבים במשרדי הממשלה בתפקידים משמעותיים.

למה בחרת דווקא במשרד הכלכלה?

"בתוכנית הצוערים נחשפתי לתחומים שונים ולאתגרים שהמדינה מתמודדת איתם, כמו צמצום הפערים בין המרכז לפריפריה. התפקיד שלי במשרד הכלכלה כולל גיבוש תוכניות ממשלה וביצוען ועוד כל מיני פרויקטים שחשוב לי לקדם ולדחוף. בעבודה במשרד אני מאוד אוהבת את השילוב בין הפריזמה של המאקרו-כלכלה ואיפה ישראל נמצאת ביחס לעולם, לבין ההתמקדות בהיבטים יותר ספציפיים כמו פיתוח אזורים מבחינה כלכלית וקידום אוכלוסיות שונות כמו האוכלוסייה הבדואית והקהילה האתיופית."

למי מתאימה קריירה בתחום הכלכלה ואילו תכונות נדרשות כדי להשתלב בה?

"אתחיל ואומר שיש מגוון גדול במשרד –אנשים רבים שבאים מהמדעים המדויקים וממדעי הרוח וכן גם משפטנים, מהנדסים כלכלנים ועוד. העבודה בתחום לא מתאימה לטייפ קאסט מסוים של אנשים, אלא מיועדת לכאלה שמעניינות אותם עשייה והוצאה לפועל של דברים ותוכניות. נוסף על כך, אפשר למצוא במשרד מגוון רחב של תחומים שניתן לעסוק בהם וכן גם התמקצעויות שונות בכל תחום. מבחינת אופי ותכונות, יש מספר דברים שחשובים. אני חושבת שמבחינת אופי, העבודה בשירות המדינה, בשונה מחברה עסקית, נבדלת בשורת התוצר שלה. ההבדל המרכזי הוא שהעיסוק הוא לא בשאלה, כמה כסף עשינו, אלא מתבטא באיזה שינוי יצרנו בחברה ואילו תוצאות השגנו במונחים שלא תמיד קל לכמת. צריך להבין שהרבה מהתהליכים הם ארוכי טווח ולכן חשוב שתהיה יכולת להתמיד, לגלות סבלנות בעבודה ולא להתייאש."

אם עד כה קראתם והשתכנעתם שאתם מתאימים להחליף את הדר ביום מן הימים, הכינו את עצמכם לקשיים שמחכים לכם בדרך.

"לאחרונה, הדרך להיכנס לשירות המדינה עברה רפורמה שנועדה למצוא את האנשים הטובים והמתאימים ביותר כדי להעלות את רמת השירות. רפורמה זו נוצרה על מנת לתקן את הסטיגמה שנוצרה לשירות הציבורי ובכך לעודד יותר אנשים טובים להגיע ולעבוד בו. עם זאת, סטודנטים שרוצים להשתלב בתחום צריכים לדעת שהם לא יתחילו מהדרגות הגבוהות אלא יתחילו מלמטה וההתקדמות יכולה להיות איטית יותר ממה שרגילים במגזר הפרטי."

אז איך עושים את הצעד הראשון?

"אני מאוד ממליצה למי שזה מעניין אותו ורוצה לעסוק במקצוע, לנסות למצוא משרת סטודנט או התמחות באחד ממשרדי הממשלה כדי לראות אם אופי העבודה וסוג העבודה מתאים לו, ויותר מכך, לראות איך הדברים עובדים מבפנים".

אם במגזר ציבורי עסקינן, ישנה נקודה שחשוב לדון בה והיא נושא ייצוג הנשים בשירות הציבורי. בזמן שבשירות הציבורי ישנו מחסור בנשים בעמדות מפתח, דווקא במשרד הכלכלה, שנחשב בתפיסה הישנה כתחום "גברי", ישנן הרבה נשים כמו לדוגמא סמנכ"לית התכנון האסטרטגי והמשנה למנכ"ל משרד הכלכלה. מה דעתך על הנושא?

"אני מסכימה שיש ייצוג מספק של נשים במשרד, אבל אני מעולם לא הרגשתי בשירות הציבורי אפליה. חשוב לי גם להגיד, שתחום הכלכלה הוא כבר לא תחום גברי. היום הרבה נשים לוקחות חלק מרכזי בעולם הזה, משתלבות ומובילות. השירות הציבורי פועל באופן מאוד שוויוני ולא מפלה בין אוכלוסיות או קבוצות. דבר שנותן הזדמנויות מדהימות לאנשים, שטובים בעשייתם, להתקדם בו ללא סטיגמות או דעות קדומות."

ולבסוף, מסר לסטודנטים.

"אני מאמינה שכשעושים משהו שאוהבים, אז לרוב טובים בו יותר, וכל עוד ממשיכים להתמיד ולהמציא את עצמנו מחדש, מתקדמים הכי רחוק שאפשר, באיזה תחום שרק בוחרים."

נגישות