כאן גרים בכיף
מאת: שרון ליפסקר

החלטתם שהגיע הרגע לעשות את הצעד ולעבור לגור עם בן/ בת הזוג? שנייה לפני שתחתמו על החוזה, קבלו טיפים מבעלי הניסיון

אדווה רונן ובן שדה
צילום: אלבום פרטי

בין שאתם יוצאים מגיל שש-עשרה ובין שהקשר שלכם התחיל לפני חודשים ספורים בלבד, מעבר דירה עם בן או בת הזוג הוא תמיד מרגש ומעורר הרבה שאלות, במיוחד אם עבור שניכם זו הפעם הראשונה. לקראת עונת חיפושי הדירות המתקרבת אספנו במיוחד בשבילכם טיפים מזוגות שצלחו את המעבר ולמדו כמה דברים חשובים על הדרך.

טיפ ראשון: ערכו תיאום ציפיות

אדווה רונן, סטודנטית בשנה ג' לפסיכולוגיה ולחינוך, ובן שדה, סטודנט בשנה ג' להנדסת מכונות, הכירו בפויקה של תא "אופק" לפני שנה וחצי וגרים יחד מתחילת שנת הלימודים. הם גרו בבניינים סמוכים, ולאחר כמה חודשים של זוגיות החליטו לאחד כתובות. "היו לנו כבר הרבה התנסויות של חיים משותפים. היינו אוכלים כל יום ארוחת ערב. הוא היה קונה דברים, אני הייתי קונה דברים וראיתי שמבחינה כלכלית אנחנו מסתדרים. היו לנו מגוון של התנסויות. לא היינו רק ישנים ביחד או הולכים ביחד לאוניברסיטה. ראינו שאנחנו מסתדרים טוב ושיש הרבה דברים שמבחינת ההתנהלות בחיי היומיום אנחנו מסכימים לגביהם. על הדברים שאולי לא היו ברורים דיברנו לפני המעבר", אדווה מספרת.

לאחר ארבע שנים של זוגיות שני אליהו, סטודנטית בשנה ג' למזרח תיכון וללימודי מדינת ישראל, ובן זוגה עומר גזפן, סטודנט בשנה ב' להנדסת תעשייה וניהול, החליטו להתחיל ללמוד בבן גוריון ולמצוא דירה משלהם ליד האוניברסיטה. מפה לשם, הם גרים יחד זה שלוש שנים. בדומה לאדווה, שני חושבת שמומלץ לדבר עם בן או בת הזוג לפני המעבר על סוגיות אשר אינן מובנות מאליהן לשני הצדדים. באופן ספציפי היא ממליצה "לערוך תיאום ציפיות לגבי מטלות, כמו ניקיונות, יציאות עם חברים ביחד ולחוד ודברים נוספים". כל אלה עתידים להשפיע על ההתנהלות היומיומית שלכם בדירתכם המשותפת.

טיפ שני: הקפידו על זמן איכות

כולנו יודעים שקל מאוד להישאב לתוך השגרה הסטודנטיאלית הבלתי פוסקת אשר כוללת לימודים, עבודה, תחביבים ויציאות עם חברים. באופן לא מפתיע הזוגיות עלולה להידחק מעט הצדה בשל כך, במיוחד בתקופות עמוסות. מסיבה זו שני מדגישה שחשוב לשמור על נוהל זוגי קבוע, ובמילים אחרות – זמן איכות. "יש לנו את הנוהל שארוחת ערב זה תמיד ביחד. לא משנה מה. צריך את הרגע שיושבים ביחד ומדברים", היא משתפת. "אם יש תכניות אחרי זה אז יוצאים לתכניות, אבל חשוב שיהיה משהו. הבנו שהזמן של ארוחת ערב זה זמן ששנינו פנויים. בגלל שזה נוהל אז זה פשוט נהיה הרגל טוב". אם סדרות טלוויזיה זה הקטע שלכם, לשני יש טיפ נוסף שהוא בדיוק בשבילכם. תבחרו סדרת טלוויזיה שמעניינת את שניכם ותתחילו לצפות בה ביחד, ומהר מאוד הצפייה המשותפת תהפוך לעוד הזדמנות לזמן במהלך היום שהוא רק שלכם.

טיפ שלישי: 50% שלי, 50% שלך

דמיינו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: אתם מסתובבים ב"איקאה" ולפתע אתם מוצאים את עצמכם מתחילים לריב, כי את רוצה לקנות ספה בצבע ירוק בקבוק, שלדעתך תשתלב נהדר בסלון, אבל אתה מסרב בתוקף. מה עושים במקרה הזה? ואיך מחליטים החלטות כשגרים יחד בנוגע לנושאים חשובים אשר אין עליהם הסכמה גורפת? "אני חושבת שגם בבחירה של הדירה וגם בהתנהלות של הדירה זה חייב להיות חלוקה של חמישים–חמישים (אחוז). הרבה פעמים נשים חושבות שהן יודעות לעצב את הדירה או לבחור מה יהיה או מה לא יהיה, וזה עלול לגרום לבן הזוג להרגיש שהדירה היא פחות הבית שלו. צריך להחליט החלטות ביחד", אדווה מסבירה. "היה ב'עזרת נשים' בפייסבוק דיון על 'האם לתת לחבר שלי לשים צעיף של מכבי בסלון?', בכלל הניסוח הזה של 'האם אני נותנת לו' מוזר בעיניי. זה הבית שלי בדיוק כמו שזה הבית שלו".

במקרה של שי וורך, סטודנטית בשנה א' לפסיכולוגיה ולבלשנות, ובן זוגה פולי סלם, ההחלטה באשר למקום שבו יגורו הייתה משותפת וכללה התפשרות של שניהם לטובת הקשר. "עברנו לגור ביחד כי רצינו לעשות עבודה מועדפת בקיבוץ בעוטף עזה. אחרי שעבדנו שם שנתיים, פולי נשאר לעבוד באותו מקום ואני התחלתי ללמוד. זה היה נשמע לנו הכי הגיוני שנגור באזור שדרות. אני נוסעת לאוניברסיטה ברכבת והוא מגיע לעבודה עם אוטו. זאת הייתה פשרה מבחינתי, אבל הבנו שזה לא הגיוני שנגור בבאר שבע", היא מתארת. אפשר לומר שבעיר שבה כל דירה במרחק של יותר מעשר דקות הליכה מהאוניברסיטה נחשבת רחוקה, התפשרות על מרחק מהאוניברסיטה אינה נתפסת כמובנת מאליה עבור רבים מאתנו. עם זאת, שי ופולי מוכיחים שאם הקשר שווה את זה, כדאי להחליט ביחד להתפשר במידה מסוימת על הנוחות האישית בשביל האהבה.

טיפ רביעי: אל תתפשרו על המרחב האישי

אתם מאוהבים בטירוף, ורק מחכים ליום שתעברו לגור יחד ותחיו באושר ובעושר בדירת שלושה חדרים ליד מרכז אורן עם כלב נחייה. חשוב לזכור שגם אם אתם רוצים להיות כמה שיותר ביחד, כדאי שלכל אחד מכם יהיה את המקום בדירה שהוא רק שלו, גם אם מדובר בפינה של שולחן. "חשוב שלכל אחד יהיה את המרחב שלו. למרות שכיף לנו ביחד, כל אחד צריך את המקום שלו ואת המרחב הפרטי שלו ללימודים, לעבודה, למשחקי מחשב ובעצם לכל דבר. למרות שכשעוברים לגור ביחד ורוצים להיות ביחד כל הזמן, כל אחד צריך את ה'ספייס' שלו", שי מסבירה. גם שני ואדווה הדגישו בפנינו את חשיבותו של המרחב הפרטי בדירה לזוג, ולנו רק נותר להמליץ לכם ללמוד מניסיונם של בעלי הניסיון.

טיפ חמישי: דברו עם זוגות אחרים שגרים יחד

"כדאי להיפגש עם עוד זוג ולשמוע משני הצדדים טיפים. מה לעשות ומה לא לעשות. זה חשוב ששני בני הזוג ישמעו ביחד את העצות והטיפים", שני ממליצה. "נגיד, את עכשיו חופרת לו על משהו שאת רוצה שיקרה בדרך מסוימת, ואז את שומעת הוכחה שאת צודקת מזוג אחר, ואת אומרת לבן הזוג: 'הנה, הם גם אמרו ככה וככה', בן הזוג יכול לחשוב שאת בכוונה מדברת עם אנשים שחושבים כמוך. זה שונה ממצב שבו בן הזוג שומע את זה ממקור ראשון וניטרלי". אז למה אתם מחכים? תקבעו לשבת לבירה עם זוג החברים המועדף עליכם שכבר גרים יחדיו. באופן הזה גם תשלימו פערים עם חברים טובים וגם תזכו לשמוע עצות מועילות מזוגות אחרים שעד לפני זמן לא רב היו בדיוק במצב שלכם.

טיפ שישי: תיהנו מכל רגע!

עשיתם את זה! מצאתם דירה חמודה עם פינה של מרחב אישי לכל אחד, ערכתם תיאום ציפיות לפני המעבר, קבעתם שתצאו לדייט פעם בשבוע והחלטתם להתחיל לצפות יחד בעונה החדשה של "סיפורה של שפחה" (וחסר למי שיעז להמשיך לצפות לבד). גם אם החודשים הראשונים לאחר המעבר לא היו הכי פשוטים ולוו ביותר ויכוחים מהרגיל, יצרתם שגרה משותפת והקמתם בית שהוא לגמרי שלכם, שיש לו יתרונות שלא הייתם מוצאים בשום מקום אחר. אדווה מרחיבה בעניין. "יש הרבה דברים טובים בלגור ביחד עם בן הזוג. אתה יכול להכין אילו ארוחות שבא לך ולהזמין את מי שבא לך. יש לכם בית משלכם, שאתם יכולים ליצור אותו ביחד". מאחלים לכם שתיהנו מכל רגע בדירתכם החדשה וכבר מחכים להזמנה לחנוכת בית.

נגישות