יום הסטודנט קלללל
מאת: אור הוכמן ואיתי טריפמן

מכירות הכרטיסים ל- Student fest 2017 בעיצומן!
לכבוד המאורע תפסנו לשיחה את שאנן סטריט מהדג נחש וגם את סטטיק ובן-אל.

בואו נודה בזה, סמסטר ב' הוא קשוח. זה כי הוא הרבה דברים. הוא חופש; הרבה חופש. כל-כך הרבה חופש ששכחת שאתה סטודנט. הוא קיץ; קיץ וים ובגדים קצרים ושמחת חיים, כל-כך הרבה שמחת חיים ששכחת שאתה סטודנט. הוא פאנג'ויה, מסיבות בריכה וחום שקשה לנשום; כל-כך חם ששכחת שאתה סטודנט. לכל אלו מתווספים גם אירועי יום הסטודנט, ה-StudentFest 20177, לא פחות משלושה ימים של טירוף שלגמרי ישכיחו מאתנו שאנחנו, טוב, סטודנטים...

זה מתחיל בערב המרכזי במתחם השוק הבדואי. מה בתכנית? דניאלה ספקטור, הדג נחש, משה פרץ, מוש בן ארי, ברי סחרוף וסטטיק ובן-אל. נוסף לכל הטוב הזה במת האינדי תארח את באטרינג טריו, והמסך הלבן יארחו את הילה רוח, את טייני פינגרז, את קותימאן אורקסטרה ואת ויסאם חביב. ביומיים שלאחר מכן יתקיימו, כמובן, שתי מסיבות הבריכה המסורתיות בצהריים של שמש, בריכה, מוזיקה, קיץ, ושוב, כל מה שהוא לא לימודים. קל.

הזמן להתעורר

"אני חולה על להופיע", משתף שאנן סטריט, סולן להקת הדג נחש, פעיל חברתי ובעל קריירת סולו מפוארת. "הבנתי את זה במלחמת לבנון השנייה. אני תמיד החזקתי מעצמי, אולי בצורה קצת פלצנית, יותר כותב ופחות מופיען. ובמלחמת לבנון השנייה לא היו הופעות בכל הארץ. אני לא זוכר כמה זמן זה היה, אבל זה היה מספיק כדי שאני ארגיש שאני מטפס על הקירות. הבנתי שאם אין לי את הבמה לשחרר בה צדדים באישיות שלי שצריכים לצעוק ולרקוד ולא יודע מה, אז אני במצוקה. מהיום הזה אני מבין שאני מופיען, שזה באמת בנשמה שלי. עכשיו אני יודע שאני חייב את זה".

האם אתה יכול לספר סיפור ספציפי על איזשהו שיר? "בשנת אלפיים קובי אוז החתים אותנו בלייבל  בשם 'עננה'. היו חתומים שם כעשרה אמנים, כולל פישי הגדול. בשלב כלשהו יצא אלבום אוסף של האמנים בלייבל, כולל השיר 'עוד אח אחד'. נורא אהבתי את השיר, והתאכזבתי שהוא לא תפס. השמעתי אותו ללהקה, ואז בסלון של שלומי, שהוא 'הסלון של סלומון' (שמוזכר בשיר של הלהקה – א.ט) התחלנו לרוץ עליו עם גיטרות אקוסטיות. זה פטנט שאנחנו עושים הרבה – אם השיר עובד עם אקוסטיות, הוא יעבוד גם עם תופים וזה. אם הוא עובד 'מדורה' – אז הוא עובד. וזהו, פיצחנו אותו. שיניתי כמה מילים שם שהרגשתי שיש צורך, וזה באמת השיר שהכי נתפס באלבום".

האם כשאתה רוצה לכתוב שיר אתה לוקח את עצמך לאיזה מקום? האם יש מקום שמעורר בך השראה? "כתבתי שירים בכל מיני דרכים. היום במהלך חזרה עם הדג כתבתי בית של שיר. אסור לך  כיוצר לסגור את הדלתות להשראה כשהיא מגיעה. אבל כשאתה עושה משהו הרבה זמן... אם את אומרת לי עכשיו, אני צריכה שיר לעוד שעה, יהיה משהו. אני אעשה 'זום אין' ואמציא משהו. ואז נעבוד ונשפץ ויהיה יותר טוב. אבל משהו יהיה. מצד שני, הרגעים האלה שזה בא ונופל עליך זה רגעים קסומים". איזה למשל? "היו הרבה. אחד שאני זוכר עכשיו זה שיר שנקרא 'נוגעת', הוא לא כזה מפורסם.  מהאלבום 'זמן להתעורר'. אני אגיד לך מה, זה מוזר להגיד, אבל ג'ט לג נותן השראה. בכלל להיות בדרכים נותן השראה. את השיר הראשון שלי 'שלום סלאם Peace' כתבתי באוטובוס. להיות בתנועה, להמריא, לנחות, לראות אנשים זזים, זה משאיר אותך לבד עם עצמך קצת. אז 'נוגעת' נכתב בג'ט לג בניו יורק, ככה מהתחלה ועד הסוף".

אתם כותבים הרבה על נושאים פוליטיים ובכלל על נושאים טעונים. האם אתה מרגיש מחויב לכתוב על הנושאים האלה? "המחויבות שלנו כלהקה, כמוזיקאים – יש לנו מחויבות אחת בלבד, והיא לעשות שירים טובים. אין לנו מחויבות לעשות שירי מחאה או אהבה או מלנכוליה. המצב הוא שכגוף יוצר אנחנו כותבים הרבה שירים מהסוג הזה של המעורבות, של האחריות החברתית. אבל זה לא אומר כלום על האלבום הבא. יש לנו את החופש לכתוב על מה שבא לנו. קודם כול, הדג נחש, וגם אני, כשאני רוצה לכתוב שיר, אז אני רוצה שהוא יהיה טוב". אבל אנשים מצפים מכם לכתוב שירי מחאה! "אז זאת  בעיה שלהם. יכול להיות שכשמחזאי מתיישב לכתוב מחזה, הוא מביא את כל המטענים שלו ויוצא לו מחזה פוליטי, אבל עדיין בא לו לכתוב מחזה טוב. עוד דבר שאנחנו רוצים, ואני מדבר בשיא הכנות, זה שאנשים יקנו כרטיסים להופעה. אני רוצה שהם יחזרו אחרי ההופעה הביתה ויגידו: איזה יופי שהלכתי להופעה הזאת, ואני אבוא בפעם הבאה שהדג יהיו בבאר-שבע. אז אנחנו כותבים שירים מרקידים. זה לא אומר שהשירים קיטש או ג'יפה. אנחנו עושים את זה טוב, אבל זה צריך להיות כיף". איך אתם יודעים ששיר הוא טוב? "אנחנו מלא אנשים בלהקה, אם כולנו אוהבים אותו אז כנראה שהוא טוב".

אתם מאוד פעילים בתחום של לגליזציה של סמים קלים. למה? "שימוש בסמים קלים במשך שנים  ארוכות היה חלק מהחיים שלנו. הטמטום בחוקים כמו שהם בא לנו לא טוב. הרבה הרבה שנים אתה שומע על ההוא שנפל, ושואל – למה? בימינו אני מאוד מאוד 'lightweight'. אי אפשר להשוות את כמות הקנביס בדם שלי בין גיל ארבעים וחמש לגיל עשרים וחמש. גיל עשרים וחמש אומר לי 'You pussy'. אבל החוק עדיין צריך להשתנות". האם אתה חושב שהדג נחש גורמים לשינוי? "אני חושב שהשירים הם  שיקוף של תת-מודע קולקטיבי, ולכן לפעמים זה מרגיש כאילו השירים עשו משהו. אבל השירים לא עשו כלום, אנשים עושים דברים. נגיד מחר עושים לגליזציה – זה הדג נחש עשו? זה אנשים עשו, זה המציאות עשתה".

לאן היית רוצה שהחברה שלנו תגיע? "אנחנו צריכים להגיע למצב שהאזרחים החילוניים מתגאים  בחרדים. והחרדים מתגאים בערבים. והערבים מתגאים במתנחלים. אני לא מדבר על שתי מדינות או מדינה אחת. הסל של הערכים והאמונות שלי לא יותר חשוב מהסל של הערכים והאמונות של אף אזרח אחר. ורצה הגורל, במובן של destiny, לא במובן של luck, וחיים פה אנשים באמת שונים אלה מאלה. עכשיו מה יהיה? איך הם ישרדו עם כל ההבדלים האלה? איך יהיה אפשר להכיל את הדבר הזה? רק בהורדות ידיים? עוד מאה שנה הורדות ידיים? אני באמת מאמין שהשלם גדול מסך חלקיו. אני באמת מאמין בזה. אני באמת מאמין בלמצוא את הדרך לעבוד בדרכים משותפות. ואני פתוח לשמוע כל רעיון". איך אתה כל-כך אופטימי? "שמתי לי את זה כמטרה. אכלתי הרבה חרא בחיים. ואני פה. יש לי סיבוב אחד על כדור הארץ. זה מה שהמגזר שלי מאמין. אז מה, אני אהיה מבואס? למה מה קרה? למה מה קרה?!".

ריאיון זהב

רגע לפני שהם נוחתים בסטייל וחצוצרות ישירות בבאר-שבע, תפסנו את סטטיק ובן-אל (קרי סטטבוי ובן-אל תבורוש) לשאלון קצר. שימו גיטרות, #התחלנו.

סטטיק, היית סטודנט ליחסים בינלאומיים ולכלכלה בתל-אביב. איך הולך השילוב הזה בין הלימודים למוזיקה? מהן חוויותיך מהלימודים עד עכשיו? ובכלל למה ללכת ללמוד כשהקריירה כל-כך פורחת? "החוויות שלי מהלימודים מאוד חיוביות וממש נהניתי, אני בעד ללמוד ולהשכיל, ויכול להיות בהחלט שבעתיד אחזור לספסל הלימודים". בן-אל, אם היית לומד באוניברסיטה, מה היית לומד? "אם הייתי מחליט ללמוד, כנראה שהייתי לומד כלכלה".

אילו טיפים הייתם נותנים לסטודנטים שגם מגיעים מעולם המוזיקה? האם כדאי להשקיע בלימודים או לרדוף אחרי החלום? סטטיק: "אפשר לשלב את שניהם, הבחירה לא צריכה להיות חד-משמעית, תמיד אפשר לשלב את שניהם". איזו היכרות יש לכם עם באר-שבע? האם יש לכם איזה זיכרון מכאן? "המנהל הפקה שלנו אופיר חמו סיים תואר ראשון אצלכם בסוף שנת הלימודים הקודמת, כך שיצא לנו לבוא לחגוג את היומולדת שלו בפאב סטודנטיאלי בשנה שעברה והייתה אווירה ממש מגניבה".כבר יש לכם חמישה סינגלים מצליחים מאוד בחוץ. מה בנוגע לאלבום בכורה? "כל דבר בזמנו שלו". מה תמסרו לסטודנטים שבאים לראות אתכם? "תודה שבאתם, זה ממש לא מובן מאליו, אנחנו ממש שמחים לראות את האהבה שלכם".

נגישות