כאן בורחות בכיף
מאת: יהלי אוזן

גרים בבאר-שבע ועדיין לא יצא לכם לעשות חדר בריחה?! ריכזנו עבורכם את כל הפרטים על החדרים השווים ביותר! ואיך לא, ביניהם גם חדרים שהקימו סטודנטים מוכשרים משלנו.

"לפני שלוש שנים עשינו את חדר הבריחה הראשון שלנו באמסטרדם, לפני שבכלל היה פה משהו בארץ. ישר נדבקנו בג'וק הזה, אבל לא היינו בטוחים שיעבוד בארץ", מספר ליאור שריקי, מנהל ומקים חדר בריחה (Escape Room) בבאר-שבע. "מה שגרם לזה לקרות בסוף הייתה תחרות של חידות בפייסבוק שעשתה אינטל... אחד החברים שלנו ענה נכון, ואמרו לו להגיע עם קבוצת חברים לתחרות כלשהי. לא ידענו במה מדובר, והגענו לאסקייפ רום בתל-אביב. התחרינו בעוד אחת-עשרה קבוצות של סטודנטים כמונו, ובאמת עשינו את הזמן הכי טוב והיה מאוד מגניב. זה מה שגרם לנו ללכת על זה, והרגשנו שזה משהו שאנחנו אוהבים וטובים בו... החלטנו שאנחנו רוצים להקים חדר בריחה משלנו בבאר-שבע. לאחר שמונה–תשעה חודשים נפתח החדר: שעת חירום".

חדרי בריחה הוא טרנד שצובר תאוצה בשנים האחרונות בארץ ובמיוחד בבאר-שבע. זה בעצם חדר בעל נושא מסוים המציג משימה שהמשתתפים צריכים לפתור תוך שישים דקות בלבד. הם לכודים בחדר וכדי להיחלץ עליהם לפתור חידות ולפענח רמזים. במקרה הזה לידע האקדמי אין קשר להצלחה בפתרון החידות. יש להפעיל את ההיגיון ולעבוד בשיתוף פעולה. לכל מי שטרם היה בחדר בריחה ולאלה שכבר מחפשים את החוויה הבאה, הבאנו לכם הצצה אל חדרי הבריחה שאתם לא רוצים לפספס.

Escape Room

קצת על החדרים:
"אנחנו נמצאים בעיר העתיקה, ויש לנו שני חדרים: 'נמלטים', שנפתח לפני כחודש, ו'שעת חירום', שקיים כבר שמונה חודשים ואותו גם הקמנו מאפס, החל מתסריט, אלקטרוניקה, מכאניקה ובנייה פיזית", משתף ליאור שריקי, בוגר החוג להנדסת מכונות בבן-גוריון.

ב'שעת חירום' ישראל על סף מתקפה גרעינית ואויבנו התאחדו נגדנו. אחד מהחברים נזכר שסבו היה בשב"כ וסיפר על בונקרים סודיים. על המשתתפים לחפש את המידע על הבונקר ולהגיע אליו במטרה להינצל. ליאור מוסיף, "בחדר החידות מאוד קשורות לעלילה ויש משמעות לכל דבר. פשוט חשיבה מחוץ לקופסה".

בחדר 'נמלטים', אשר שואב השראה מהסדרה המעולה Prison Break, נכנסתם לכלא על פשע שלא ביצעתם ונגזר עליכם מאסר עולם. בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל על בריחה מתוכננת החליטו הסוהרים לערבב את כל האסירים בתאים השונים. הגעתם לתא שממנו תוכננה הבריחה המקורית, ועליכם לנסות לצאת לחופשי.

סטודנטים מספרים:
"החדר היה ממש כיף. חידות מאתגרות שדורשות חשיבה ושיתוף פעולה. היה מרענן  לצאת קצת מהשגרה ולעשות משהו אחר", מספרת מאיה קרצר, סטודנטית לניהול ולתקשורת בשנה השלישית. היא מציינת שזו אטרקציה מעולה בעיר שמלאה בפאבים, במסעדות ובאפשרויות קולינאריות. "סופסוף יש משהו שהוא קצת שונה, אחר וחברתי הרבה יותר".

Exit Room

קצת על החדרים:
בבעלותה של חברה הממוקמת גם היא בעיר העתיקה ישנם שלושה חדרים שונים. בחדר 
הצינוק אתם נרדפים על ידי דמות שנקראת התליין. היא מחפשת אתכם במטרה להוציאכם להורג  על לא עוול בכפכם, ועליכם למצוא אותה לפני שהיא מוצאת אתכם. ליאור בינמן, סטודנט לחינוך גופני ולתזונה קלינית והמנהל של החדר, מספר, "זו פעילות שונה שמצריכה עבודת צוות. הזמן בחדר עובר מהר ובכיף". חדר נוסף שעתיד להיפתח במתחם בשבועות הקרובים (נכון לזמן כתיבת שורות אלו) הוא דרקולה.

החדר הוותיק של החברה הוא מועדון ציד, ועליו מספר המנהל איגור צ'וייקוב: "המשתתפים נכנסים לחדר כחטופים של רוצחים פסיכופאתיים, ובו הם עוברים עינויים. המטרה היא להימלט לפני שהם מצליחים להרוג אתכם". איגור מספר שבחדר אווירה מיוחדת ומאתגרת עבור המשתתפים. בשוד בנק אתם יכולים לדמיין עצמכם כשודדים שהגיעו לגנוב את הכסף מהבנק, כשעליכם לעבור מכשולים, לפרוץ מערכות אבטחה ולהשיג את המידע הדרוש כדי להצליח בשוד.

סטודנטים מספרים: 
"בתור מישהי שהייתה בצינוק אני יכולה להגיד שזו חוויה שכיף לעשות עם חברים.  החדר עצמו מאתגר ומחייב עבודת צוות". שי ארץ קדושה, סטודנט להנדסת מערכות מידע, מרגיש שמועדון הציד היה קשה אבל שווה את זה. "היה ממש טוב. צריך להפעיל את הראש ולחשוב יצירתי כדי להצליח". יש גם סטודנטים שהופתעו מרמת הקושי של החדרים, כמו ספי אוזן, סטודנט למכינה למדעי המחשב. "ממש לא ציפיתי ששוד בנק יהיה כל כך מאתגר! הופתעתי, אבל זה מה שהפך את זה לכל כך כיף".

GameOn

קצת על החדרים: 
חדרי GameOn דווקא נגישים הרבה יותר לסטודנטים מבחינת המיקום. הם נמצאים  במרכז הנגב, ממש לידנו. ניר נגר, בוגר הנדסת תעשייה וניהול ומנהל החדרים כיום, מספר שהם בחרו במיקום כדי לשרת את קהילת הסטודנטים שיכולה להגיע מעכשיו לעכשיו במרחק הליכה. במתחם תמצאו את חדר 
מצרים העתיקה, ובו תחזרו אחורה בזמן כדי למצוא את האוצר האבוד, ועליכם להספיק לעשות זאת תוך שישים דקות כדי לחזור להווה. על החדר השני, משימה בחלל: ארמגדון, מסביר ניר, "אסטרואיד מאיים על כדור הארץ ועליכם לטוס אליו, להטמין בו פצצה ולחזור חזרה בשלום. ממש כמו בסרט המפורסם... בחדר יש הרבה אקשן, טכנולוגיה, והמשימה כיפית ומאתגרת".

סטודנטים מספרים:
שי מספר על החוויה שלו בחדר מצרים העתיקה, "היה ממש מגניב וקשה, אבל אני  שמח על האתגר. היתרון של החדר הוא המיקום... בסוף אנחנו אוהבים ללכת למקומות שקרובים אלינו". הוא מוסיף ואומר שכל סטודנט צריך לעשות חדר בריחה לפחות פעם אחת.

שווה את המרחק והמחיר?

מרבית הקהילה הסטודנטיאלית בבאר-שבע מתגוררת בשכונות העוטפות את האוניברסיטה, כשהכול במרחק הליכה. אם זה מסעדות ופאבים ואם זה סופרים שכונתיים, אין צורך ברכב, והפעם היחידה שבה סטודנטים עוברים את ה"גבול" היא לברקה אחת לשבוע-שבועיים. כיוון שמרבית חדרי הבריחה ממוקמים בעיר העתיקה, אפשר לומר שהמיקום משחק תפקיד, ומאיה חושבת שזה בעייתי. "לי ולרוב הסטודנטים שאני מכירה אין רכב... וגם אם יש, זו בעיה, כי הכי כיף לעשות חדר בריחה כשאתה מתודלק לפני, לשבת לשתות בדירה. ככה שהמונית וגם עלות החדר הופכות את הבילוי למאוד יקר. זה לא כל כך סטודנטיאלי, לדעתי". ספי גם חושב שהמרחק והמחיר משמעותיים עבור הסטודנטים, אבל ממליץ לכולם לעשות חדר בריחה בכל זאת, כי אפשר לקחת אוטובוס, וזה שווה גם את העלות של המונית. "יש סטודנטים שיוצאים לעיר העתיקה בשישי לפאבים... אז אם אפשר לצאת לשם, למה אי אפשר ללכת לחדר בריחה? זה שווה את עלויות הנסיעה". מבחינת המחיר עצמו, עלות ממוצעת לבן אדם לחדר בריחה היא 80–100 ₪, תלוי בכמות המשתתפים, אך בכל חדרי הבריחה בעיר מספקים גם 10% הנחה לסטודנטים כדי לבוא לקראתנו. "החוויה היא חד-פעמית, וזה מה שעושה את העסק הזה קצת יותר יקר מפאב, למשל. אבל לפאב אפשר להגיע כמה פעמים, ולחדר בריחה אי אפשר לחזור", מסביר ניר.

עדיין לא השתכנעתם? ממליצה לכם ללכת ופשוט לנסות בעצמכם. נכון, זה אולי יקר או מצריך יציאה מרדיוס האוניברסיטה הכל כך מוכר, אבל זה גם שובר שגרה. סמסטר חדש רק התחיל, וזה הזמן ליהנות ולצאת עם חברים כל עוד אפשר. אז בפעם הבאה שאתם חושבים לצאת למנגה, לבנג'י או לרוזה, תחשבו שוב. תלכו לחדר בריחה, תיהנו עם החברים, ונראה אתכם מצליחים לצאת בזמן...

נגישות