כלבים, אנשים ומה שביניהם
מאת: נתנאל סימקין , עורכת עדן גבע , מדור:

הם הולכים בינינו באוניברסיטה, פרוותיים וחמודים. רוב הסיכויים שכשתראו אחד מהם, יעלה חיוך על פניכם. לא, אני לא מדבר על החבר המוזר שיש בכל חבורה, אלא על כלבי הנחייה שעושים את האוניברסיטה שלנו הרבה יותר כיפית. אז בואו ניתן להם כבוד!

הקשר בין בני אדם וכלבים הוא עתיק יומין. מחקרים שונים מעידים על חיבור בין בני אדם וכלבים עוד מהתקופה שלפני 33,000 שנים. כפי שכולם יודעים, הכלבים שמביאים לנו את הצעצוע שאנחנו זורקים למרחק הם גרסה מבויתת של זאבים פראיים ומסוכנים, אך בעקבות התאמת הכלבים לצרכים ולתפקידים שונים, כיום זהו הזן בעל מספר הגזעים הגדול ביותר בעולם. לא לחינם קיבלו הכלבים את הכינוי ''חברו הטוב של האדם'' מכיוון שלאורך ההיסטוריה האנושית הם תמיד היו שם יחד איתנו: במצרים ישנו אל בעל פני כלב או תן, בימי הביניים כלבים שימשו ככלבי ציד, בתקופות הרנסנס כלבים מסוימים נחשבו לחיה של בעלי המעמד הגבוה ומתחילת המאה ה 18- הם שירתו בצבאות ואם לא די בכך, הכלבים היו לפנינו בחלל. כאשר בשנת 1957 נשלחה הכלבה לייקה לחלל על ידי ברית-המועצות היא הייתה לבעל החיים הראשון שהסתובב סביב כדור-הארץ. למרבה הצער הכלבה נשארה למות בחלל, אך עם זאת היא קיבלה מעמד של גיבורת תרבות בברית-המועצות ובהיסטוריה בכלל.

אז למה אנחנו כל כך אוהבים את החיות הללו? מחקרים שונים מצאו שהקשר בין כלבים לבני-אדם עוזר לנו פיזית ונפשית. כלבים מפחיתים דיכאון ונותנים לנו תחושת סיפוק ואושר. אנשים מבוגרים שהם בעלי כלבים מרגישים שיש משמעות בחייהם והופכים להיות פעילים יותר, ללא תחושת בדידות, מה שמאריך את חייהם. החיבור הנפשי הכה מיוחד וכן האופי הבלתי-שיפוטי של הכלבים הוביל לכך שמטפלים ופסיכולוגים החלו להשתמש בהם כדי לעזור למטופליהם להתמודד עם חרדות וכן כדי לגרום להם להיפתח ולהעניק להם תחושת ביטחון.

אבל ההשפעה החיובית היא גם על הגוף. ממצאים הראו כי החיבור בינינו, בני-האדם, לבין הכלבים גורם להורדת לחץ דם ודופק. נוסף לכך, ילדים אשר גדלו עם בן המשפחה הפרוותי, פיתחו מערכת חיסונית עמידה באופן ניכר יותר מבני גילם אשר גדלו ללא כלב.

בימינו אפשר לראות כלבים בעבודות רבות הקשורות לסיוע לבני אדם - כלבי משטרה, שמירה, חילוץ והצלה, טיפול בילדים וכמובן סיוע לאנשים עם מוגבלויות. אומנם זה נראה לנו טריוויאלי שיש כלבי נחייה, אך השילוב של כלבים בסיוע לאנשים עם לקויות ראייה או עם בעיות שמיעה החל רק בשנת 1982 בבריטניה, שש שנים לפני שבית הספר הראשון לאילוף כלבי נחייה הוקם. מאז התופעה גדלה להיות בעלת קנה מידה עולמי, דבר ששיפר משמעותית את האנושות.

אז להבא, כשתראו כלב באוניברסיטה, אל תתביישו להצדיע לו על הסיוע המדהים שהוא מעניק לנו וכמובן - מוזמנים לתת ליטוף קטן בשם הקשר העתיק בינינו ולכבוד העתיד המשותף שעוד מצפה לנו יחד.

נגישות