כאן יוזמים במרץ
מאת: אור הוכמן

מה הקשר בין באר שבע, בני נוער, קשישים בגיל השלישי וסטודנטים? התשובה המפתיעה היא דווקא יזמות ופיתוח טכנולוגי. "העשייה באה לגמרי מהלב"

לא מעט מדברים על החיבור המועט שלנו בתור סטודנטים לעיר שבה אנחנו גרים מינימום של שלוש שנים. רובינו חיים בבועה הסטודנטיאלית שלנו שמתחילה בשכונה ו' ומסתיימת בשכונה ג', וקצת שוכחים שאם נצא קצת החוצה נגלה את אחת הערים המרכזיות בישראל על כל היתרונות והחסרונות שלה. תכנית Teenovation של מועדון היזמות "Starter" ושל קהילת ההיי-טק של באר שבע "Tech 7" באה לשבור את הקיר הזה ועל הדרך לשדרג את העיר עם סטרטאפים טריים-טריים שיחזקו את מעמדה כאחת ממובילות ההייטק של ישראל. "תכנית Teenovation מחברת בין סטודנטים לתלמידי תיכון, ויחד הם יוצרים מיזמים טכנולוגים בנושאים מסוימים הקשורים לעיריית באר שבע. המיזמים מתמקדים בארבעה אתגרים של העיר: גיל שלישי, רפואה, חינוך וערים חכמות", מספרת שיר לופו, סטודנטית בשנה ג' למדעי המחשב ומרכזת הפרויקט מטעם Starter.

אם עדיין לא שמעתם על Starter, כדאי שתכירו את מועדון היזמות החם של אוניברסיטת בן גוריון. המועדון קם בשנת 2014, ושם לו למטרה לקדם את תחום היזמות באוניברסיטה ובעיר באר שבע. המועדון מקדם מגוון רחב של מיזמים טכנולוגיים ופרויקטים (מלבד Teenovation תוכלו למצוא את מאיץ הסטרטאפים "ג'אמפ" ותכנית העוסקת בסייבר), הרצאות העוסקות ביזמות מפי אנשי השוק החמים ביותר (מנכ"ל גוגל למשל) וכן סדנאות שונות כמו סדנת לינקדין מקצועית. מועדון Starter הוא למעשה ארגון ללא מטרת רווח היושב במתחם WEWORK בפארק ההייטק והפועל על ידי סטודנטים ולמען סטודנטים בהתנדבות מלאה. "המטרה העיקרית שלנו היא לחשוף את הסטודנטים, שהם קהל היעד הראשי שלנו, לעולם היזמות, לחשיבה יצירתית ולטכנולוגיה", מדגישה שיר.

פרויקט Teenovation, שמתקיים זו הפעם הראשונה, נמשך שני סמסטרים אקדמיים. הוא עתיד להסתיים ביום דמו-דיי שבמאי, ובו כל צוות מבין ששת הצוותים יציג בפני משקיעים פוטנציאליים את המיזם שלו. "עלה לנו איזשהו רעיון להגיע גם לגילאים הנמוכים יותר, והחלטנו ליזום תכנית יזמות המשלבת בין סטודנטים לבין תלמידי תיכון במגמות טכנולוגיות או עם אוריינטציה יזמית", מסבירה שיר את הרעיון שעומד מאחורי הפרויקט. "במהלך השנה חברי הפרויקט נפגשים למפגשים דו-שבועיים במרכז CDI שבפארק ההייטק. במפגש הראשון כולם עוברים הרצאה וסדנה בכל מיני נושאים, כמו איך לבנות אבטיפוס, איך לגייס משקיעים, איך לבנות תכנית עסקית, איך לאפיין מוצר, איך לעשות חקר שוק. המטרה היא להבין איך אני לוקח את החלום שלי, הרעיון שיש לי בראש, ועושה הכול כדי להוציא אותו לפועל. במפגש השני כל צוות נפגש עם המנטור שלו, שמפקח על התכנית, מכווין את הצוות, נותן טיפים וביקורת, ובודק את ההתקדמות שלו עם המיזם".

בין המיזמים תוכלו למצוא מיזם שמטרתו למפות בלייב את הבילויים בעיר, מיזם שמטרתו למנוע נהיגה מסוכנת בקרב צעירים וגם מיזם שמנסה לפתור את אחת הסוגיות המאפיינות את הגיל השלישי. על האחרון פועלים במרץ אסף בן-זכרי, סטודנט בשנה א' לפסיכולוגיה ולניהול, שיר שיפר, סטודנטית בשנה ב' לתעשייה וניהול, ודויד קורמשין, תלמיד כיתה י"ב במכללה הטכנולוגית של חיל האוויר בבאר שבע. המיזם שלהם, שכאמור עוסק בגיל השלישי, מנסה לתקן את תופעת הבדידות שמאפיינת את הגיל הזה. "הרעיון שלנו הוא ליצור מעין רשת חברתית רק לקשישים – אפליקציה או אתר המיועדים לגיל השלישי", מספרת שיר, ואסף מוסיף, "זה שונה מרשתות חברתיות שקיימות כבר. אנחנו רוצים ליצור משהו שמניע למפגשים, ליצור את המפגשים האנושיים בין הקשישים, ולא להתעסק בווידיאו, תמונות או צ'טים, מה שיותר מיועד לדור שלנו. המטרה שלנו היא ליצור אפליקציה שתעזור לייעל מפגשים שהם פנים אל פנים".

איך הגעתם דווקא לרעיון הזה?

"בהתחלה העלנו מלא רעיונות, ובסוף התחברנו דווקא לגיל השלישי. חקרנו את הבעיה ודרך הבעיה הבנו מה הכיוון שלנו, מה הצורך, וכך הגענו לרעיון", אומרת שיר. "לי יש חיבור מאוד חזק לנושא הזה, מהמקום המשפחתי, כי סבא שלי נפטר בתחילת השנה וסבתא שלי עכשיו לבד", משתף אסף. "הנושא הזה מול העיניים שלי, ואני רואה שהוא דורש איזשהו פתרון", הוא מוסיף. "הבנו שזהו תחום בוער עם המון בעיות. התחלנו לעשות חקר שוק ואנחנו נפגשים עם המון חבר'ה מבוגרים כדי להבין את הצרכים שלהם, את סדר היום שלהם, מה הם מחפשים ומה מדבר אליהם. בשאיפה בכיוון מאי יהיה לנו כבר רעיון מובנה ביד, משהו להראות למשקיעים". את סיפור ההשתלבות שלהם בפרויקט הם מייחסים לערך המוסף שלו. "יצא לי כבר להתעסק ביזמות, ורציתי להמשיך ולהתנסות", אומר אסף. "יזמות זה משהו מאוד ממלא, בעיקר כשזה נוגע בתחומים חברתיים. העשייה באה לגמרי מהלב. אנחנו מקבלים המון כלים פרקטיים לחיים, כלים שלדעתי הם יותר חזקים מאשר התיאוריה באקדמיה".

האם אתם מרגישים שהפרויקט הזה מחבר אתכם קצת יותר לעיר באר שבע?

"בהתחלה פחות הרגשתי את זה", מודה שיר, "אבל השבוע התחלנו לבצע ראיונות עם מועדוניות בבאר שבע. פה פתאום הרגשתי את החיבור הזה". ואסף מסכים, "כשאתה פוגש את האנשים ורואה אותם בעיניים זה גורם לאיזו הבנה. בעיות נשמעות אחרת כשרואים אותן במציאות לעומת על הדף. פגשנו אנשים מקסימים וזה עושה המון חשק להמשיך לנסות, לפתור ולהשיג". העבודה עם תיכוניסטים היא גם תוספת מעניינת לפרויקט חוצה הדורות. "האמת שאני הופתעתי לגלות שחלקם הרבה יותר בקיאים בנושאים הטכנולוגיים מאתנו", אומרת שיר. "נדהמתי לראות באיזו רמה בני נוער מעורבים. הם מביאים המון מעצמם. התיכוניסטים הם חלק מהותי מהצוות – אני רואה אותם כשווים, דויד הוא חלק מהצוות לכל דבר", ואסף מסכים, "דויד מגיע מרקע טכנולוגי מאוד חזק, והוא מאוד מחויב לעניין. אני מרגיש שכולנו על אותו גל גם במחויבות וגם בהבנה של התוכן. הופתעתי מאוד לטובה".

באילו אתגרים נתקלתם עד כה?

"יש דיסוננס מאוד גדול בין הסגנון של הלימודים באקדמיה לבין העשייה פה", מסביר אסף. "באקדמיה בעיקר מתעסקים בתיאוריה. במקרה הזה אם לא תעשה זה לא יקרה. כלום לא יזוז לבד, וזה לא קל. היה מאוד קשה, למשל, לשלב את העשייה עם תקופת המבחנים. אבל ממפגש למפגש אנחנו לומדים איך לעשות את זה נכון ואיך לתכנן את הזמן שלנו". לקראת סיום חשוב להם להדגיש: "אחרי הביקורים שלנו במועדוניות אנחנו רואים שהרבה דברים מאוד חסרים לקשישים בגיל הזה. יש הרבה ארגונים שמתנדבים, אבל זה לא מספיק. אני קורא לכל מי שמרגיש את הצורך לתרום ולהתנדב – יש המון איפה לעזור ומה לתרום, ואפשר לפנות גם אלינו".

אז עוד מעט נראה קשישים משתמשים באפליקציה הזו?

"מקווים מאוד שכן. אנחנו מכוונים למשהו אמתי".

נגישות