זה הכול בשבילכם
מאת: נתנאל סימקין

לקראת הבחירות הקרובות למועצת הסטודנטים נפגשנו עם שני הסטודנטים שהובילו אותה בשנים האחרונות לראיון מיוחד. כנסת ישראל, מאחורייך

צילום: שחר אגמי

חליתם, נפצעתם, המרצה הכשיל את כולם בקורס? יש לאן לפנות. לכם הסטודנטים יש גוף שמורכב כולו מחבריכם לספסל הלימודים ותפקידו לדאוג לכם בכל צעד שתעשו בחייכם האקדמיים – בדרך אל התואר, בזמן הבילויים, וכן, גם בדברים שמעצבנים אתכם. מועצת הסטודנטים נמצאת פה בשבילכם, ולנציגיה יש הרבה דברים להגיד לכם.

למה לי פוליטיקה עכשיו?

כמו שלכל מדינה יש את מי שקובע את ניהול הדברים ומקבל את ההחלטות המכריעות, גם לנו בבן גוריון יש גוף כזה – מועצת הסטודנטים. המועצה מנהלת את אגודת הסטודנטים, עמותה שקמה במטרה לייצג את הסטודנטים ולתת להם להחליט איך הם רוצים שהתואר שלהם ייראה. במילים פשוטות יותר, מבחנים הוגנים, מרצים טובים, תמיכה במאבקים, וכמובן, איך לא, "החיים הסטודנטיאליים".

המועצה מורכבת משלושים ושלושה נציגים מכל מחלקות האוניברסיטה אשר נבחרים על ידי הסטודנטים פעם בשנה. הם אלו אשר קובעים את המדיניות, מאשרים את התקציבים שאתם(!) נותנים להם, ואם צריך הם נלחמים באוניברסיטה כדי שאתם לא תיפלו בין הכיסאות בבירוקרטיה האקדמית. המסקנה המתבקשת היא שכדאי מאוד להצביע לאנשים הטובים ביותר שאתם מכירים כדי שלכם יהיה טוב יותר. את הנציגים הנבחרים שלכם מובילים התותחים הכבדים של המועצה בשנים האחרונות, מזכ"לית המועצה ויו"ר הוועד המנהל, שרגע לפני סיום תפקידם ביקשו לחשוף בפניכם את המלחמות שמתנהלות מאחורי הקלעים בדרך שלנו לתואר.

מזכ"לית המועצה בשנתיים האחרונות, אור קרייף, היא סטודנטית לניהול בשנתה השלישית והאחרונה. בין הלימודים לבין עבודתה במועצה היא גם צוערת בתכנית הצוערים לשלטון המקומי. במסגרת תפקידה היא אחראית לכל מה שקשור לאדמיניסטרציה ולתפעול היומיומי של המועצה, כלומר, אחראית על המעטפת של כל מסגרת המועצה.

יו"ר הוועד המנהל של המועצה הוא שמעון דיין, סטודנט לביולוגיה בשנתו הרביעית שפועל במועצה זה שלוש שנים. במסגרת תפקידו שמעון מקיז דם במלוא מובן המילה לאחר שלקח על עצמו את המשימה להגדיל את כמות תרומות הדם באוניברסיטה.

בשורה התחתונה, מה המועצה עושה?

"המועצה מחליטה בשם הסטודנטים מה האגודה תעשה בשנה הקרובה, ומתכננת שנתיים–שלוש קדימה", מסביר שמעון. "היא מטפלת בדברים שעולים מהאגודה למועצה, דברים שדורשים החלטות ברמה של מדיניות כמו תעדוף החלטות או חידושים ושינויים, ונותנת דגש לדברים שעולים מהסטודנטים – בעיות, פערים, דברים בוערים שהסטודנטים רוצים שידאגו להם ושהמועצה תטפל בהם ותייצג אותם. לדוגמה, תרומות דם, מאבק על איכות ההוראה והטרדות מיניות". במסגרת הזו חשוב לציין כי אגודת הסטודנטים עם המועצה גם יחד זו האגודה הראשונה בארץ שזכתה לקבל את תו "מידות" לאפקטיביות, תו תקן לעמותות שמעיד על ניהול נכון, שקוף ושקול.

אם הלכתם לאיבוד בעניין מהי אגודה, מהי המועצה ומה ההבדל ביניהן, בואו נעשה קצת סדר. כאמור, מועצת הסטודנטים אחראית על קביעת המדיניות ועל חלוקת התקציבים. תקראו לה "הכנסת" של הסטודנטים. האגודה היא הזרוע הביצועית של כל מסגרת שהסטודנטים נפגשים אתה. ההבדל המרכזי בין המועצה לאגודה הוא בכך שהמועצה מהווה את דירקטוריון העמותה והאגודה אחראית לחלק הביצועי שלה, שפועל על פי המדיניות שקובעת המועצה. עבודתם של חברי המועצה נעשית בחלקו הארי בוועדות שבמסגרתן דנים כיצד מובילים תהליכים ומשפרים את חוויית הלמידה. בין שלל הוועדות ניתן למצוא את ועדת האקדמיה שדואגת שתצאו מהמבחן בחיוך, את ועדת התרבות שדואגת שתפסיקו להיות חסרי תרבות, את ועדת מעורבות סטודנטיאלית שדואגת שתצאו קצת מהבית, ויש גם את ועדת הסברה, ועדת כספים, ועדת תקנון וועדת תפעול בשביל לחסוך לכם בירוקרטיות ושתוכלו ליהנות מהחיים.

שומרים על הסטודנטים

"אין לנו זכות קיום בלי האוניברסיטה", מבהיר שמעון. לדבריו כל נושאי הבירוקרטיה סביב אישורי עסק, הקמת ברים בתחום האוניברסיטה וארגון יום הסטודנט מונעים באופן ישיר בשיתוף האוניברסיטה ובאישורה. "אנחנו גוף שנמצא בתוך האוניברסיטה. כלומר, אנחנו מייצגים את הסטודנטים ואנחנו לא מתפשרים", הוא מדגיש, "לא על איכות ההוראה, לא על מרצים גרועים, מתרגלים שזורקים ולא על יחס שהסטודנטים מקבלים – חד וחלק".

"כמו שאנחנו לא יכולים בלי האוניברסיטה, האוניברסיטה לא יכולה בלעדינו", מוסיפה אור, "אנחנו מייצגים את הקול של עשרים אלף סטודנטים שבלעדיהם לא תהיה כאן אוניברסיטה. יש לנו את היכולת להפעיל לחץ וכוח לדאוג לסטודנטים, אבל מעדיפים לפעול בצורה שתתרום ותשמור ככל הניתן על הסטודנטים".

אחד הדברים שמעסיקים את ציבור הסטודנטים משחר ההיסטוריה הוא כמובן מאבקים חברתיים וציבוריים, וגם המועצה בהיותה מייצגת הסטודנטים מתבקשת להשמיע את קולות המחאה כשהם צפים. "הדרך המשמעותית שדרכה ניתן להשפיע על דברים שבוערים בך בתור סטודנט או להוביל שינוי היא המועצה. להיות חלק מאלו שמובילים את התהליכים", מבהירה אור. לאלו מכם שפחות קורץ להם להיות חבר מועצה, אל חשש, יש עוד דרכים להשמיע את קולכם. לכל מחלקה יש חבר מועצה שמייצג את הסטודנטים ונבחר על ידיהם (שימו לב למי אתם מצביעים). אל חבר המועצה שלכם ניתן לפנות במייל, בטלפון שנמצא באתר של המועצה, ואף להגיע אליו אישית כדי להבין את הכלים שעומדים לרשותך. "לגבי כל דבר שהסטודנטים צריכים או רוצים להוביל הם יכולים לפנות אלינו. אנחנו סטודנטים כמו כולם, אנחנו לא מורמים מהעם, אנחנו נמצאים למען הסטודנטים בדיוק בשביל זה", מוסיף שמעון.

כדוגמה למאבק סטודנטיאלי שעלה מהשטח מציינת אור את מאבק ההעסקה הישירה של עובדות הניקיון בקמפוס, שהתגבר בשנת הלימודים הקודמת. המאבק יצר תהודה רבה בקרב הסטודנטים ונתמך על ידי תאים וארגונים סטודנטיאליים נוספים. נושא המאבק עלה לדיון בוועדה הרלוונטית במועצה, וזו המליצה לתמוך במאבק. כאשר ההמלצה הגיעה למליאת המועצה הכללית נכחו בה מובילי המאבק וסטודנטים אשר הדבר קרוב ללבם. לבסוף הוחלט במליאה שעם כל הרצון להשתתף ולתמוך בסטודנטים הנושא לא פרקטי לביצוע עקב מכשולים בירוקראטיים וחוזי עבודה שנחתמו. נוסף לכך אין לחברי המועצה די ידע בנושא העסקה ישירה ובשאלה האם היא פוגעת בזכויות העובדים או תורמת לכך. לכן המועצה נמנעה מהבעת תמיכה גורפת ונחרצת במאבק באופן פומבי. החלטת המליאה הייתה להעביר את הנושא לטיפולו של יו"ר אגודת הסטודנטים, אופיר נפתלי, שינסה לחבר בין חברי תא סל"ע להנהלת האוניברסיטה כדי לאפשר לסטודנטים לקבל את המענה ואת הפלטפורמה לדרישותיהם בנושא. כלומר, המועצה תפעל בכל דרך כדי לסייע לכם באופן ישיר או עקיף. "אנחנו שומרים על הסטודנטים בכל חזית ובכל דבר, כי בשביל זה אנחנו פה", מבהיר שמעון.

כיום סטודנטים ממעטים לפנות למועצה בעת הצורך, ואת המצב הזה שואפים חבריה לשנות. "הדברים בדרך כלל לא עולים יותר מדי מהשטח, אז אנחנו צריכים לחפש את הדברים שדורשים התייחסות באופן אקטיבי", מסבירה אור. "אני חושבת שאין מספיק מודעות למה שאנחנו עושים ויכולים לעשות כאן. סטודנטים הרבה פעמים תופסים את המועצה והאגודה כאחראית רק למסיבות, אירועים ומופעים, וכשיש להם משהו שמפריע להם ברמה אקדמית הם לאו דווקא יעדיפו או יודעים שהם יכולים לפנות אלינו".

שמעון, לעומת זאת, מציג תמונה פסימית יותר. "הסטודנט הממוצע פוגש אותנו בפתיחת השנה כשהוא בא לקבל את המתנה, ביום הסטודנט, כשהוא עושה מילואים ואם הוא נכנס לאתר של האגודה", הוא מסביר. "אם יש לו בעיה בתקופת מבחנים הוא פונה לוועד שלו, אבל לא יודע את התהליכים שקורים מאחורי הקלעים". שם, מסתבר, מתרחשים התהליכים המעניינים באמת, אלו שמשפיעים באופן ישיר על חיינו האקדמיים. "הסטודנט לא יודע שהוועד דיבר עם הרכזת מהאגודה שדיברה עם הרקטור והדיקן. יש דברים שהסטודנטים לוקחים כמובן מאליו שמגיע להם מעצם היותם סטודנטים, אבל בפועל עובדי האגודה וחברי המועצה עובדים קשה מאוד בשביל שהסטודנט ייהנה מכל הדברים הללו, גם אם הוא לא מודע לתהליך שזה כולל". נקודה נוספת שחשוב לשניים להדגיש היא השיח המתקיים בחדרי הישיבות. "השיח שלנו במועצה הוא לא על הפקת מסיבות והיותנו חברת אירועים, אלא דאגה לצרכים האמתיים של הסטודנטים. סטודנט שרע לו בלימודים לא יבוא למסיבת פורים, וגם אם הוא יבוא, הוא יהיה בלחץ מהלימודים", מדגיש שמעון.

בסקר שביעות הרצון של הסטודנטים בן גוריון מדורגת במקומות האחרונים. מה עושה המועצה לשיפור איכות ההוראה?

"נתחיל מזה, אני מאוד שמח שזה המיקום שלנו. הסקר הזה נועד כדי שהאוניברסיטה תבין שאם היא לא תשקיע באיכות ההוראה ובכל תחום הלימודים חוות הדעת ותוצאות הסקר יהיו בהתאם", אומר שמעון בהסתייגות קלה. "חשוב לנו שהסקר הזה ישמש כנורה אדומה לאוניברסיטה, שתבין שיש פה בעיה. אסור שהאוניברסיטה תישאר במקום כזה. הגיע הזמן שתתחיל לפעול בהתאם לדרישות שלנו ולדברים שאנחנו נאבקים עליהם ומציגים בפניה".

אם נחזור לאופטימיות, ניתן לשמוח על שינויים שהצליחה המועצה להעביר בשנים האחרונות. נוהל הבחינות שונה באופן כזה שיענה לסטודנטים על מיטב צרכיהם, וכך גם נוהל המילואים. מתקיים שיח קבוע בין נציגינו לבין גורמים באוניברסיטה כמו מרצים, דיקנים והרקטור. מושם דגש על הצפת הבעיות שעולות מהסטודנטים כדי לפתור כשלים ומועדי בחינות חריגים, כשהמטרה היא שאף סטודנט לא ייפגע. בין היתר פועלת המועצה בנושא אחוזי הנכשלים הגבוהים ואחוז הנשר הגבוה, בעיקר בפקולטות הטבע וההנדסה.

"ברגע שאנחנו נפסיק להיות שם לטובת הסטודנטים אנחנו לא נהיה פה יותר", מצהיר שמעון. "מי שמצטרף למועצה צריך לדעת שכל שלושים ושלושה המתנדבים שלנו, הנבחרים, נותנים את הנשמה שלהם ועובדים בשעות לא שעות כדי שלסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון תהיה חלקת אלוהים טובה יותר".

"כשנכנסתי לתפקיד מזכ"לית המועצה עשיתי זאת כי אני מאמינה בגוף הזה וביכולת שלו להשפיע על הסטודנטים וזה הדבר שעמד לנגד עיניי", מסכמת אור. "אין מקום שהוא יותר טוב מזה (מלהיות במועצה, נ.ס) כדי לצבור ניסיון ולהשפיע ולקדם את הדעה שלך. אני לא ראיתי מקום שנותן יותר במה ומקום לסטודנטים בכדי להשפיע".

אם אחרי שקראתם את הכתבה בוער בכם הרצון להיות בהנהגת הסטודנטים, אם קורות החיים שלכם דורשים שיפוץ ואתם מרגישים שנולדתם בשביל להוביל עשרים אלף סטודנטים דרך המדבר החם, יש לכם מה לעשות בנושא.

הבחירות למועצת הסטודנטים יתקיימו ב-25–27 בדצמבר. ניתן להגיש מועמדות עד ה-22 בדצמבר. לפרטים נוספים ניתן לפנות לגל, יו"ר ועדת בחירות.

להגשת מועמדות למועצת הסטודנטים לחצו כאן

נגישות