כלכלה למתחילים
מאת: נתנאל סימקין

המאבק בעליית שכר הדירה

לנו, בהיותנו סטודנטים שחיים מחוץ לבית ההורים, יש דבר מרכזי שמרוקן לנו את הארנק יותר מכול – שכר הדירה. חשבון שגדל ותופח בכל כמה שנים ולא רואים את קץ הגזרה מביא אותנו לשאול – למה? על מה אנחנו משלמים? אז לפני שאנחנו יוצאים שוב להפגנות על יוקר המחייה, בואו נבין למה המחירים כאלה גבוהים.

במהלך תקופה של כארבע-עשרה שנה, בין שנת 2000 לשנת 2014, מחירי השכירות עלו בכ-70.58 אחוזים. מדובר בעלייה ממחיר שכירות ממוצע של כ-2,168 ש''ח עד ל-3,698 ש''ח. אז מה הסיפור מאחורי עליית מחירים זאת?

לישראל יש רעה חולה של היעדר פיתוח תשתיות תחבורה, חינוך, תעסוקה ותרבות באזורי הפריפריה, ומכך איכות החיים במקומות אלו נמוכה. מצב זה גורם לנהירה מסיבית של אזרחים (צעירים בעיקר) לעבור לחיות במרכז. הגידול בביקוש לדיור בשילוב עם בנייה מועטה של דירות חדשות גורמת לכך שיותר ויותר משקי בית מבוגרים (כאלה עם כסף... לא אנחנו) בוחרים להשקיע את חסכונותיהם בתחום הנדל''ן במטרה לייצר הכנסה נוספת וקבועה.

במצב של שוק חופשי, שבו אף גוף אינו יכול להגביל את גובה מחירי השכירות, מושפעים גם יחסי שוכר- משכיר, או במקרה שלנו, הסטודנט התפרן ובעל הדירה. הוצאות מעבר הדירה ותחזוקת הדירות נופלות לרוב על הסטודנטים בכך שהן גורמות לעלייה בשכר הדירה הרבה מעבר למחיר השוק ולשווייה החומרי של הדירה. המצב כפי שהוא היום, דרישה משמעותית לשכירות לעומת היצע דירות נמוך, מעניק לבעלי הדירות יתרון מהותי. הם יכולים למצוא בקלות דייר חדש שיסכים למחיר ולתנאים מחמירים שיקבעו בחוזה עקב ההיצע המוגבל.

אז מה אנחנו יכולים לעשות בשביל לפתור את משבר הדיור במדינה? בגדול, לא הרבה, אבל אל חשש! לנו הסטודנטים יש יותר כוח ממה שאנחנו חושבים!

במהלך הקיץ ראיתי יזמה בפייסבוק של כמה סטודנטים מבן גוריון. הם קמו בקריאות ''לא משכירים במחירים מופקעים'', והחלו לבסס מחירון לדירות במחיר ''סביר'' הנקבע בהתאם לגודל הדירה ולקרבה שלה לאוניברסיטה. יזמה פשוטה ככול שהיא נשמעת, אבל טמון בחובה כוח גדול. אם אף אחד לא יסכים לשכור דירה ב-5,000 ש''ח בעל הדירה (שגם ככה משכיר ברווח) יוריד את המחיר, והפלא ופלא, הדירה פתאום זולה יותר במאות שקלים.

יזמה זאת הוכיחה את עצמה עם חברינו בצפון, הסטודנטים ממכללת תל-חי. קבוצת סטודנטים שמאסה בכך שרוכבים להם על הכיס יזמה שיתוף פעולה עם אגודת הסטודנטים של מכללת תל-חי. יחד הם ביססו ''תו תקן'' לדירות שנחשבות ידידותיות לסטודנטים. כלומר, מחירים הוגנים, יחסי שכירות טובים ומצב דירה נאה. בכך נוצר מצב שכל הצדדים הרוויחו, בעלי הדירות קיבלו פרסום של הדירות שראויות ומומלצות לסטודנטים, מחירי השכירות צנחו והדירות החלו להתחדש.

נראה שבעיית יוקר המחייה תמשיך לרדוף אותנו בשנים הקרובות. אכן נעשים מאמצים וניסיונות לפתור את כשל השוק שנוצר. אך עם זאת זה לא אומר שאנחנו צריכים לשבת בשקט ולחכות לדירות שיפלו מהשמים. לנו בתור ציבור יש כוח רב, ובהיותנו סטודנטים חשוב שנפעל כדי שנוכל להבטיח לעצמנו רמת חיים גבוהה שאנחנו עובדים די קשה בשביל להשיג אותה. הרי בסופו של דבר כל אחד רוצה את הפינה השקטה שלו בעולם.

נגישות