חג המדורות
מאת: ליאור לוי , עורכת עדן גבע לירן , מדור: כללי

החג שבעבר היה אהוב על כולנו חווה ירידה בפופולאריות. מה אפשר לעשות כדי להחזיר לו את היוקרה?

 

ספירת העומר ול"ג בעומר בפרט מעסיקים רבים מאיתנו בימים אלה. בעוד שחלקנו סופרים ומתמידים במנהגים או כבר חושבים איזה חברים להזמין למדורה, יש כאלה שלא ממש מתייחסים לחג הזה בשום צורה. במשך שנים רבות זה היה החג האהוב עליי בשנה. כדי להשיב את הכבוד של ל"ג בעומר, תנו לי לספר לכם עליו.

מה אנחנו חוגגים?

ספירת העומר היא מצווה יהודית מתוך התורה. למעשה העומר היה השיבולים הראשונות שהובאו למנחה בבית המקדש, מראשית הקציר של אותה השנה. נהוג לספור את הימים החל מן הערב השני של חג הפסח, במשך חמישה שבועות. ביום השלושים ושלושה לספירה, אנחנו חוגגים את ל"ג בעומר. ביום החמישים לספירה חוגגים את ערב חג שבועות, שמסיים למעשה את ספירת השבועות.

מה שחוגגים הם כמה אירועים שונים שהתרחשו באותו תאריך, בתקופות שונות. ביום זה נאמר שנפסקה המגפה שגבתה חיים של רבים מתלמידיו של רבי עקיבא. בעקבות השפעות הציונות, מציינים בחג את זכר המרד של בר כוכבא ולמעשה מייחסים את מותם של תלמידי רבי עקיבא להקשר לאומי של השתתפות במרד, במקום להקשר הרוחני של מגפה שנחתה עליהם משמיים.

נוסף לכך, זהו יום משמעותי בחייו של רבי שמעון בר יוחאי, מחבר ספר הזוהר. הוא נולד, התחתן ונפטר באותו תאריך. יש הטוענים כי ביום זה גם התחיל לרדת מזון מהשמיים, בצורת מָן, עבור בני ישראל שהיו במדבר.

איך אנחנו חוגגים?

כיום נהוג לחגוג ולציין את ל"ג בעומר דרך הדלקת מדורות, משחקי חץ וקשת, קריאה בספר הזוהר, השתתפות בהילולה של רבי שמעון בר יוחאי וביקור בקברי צדיקים נוספים. בקרב אנשים דתיים ומסורתיים, בימים של ספירת העומר יש מנהגי אבלות שונים. ביניהם איסור לרקוד ולשיר, איסור לבצע מלאכות מסוימות וכן תפילות מיוחדות שמתקיימות בימים האלה. ל"ג בעומר הוא היום שבו אפשר לשבור את האבל ולעשות את כל הדברים מהם נמנעו עד כה במהלך ספירת העומר.

במהלך ספירת העומר, בין היתר, נהוג באופן מסורתי לא להתחתן. זה מסביר את העובדה שביום ל"ג בעומר תוכלו לראות המון זוגות חתן וכלה שמצטלמים להם בכל מקום ומנצלים את ההזדמנות להתחתן ביום הזה. כמו כן, בספירת העומר לא מסתפרים ולא מתגלחים. רובכם ודאי נתקלתם בכך בצבא, שם חייל יכול לקבל "פטור זקן" מטעמי עומר. בקרב ילדים נהוג לבצע בל"ג בעומר את טקס "החלאקה", שבו מסתפרים בני שלוש בפעם הראשונה בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון.

מדורות הן חלק בלתי נפרד מל"ג בעומר. יש שמארגנים בחוג החברים הקרובים קומזיץ סביב מדורה עד אור הבוקר וזו הסיבה שאני זוכרת לטובה את החג הזה. גם בקהילה המקומית שלנו פה בבאר שבע תוכלו למצוא לכם מקומות להקים בהם מדורה. אם תרצו, יש גם אירועים מיוחדים שמארגנים גופים שונים כמו נפש יהודי, הלל או בתי חב"ד וגם ארגונים חברתיים כמו "הרשת". העיקר לחגוג ביחד, לפגוש אנשים חדשים לאור המדורה ולהזמין לפחות אדם אחד שיביא איתו גיטרה. תוכלו ליהנות מבילוי מיוחד ולחזור הביתה עם ריח עשן מדורה. זו ההזדמנות לספר את הצ'יזבט הזה על הרוצח מהרכבת בעיירה רחוקה-רחוקה או פשוט על המועד ב' שהיה לכם בחדו"א 2, זה ישיג את אותו אפקט הפחדה.

החוויה הקולינרית היא מרכיב חשוב בפני עצמו, כמו בכל חג יהודי - צריך לאכול, אחרת זה לא חג. ל"ג בעומר מתאפיין באכילת תפוחי אדמה שנצלו במדורה עטופים בנייר כסף, בשרים על-האש וכמובן שיפודי מרשמלו. לכל חבורה יש את החבר המוכשר במיוחד עם המתכון פויקה הייחודי שלו. אם יש מתכון שעדיף לשמור בסוד זה פויקה - אילו ידעתם שיש שם קטשופ, קולה וכנפי עטלף, באמת הייתם אוכלים את זה?

מיזם חשוב שקם בשנים האחרונות הוא סיירת ל"ג בעומר. למעשה אנשים מתארגנים בקבוצות ומסיירים ברחבי אזור מגוריהם, כדי לפקח על מדורות ולנסות להתערב ולמנוע מקרים של התעללות בבעלי חיים. נוסף לכך הם פועלים להעלאת המודעות בקרב ילדים, הורים, בני נוער וכל מי שחוגג עם מדורות, ולערב משטרה במקרים של פגיעה בבעלי חיים. לקראת ל"ג בעומר תוכלו למצוא בפייסבוק קבוצות שונות המתארגנות באזור שלכם או ליצור אחת עם חברים.

גם אם אתם מתחברים לחג בהקשר הדתי, הלאומי או החברתי שלו - אני מאחלת לכם שתחגגו אותו בהנאה לפי מה שמעניין אתכם ומתאים לכם.

נגישות