כדורגל שפל
מאת: דותן בן-יוסף

כתבנו שמע על פרויקט "כדורגל שפל", שמביא כדורגל אמתי מהליגות הנמוכות, והתאהב.

כתבתי הרבה כתבות על ספורט פה, בצ'ופצ'יק, כתבות על הפועל באר-שבע, על מכבי תל-אביב, על האולימפיאדה, על יורו ו-NBA. אבל הפעם זכיתי לכתוב כתבה על מה שנוגע לנו. לנו, משמע האוהבים האמתיים של הכדורגל בצורה הטהורה ביותר שלו – מגובה הדשא ולא ממרומי היציע. פרויקט "כדורגל שפל", למי שלא מכיר, הוא פרויקט של ודים טרסוב, גד סלנר ודורון שהינו שמאסו במיינסטרים וחוו הרבה געגועים לכדורגל של פעם, בעיקר לזה של תחילת שנות האלפיים. הפרויקט כולל כמה דברים, מדף בפייסבוק, דרך אתר אינטרנט ועד תערוכות במקומות כמו כנסת ישראל, מוזיאון ישראל וכד', שמראים דרך הכדורגל של הליגות הנמוכות את התרבות הישראלית כתמונת מראה מרתקת.

ודים וגד התחילו את הפרויקט הזה ממש במקרה. "מאסנו פשוט בליגות הגבוהות ובמיינסטרים שהולך וחל בכדורגל שהולך ונהיה מערבי יותר ויותר", מספר ודים. "זה הוביל אותנו לנסוע עוד בשנת אלפיים ותשע למשחק בליגה ב' של אום אל פאחם נגד בני ג'דידה, מה שפתח בפנינו עולם חדש לחלוטין, תרבות חדשה. משהו שבעצם הרגיש הרבה יותר כמו פעם". הדבר הזה הוביל אותם לנסוע בתדירות גבוהה הרבה יותר למשחקים, לצלם תמונות וליצור את מה שהיה נדמה להם כהומור פנימי, אך מסתבר שהוא לא היה כל כך פנימי. "זה התגלה כדבר שמדבר לכל כך הרבה אנשים", מספר ודים. אנשים שהם בעצמם מעולם לא פגשו אפילו.

מהפייסבוק לברלין

מפה לשם כדורגל שפל הלך ותפס תאוצה. ודים וגד הציגו תערוכות שכללו פריטים קלסיים של אוהדי כדורגל, בין שזה סרטונים של שחקנים אגדיים מקבוצות עבר ובין שזה פרטי לבוש כגון חולצות או מדבקות, וזה היה יותר ממספיק על מנת לכבוש את לבם של אנשים אשר אוהבים ספורט ומרגישים כמו ודים וגד, האוהדים שנהנים מהמשחק הפשוט, מהכדורגל, מהספורט, מאלו שהמשחק הוא האהבה הכי גדולה שלהם. בעקבות ההתלהבות הזו החליטו השניים לפתוח תערוכה ב"גלרייה גרוס" בתל-אביב. "לא ציפינו ליותר מדי מעבר לחברים הקרובים והמשפחות שלנו", ודים נזכר, "אך ממש נדהמנו לגלות שהרבה מאוד אנשים שאנחנו בכלל לא מכירים פשוט אוהבים ומעריכים את מה שאנחנו עושים". מאז נראה שהעניין היה ברור – ישנה אהבה, ישנו קהל גדול עבור מה שודים וגד עושים, ואין שום ספק שהערכים והעקרונות של העניין תואמים לכל מי מאתנו שחשים מעט געגועים לפעם, כשיכולנו להיות קרובים יותר לשחקנים, למאמנים, לדשא, ולחוש משמעותיים יותר, מעבר לתשלום של כרטיס, ולחשוב איך מרחוק זה משפיע על הקבוצה (הכתב אוהד מכבי תל-אביב, הסיקו מזה מה שאתם חפצים).

מאז שנערכה התערוכה הזו, כדורגל שפל לא עצר. הוא הופיע במגזינים שונים, בתערוכות ובפסטיבלים ברחבי העולם(!). בארץ, כאמור, התערוכה הוצגה בין היתר בכנסת ובמוזיאון ארץ ישראל, ובעולם היא הוצגה במדינות כמו ארצות הברית, סנגל, סרביה, הולנד, יוון, ורק ממש לאחרונה, בסוף מרץ, הם הגיעו לפסטיבל הכדורגל הכי גדול בעולם:The International Football Film Festival (mm11) אשר נערך בברלין.

חשוב לציין שמלבד זאת נוצרה קהילת קאלט גדולה לכדורגל שפל, אשר משתתפת באופן פעיל בפרויקט. סרטונים וצילומים רבים אשר מוצגים בפרויקט צולמו על ידי צלמים חובבים אשר יצרו קשר עם ודים וגד ושיתפו אתם פעולה. כדורגל שפל לא עוצר פה. הוא עורך מפגשים ואירועים, ובהם, למשל, שיחה ב"אוזן בר" בתל-אביב, מפגשים בירושלים או אפילו שיחה עם ילדים בבית ספר תיכון באבו גוש. "בזמן המפגשים הללו פגשנו גד ואני את דורון, במאי, צלם ועורך במקצועו, שמאוד התלהב מהפרויקט שלנו, ושדרג אותנו לוידיאו, ומאז נהפך לחלק בלתי נפרד מהטריו שלנו", משתף ודים. בין שאר הדברים שדורון תרם להם הוא שידרג אותם לכדי יצירת מגזין וידיאו עצמי (לחלוטין שווה צפייה!).

שפל באר-שבעי

כדורגל שפל הוא דרך מצוינת להתקרב לאנשים (רק כנסו לעמוד הפייסבוק שלהם, שיפורסם כאן בסוף, או לאתר האינטרנט ותחזו בעצמכם), וכתוצאה מכך הופקו שני אירועים גדולים, האחד ב"תדר" בתל-אביב והשני בפאב "נחמן ג'ונגל" כאן אצלנו בבירת הנגב, בעיר העתיקה. באירועים הללו, פרט לתערוכת הצילומים שלהם ממשחקי הליגות הנמוכות שהם ביקרו, הוקרנו פרקי המגזין שלהם על מסך ענק וגם סרטוני קאלט של משחקי מחשב של כדורגל משנות התשעים. נוסף לכך הוצגו עוד פרטים קלסיים אשר קשורים לליגות הנמוכות כגון חולצות ומדבקות. בבאר-שבע, למשל, הוצג מגן עצם החתום על ידי קפטן הפועל באר-שבע, אליניב ברדה. פרט לכך, דרך נהדרת שעליהם חשבו יוצרי כדורגל שפל כדי לחבר בין העבר והנוסטלגיה הספורטיבית לבין ההווה היא לקחת למשל שחקני עבר ולהדביק אותם על מקלות סלפי ולהצטלם אתם. רק המחשבה מגניבה.

"חבר סיפר לי על הכדורגל שפל, שהוא נתקל בו בתערוכה שהם עשו בעיר העתיקה בבאר-שבע", מספר דיויד אבלסון, חבר בעמוד הפייסבוק של הפרויקט. "זה מגניב כי זה שונה, זה מיוחד וזה פשוט. איך אפשר שלא להתלהב מזה?". דיויד עצמו אינו אוהד של קבוצת כדורגל מליגה נמוכה, אבל "הסגנון והדרך שהדברים נעשים בפרויקט הזה מגניבה ממש". אנחנו ממש לא נתווכח. אנחנו גרים בבאר-שבע, ואני בטוח שלרוב אוהדי הספורט פה יש זיקה כזו או אחרת לאלופה מבירת הנגב. אז כדורגל שפל לחלוטין מודעים לכמה באר-שבע היא עיר של ספורט בכלל ושל כדורגל בפרט, ולקראת האירוע שהם ערכו בבירת הנגב הם יצרו עם האמן עידו שמי כל מיני פריטים נדירים אשר קשורים לאליפות ההיסטורית משנה שעברה. מה שהביא את כדורגל שפל לקשר עם הרבה אוהדים של המועדון אשר תרמו רבות לפרויקט בתמונות או בסרטונים ישנים שהוצגו במהלך התערוכות.

חיבור למקורות הוא דבר שכולנו מייחלים לו, זה דבר שחשוב לנו, וכיף לנו להיזכר בנו דרכו. כאשר שאלתי את ודים מה היה האירוע המרגש ביותר שהוא חווה בזמן כדורגל שפל, הוא סיפר לי, "הקמנו מוזיאון כדורגל ברהט, כנראה הראשון מסוגו, שכולל פריטים נדירים מקבוצות רהט מהעבר ומהווה. סיפוק אדיר". מדהים.

עמוד הפייסבוק: כדורגל שפל – Kaduregel Shefel, או לחילופין: קישור לאתר.
עשו לעצמכם טובה והיכנסו לשם.

נגישות