זה היה ביתי
מאת: דיקלה קציר

סוף הסמסטר הגיע ורבים מאתנו מוצאים את עצמם שוקלים להחליף מיקום או שותפים ולעבור ליעד הבא. אספנו עבורכם את כל הכללים והטיפים למציאת דירת החלומות

הלוך-חזור ברגר, טבלאות מבולגנות ואוסף של תיוגים בפייסבוק. רבים מאתנו ימצאו את עצמם נכנסים ללופ המייגע של חיפוש אחר הדירה הבאה עם החברים. יחד עם זאת, אי אפשר שלא להיווכח בסיפורי האימה שרצים בינינו לבין הבעייתיות ההולכת ונשנית בדבר המחיר. החלטנו להקל עליכם ולאסוף לכם את כל המידע שאתם באמת צריכים. 

 10 דקות, GO: 

מלחיץ כמעט כמו ראיון עבודה, מביך כמו דייט ראשון: בחירת שותף היא החלטה גורלית הגוררת השלכות מרחיקות לכת לשנה הקרובה. בין שאתם בוחנים שותפים חדשים ובין שאתם מחפשים דירה להיכנס אליה, הרי לכם כמה נושאים רגישים שכדאי לברר מראש: 

 1. קולינריה:בדקו איך ייראה המקרר שלכם. האם טבעונות על הפרק? האם אין בשלנים? ואם אין בשלנים, אז יש קופסאות? האם תרצו לחלוק בהוצאות או להפריד. אוכל הוא דבר יקר ללבו של הסטודנט, לכן חשוב לוודא שמדובר במתכון מנצח. 
 2. שגרה:בדקו שאתם משדרים על אותו גל. ישיבות או לא להיות? ציפורי לילה? מעשנים? ודאו כי אורח החיים שלכם/ן מאפשר לחיות בשלום עם אחרים. 
 3. מכנהמשותף: בין שאתם אוהדים את אותה קבוצת כדורגל או בין שבאתם מאותו יסודי, נסו ללמוד על הרקע של השותפ/ה החדש/ה. ודאו כי השיח זורם וכייפי ושתוכלו למצוא חיבור אמתי (ואולי אף חבר/ה לחיים). 

 

כמה זה עולה לי? 

הרבה מאתנו ימהרו לסגור חוזה על סמך מיקום או מרחק מהאוניברסיטה, אבל יפספסו את הדבר החשוב ביותר, המחיר. ישבנו עם אריאל חשואל, רכז הדיור החדש של האגודה אשר עמֵל רבות על רווחת הסטודנט בכל הקשור לתחום הדיור בעיר. והרי דו"ח המבקר: 

"אפשר לקצץ עלויות על ידי חיפוש דירה ביד 2", מסביר אריאל, ומציין כי שיטת הסינון הפשוטה ויכולת השמירה של דירות שאהבת מאפשרות ניווט נוח באתר. בנוסף, המחירים ביד 2 זולים יותר. שוקינג! 

חבר דואג לחבר: הרבה סטודנטים, בעיקר בשנה א', לא יודעים מה טווח המחירים בעיר. "ספרו לחבריכם שמתחילים ללמוד בשנה הבאה על ההבדלים בין השכונות השונות, על המחירים ההוגנים ועל הדברים החשובים שאתם הייתם רוצים לדעת לפני שאתם מחפשים דירה", הוא מדגיש. 

במעמד זה אריאל חושף בפנינו את "המחשבון". ניתן למצוא אותו בעמוד הפייסבוק "המחירון". "מדובר בכלי שמאפשר להכניס פרמטרים של הדירה (מספר חדרים, מיקום, מ"ר, מרחק מהאוניברסיטה) ולקבל מחיר ייעודי מוערך. המחשבון בנוי על הסקר שנערך בשיתוף 'ועד שוכרי הדירות', עליו השיבו אלף ושלוש-מאות סטודנטים, מה שאִפשר לבנות מאגר מידע מהשטח של סטטיסטיקת מחירי דירות".  

טיפ אחרון של אלופים, שיכול לעזור לכם מאוד במעמד החתימה, הוא חוזה הוגן להשוואה. "עיריית תל אביב פרסמה חוזה גנארי על פי חוק שכירות הוגנת. החוזה מפרט את התנאים הסטנדרטיים שמגיעים לשוכרים. אפשר להשוות את החוזה של בעל הדירה אל מול החוזה של עיריית תל אביב. אל תשכחו לעבור גם על האותיות הקטנות". את החוזה תוכלו למצוא בגוגל תחת "עיריית תל אביב-יפו – חוזה שכירות מומלץ".  

 

עשרת הדיברות למצוא את האחת: 

 1. חפשו דירות ברגל -> החום מתיש ומעייף, והמדרגות אמנם לא נגמרות, אבל אל תוותרו על הליכה רגלית כל עוד אתם בחיפושי הדירות. זה יאפשר לכם לקבל נקודת מבט כללית על המיקום שלה ביחס לרחובות קרובים וביחס לאוניברסיטה. 
 1. תם ולא נשלם -> שאלו את השוכרים הקודמים על זמינות ומענה של בעל הדירה, אילו תיקונים הדירה עברה בשנה האחרונה ואיך הם התרשמו באופן כללי. לא תאמינו כמה סודות יש להם. 
 1. בלי לחץ -> הטיפ הכי חשוב, וחשוב שייאמר. חכו עד יולי–אמצע אוגוסט לסגירת דירה! ההיצע גדול מהביקוש, ותמיד נשארות דירות טובות(!) ריקות. אל תסגרו במחיר קבוע, ואל תתנו לעשרות תיוגים בפוסט בפייסבוק להציף אתכם ברגשות. 
 1. דעו מה מגיע לכם -> אנחנו עצלנים, וכנראה נמשיך להיות עצלנים. ועם זאת, ממליצים בחום לקרוא את תקציר חוק שכירות הוגנת, הוא באמת קצר וסופר חשוב. 
 1. גם לכם יש קלף מיקוח -> במעמד החוזה בעל הדירה רוצה לגבות יותר? אל תתביישו להראות עמדה נגדית. אם אתם שוכרים טובים ומקסימים, הזכירו זאת לבעל הדירה. 
 1. רטיבות ושאר ירקות -> אין ספק שהמיקום והריהוט בדירה הם בין הדברים הבולטים בה, אך נסו לבדוק דברים מתחת לפני השטח כמו עובש (בין ארונות לקיר) או רטיבות (על קירות מסוימים/ תקרה). אם המצב לא סביר, על בעל הדירה לתקן זאת ולטפל בנושא בטרם כניסתכם לדירה. יאק. 
 1. תשקיעו בחיפוש -> תאמו לראות כמה דירות באותו יום ודאגו שאתם רואים את הדירה ביום ובלילה. בדקו רגלית(!) על אף החום את המרחק לאוניברסיטה משכונות שונות, את המקום הכי קרוב לעשות קניות ואת המיקום של תחנת האוטובוס בדרך הביתה. 
 1. ריהוט זה לא הכול -> רוב הדירות הבאר שבעיות מרוהטות, אך גם לנוחיות הזו יש לתת תשומת לב. בדקו מה מצב הריהוט: פתחו דלתות ארון, בדקו ברזים, דודים ומכשירי חשמל כמו מזגנים. 
 1. אל תיפלו לגבס -> שותפים? בדקו שהקירות בבית לא עשויים מגבס, כך תוכלו לחסוך רעש לא רצוי מחבריכם לדירה. 
 1. אל תסתפקו באחת -> ודאו שאתם רואים כמה דירות על מנת שתוכלו להשוות פרמטרים שונים. דירה ראשונה היא תמיד נקודת ייחוס ולכן חשוב שיהיו כמה כאלה. 

 

YOU ARE WHERE YOU LIVE 

ואם אתם עדיין מתלבטים אילו שכונות תרצו לבחון, הרי לכם חלוקה בסיסית: 

שכונה ג': רוב הסטודנטים שגרים בשכונה ג' לומדים בפקולטה למדעי הבריאות, שממוקמת הכי קרוב לשכונה זו, או לחלופין גרים בה סטודנטים שרוצים לגור קרוב לתחנת הרכבת. נוסף לזה, דיירי שכונה ג' גרים הכי קרוב לבריכה ולמרכז הספורט, מה שמהווה יתרון משמעותי בימים החמים של השנה.  

איך מזהים: כנראה תפגשו אותם בפקולטה מעבר לכביש. 

שכונה ב': אמנם מדובר בשכונה קצת מרוחקת, אבל גם לא מעט יתרונות יש בה. בין שמדובר בדירות קרקע או בין שאלה דירות חדשות, דיירי שכונה ב' מגדירים את השכונה שלהם כרמת אביב של הירקון. השכונה ידועה במסיבות הדירה, שהולכות יופי עם דירות הקרקע. הקאטצ': המחיר יקר משאר השכונות, ובשל המרחק אופניים הם מוצר צריכה בסיסי. 

איך מזהים: מקצרים את התור הרגלי בשער ונכנסים דרך שער האופניים. 

שכונה ד': בד' אני מרגיש בבית. כשהם ממוקמים ליד כל הפאבים ומצויים ביחסים טובים עם בעלי העסקים המקומיים, דיירי שכונה ד' נהנים מכל כיווני האוויר: הם ממוקמים בול באמצע, ככה שהחברים מהשכונות האחרות תמיד יגיעו לחברים שגרים בד'. המחירים של ד' הם הנמוכים מבין השכונות, אך גם היא לא כולה סטודנטיאלית, לכן כדאי לבחון את הרחובות בתוך השכונה. 

איך מזהים: מגיעים לפאב בפיג'מה. 

ד' מזרח או ו' הישנה? בכל מקרה מדובר באותה שכונה בקצה שכונה ד'. גן סיאטל וגינת הכלבים יוצרים אווירת מרכז של ממש, וגם רחוב רינגלבלום שטוף המסעדות והפאבים הופך את השכונה לשוקקת במיוחד. שאנז אליזה של ממש. 

איך מזהים: שערות של כלב על הבגדים. 

נגישות