כלכלה למתחילים
מאת: נתנאל סימקין

סיפורו של מטבע

האם לקחנו את הגלולה האדומה והתעוררנו פתאום בעולם המטריקס, עולם הנשלט על ידי רובוטים עתידיים, כסף וירטואלי, האקרים מטורפים שמאיימים על הבנקים העולמיים ומטבע אחד בלתי נראה העשוי מקוד בינארי שבעזרתו ניתן לרכוש בית? נראה שעדיין לא, אבל אני שמח לבשר לכם שאנחנו במאה העשרים ואחת ומטבע כזה אכן קיים. אז לפני שנקפוץ לעתיד הזה, בואו נכיר את מטבע הביטקוין.

שוויו של מטבע נקבע בהתאם לערך שמייחסים לו, אחרת שטר הוא סתם נייר עם ציור יפה. השוק מייסד את ערכם של כל המטבעות בהתאם לכוח הקנייה שלהם בעולם. האחראים לקביעת ערך הכסף הם הבנקים של המדינות השונות והבנק העולמי. הם אלה שמייצרים את הכסף וביכולתם להעלות או להוריד את הערך שלו. הביטקוין בעל האופי המחתרתי בא לשנות את מערכת הכוח הזאת בין המדינות לכסף. הוא מנסה לעקוף את המערכת על ידי כך שהוא אינו בבעלותו של גוף מרכזי כמו מדינה או בנק, אלא מבוסס על סחר ישיר בין אנשים, ושוויו נקבע בהתאם לתדירות השימוש בו.

למי שתהה כמה כוח כבר יכול להיות למטבע דמיוני, שנמצא באינטרנט כמו אלבום התמונות שלכם מתאילנד 2015, התשובה היא: הרבה מאוד. נכון להיום ערכו של מטבע ביטקוין אחד בשוק שווה-ערך ליותר מ-10,000 דולר! ועם זאת ככל שכוחו של הביטקוין עולה ככה הבועה יכולה להתפוצץ ושוויו ייפול בצורה דרסטית. בשנת 2013 המטבע עבר לראשונה את רף 1,000 הדולר. בשנים שלאחר מכן ערכו החל ליפול בעקבות חוסר אמון במטבע ועקב התקפות ושוד המטבעות בידי האקרים. בנוסף, מכיוון שלא ניתן לעקוב אחר השימוש בו נוצר לו אופי מפוקפק בעקבות שימוש של עבריינים וסוחרי סמים לצורכיהם. במאי 2017 ערכו של המטבע עמד על כ-2,000 דולר. באוקטובר עבר ערכו את מסגרת ה-4,000 דולר, ומגמת העלייה הזאת נמשכה עד שב-23 בנובמבר שוויו הכפיל את עצמו ל-8,000 דולר, וכעבור פחות משבוע הוא עלה ל-10,000 דולר. בדומה לחוק שכל מה שעולה חייב לרדת, ככה גם שוויו צנח כמה ימים אחר כך.

הביטקוין הוא אמנם המטבע המפורסם מכולם, אבל אין הוא יחיד במערכה. ברשת קיים שוק רחב ומגוון של מטבעות וירטואליים ולכולם מטרה ברורה: לא עוד שלטון של הבנקים וכן חופש לסחר ישיר בין אנשים מכל נקודה בעולם. אנשים אינם נשארים אדישים לתופעה, והתוצאות נראות בשטח עם עשרות מטבעות בשווי של מאות ואלפי דולרים שמתחילים להניע את השוק הדיגיטלי. עסקים ברחבי העולם מתחילים לקבלם בתור אמצעי תשלום, אתרים קמים בעזרת המטבעות, ואף אייבי ופייפל אימצו אותם בתור אמצעי תשלום לגיטימי.

שוק המטבעות הווירטואלי מעמיד לפנינו את השאלה: האם המערכת הפיננסית כמו שאנחנו מכירים אותה כיום נמצאת לקראת מהפכה? האם בעוד כמה שנים הפנסיות שלנו יימדדו בערך של כסף וירטואלי והמשכורות שלנו יועברו ל"ארנק הווירטואלי" שלנו ולא לבנקים, שיאבדו מחשיבותם? מוקדם עדיין להסיק זאת, בטח ובטח כשמדובר במערכת המאיימת לפגוע בהרבה מדינות ובבעלי אינטרסים רבי עוצמה. לכל מאה יש את המפכה שלה, ייתכן שאנחנו בפתחה של מהפכת המילניום החדש, או שבסוף יתברר שהתופעה תחלוף ותישכח כמו "באג 2000", אך את זה רק הזמן יגיד.

נגישות