וולקאם טו דה קלאב
מאת: שרון ליפסקר

צריכים אוורור בין השיעורים? מרגישים צורך למלא את הזמן במשהו לנשמה? ריכזנו עבורכם את כל הפרטים על הארגונים ועל היזמוֹת החברתיות שישמחו לקבל אתכם לשורותיהם בשנה הקרובה

רובנו שקועים בשגרה המוכרת של לימודים, עבודה, בני זוג וחברים, ולרוב אפילו לא עוצרים כדי לשאול את עצמנו אם חסר לנו משהו משמעותי בשביל הלב והנשמה. במילים אחרות – משהו שלא מקבלים תמורתו כסף או ציון גבוה אלא תחושה של סיפוק אישי כי למדנו דבר חדש על עצמנו, תרמנו לסביבה שלנו או קידמנו השקפת עולם שאנחנו מאמינים בה. שנה אקדמית חדשה בפתח, וזאת הזדמנות מעולה לצאת מהשגרה ולשלב בחיי היומיום מסגרת שהיא לחלוטין בשביל עצמכם, ומי יודע, אולי תשכילו קצת מעבר ללימודי התואר ותכירו כמה חברים חדשים על הדרך.

מודל האו"ם

אז מה דעתכם על עונש מוות? אתם מוזמנים לחשוב על זה לרגע, כי אתם עכשיו בעיצומה של סימולציה בתפקיד נציגיה של ארצות הברית. המשימה שלכם היא לשכנע את הנציגים של המדינות שסביבכם שהמדיניות של ארצות הברית בעניין היא המדיניות הנכונה, ובאנגלית בבקשה. נשמע קשה? בשביל הסטודנטים של מודל האו"ם מדובר במצב שגרתי למדי. "מודל האו"ם" (Model United Nations) הוא פרויקט בינלאומי אשר קיים במוסדות אקדמיים רבים בישראל, ומדמה למעשה את מה שמתרחש בפועל בחדרי החדרים של האו"ם. המפגשים של מודל האו"ם של בן גוריון מתרחשים פעם בשבוע בימי שלישי בערב, כאשר פעם בשבועיים במהלך המפגש מתקיימת סימולציה בנושא מסוים על סדר היום העולמי. כל משתתף בסימולציה מייצג מדינה אחרת ומנסה באמצעות טיעונים משכנעים להרכיב קואליציה שתתמוך בדעתו. בין שניצחת ובין שהפסדת לרוב ערב שיש בו סימולציה ממשיך לאחר מכן באחד הפאבים שליד האוניברסיטה.

נוסף לסימולציות הסטודנטים של מודל האו"ם שומעים הרצאות מרתקות, מרחיבים את הידע שלהם על המדינות שהם עומדים לייצג בסימולציות הבאות ומשתתפים בכנסים ובתחרויות בארץ ובחו"ל. נכון שהכול באנגלית, אבל חשוב שתדעו שמתרגלים לזה יותר מהר ממה שחושבים ושהקשרים עם הסטודנטים הבינלאומיים מקלים על העניין. למי מתאים להצטרף למודל האו"ם? אנסטסיה דמידנקו, מנהלת הסברה וקשרי חוץ של מודל האו"ם בן גוריון, ממליצה: "אנשים שרוצים להשתלב בעוד מסגרת חברתית שבה אפשר להכיר אנשים חדשים שרוב הסיכויים שהם לא היו מכירים בחיי היומיום, ומי שרוצה לשפר את יכולת העמידה שלו מול קהל ולהתבטא טוב יותר באנגלית".

הידעת? בפורים האחרון הייתה סימולציה מיוחדת שהנושא שלה היה "ליגת הצדק", ובמהלכה הרמיוני, פלאש וזורו נפגשו במקום אחד. מי אתם מהמרים שניצחו, הטובים או הרעים?

מועדון הדיבייט

מסגרת בינלאומית נוספת בעלת גרסה ישראלית תוצרת בן גוריון היא מועדון הדיבייט. דיבייט (debate) הוא ויכוח תחרותי שיכול להתקיים סביב כל נושא תחת השמש (ממגדר ופוליטיקה עד כלכלה ומדע בדיוני). צריכים לערער בעל פה בפני מרצה על ציון שקיבלתם או להרצות במשך כמה דקות בפני כיתה של סטודנטים ורק המחשבה מפחידה אתכם? דיבייט הוא כלי שעשוי לסייע לכם להתמודד עם מצבים מעין אלה ולרכוש מיומנויות חשובות לחיים כמו חשיבה ביקורתית, מהירה ומסודרת, יכולת שכנוע ועמידה מול קהל.

מועדון הדיבייט של בן גוריון הוא מועדון ותיק שפעיל זה עשר שנים, והוא בעל הישגים מרשימים בארץ ובחו"ל. המפגש השבועי של המועדון מתקיים ביום ובשעה קבועים, כאשר בחצי הראשון של המפגש שומעים הרצאה ובחצי השני מתרחש סיבוב דיבייט. כל דיבייט כולל ארבעה צמדים של דוברים, והם נעזרים בטיעונים חזקים ובכישורים רטוריים מרשימים כדי לשכנע את הצמדים האחרים ואת הצופים שעמדתם היא הנכונה תוך הפרכת עמדתו של הצד הנגדי. אחרי שמכריזים על הנושא של הדיבייט יש לרשותם רבע שעה בלבד לחשוב על הטיעונים שהם הולכים להעלות בהתאם לעמדה שהם מייצגים. לאחר שהדיבייט מסתיים כל המשתתפים מקבלים משוב במטרה להשתפר במפגשים הבאים. בשנה הקרובה מועדון הדיבייט יארח תחרויות בבן גוריון, ישלח נציגים בתפקידי דוברים ושופטים לאליפויות ולתחרויות בארץ ובחו"ל, ויכשיר דור חדש של דוברים איכותיים.

הידעת? באוגוסט האחרון המשלחת של מועדון הדיבייט של בן גוריון העפילה לחצי הגמר של אליפות אירופה שנערכה באסטוניה.

תאים פוליטיים

מחפשים מסגרת חברתית אשר מקדמת מעורבות פוליטית וחברתית משמעותית עם חבר'ה מהאוניברסיטה שלהם ערכים ודעות דומים לשלכם? התאים הפוליטיים של בן גוריון קוראים לכם! בבן גוריון יש סצנה ענפה של תאים פוליטיים. יש מהם המקושרים למפלגות מסוימות ויש כמה תאים בעלי אג'נדה פוליטית אשר אינה מזוהה עם מפלגה כלשהי. הפעילים של התאים הפוליטיים מארגנים לאורך השנה ישיבות תא שבמהלכן קובעים את תכנית העבודה לשנה הקרובה ודנים בסוגיות שונות הנוגעות לתא שלהם.

לכל תא יש פעילויות משלו כמו התנדבויות, טיולים, סיורים בכנסת ובמקומות שונים בארץ וימי גיבוש וכיף. לעתים כמה תאים מחליטים לארגן פעילויות משותפות כמו מפגשים עם חברי כנסת והרצאות באוניברסיטה ובפאבים שבקרבת האוניברסיטה בסגנון של "ח"כ על הבר". נוסף לכך ארבע פעמים בשנה נפגשים חברי התאים במסגרת "פורום תאים וארגונים". זהו פורום המתקיים בשיתוף מדור מעורבות באגודת הסטודנטים ומקדם שיתופי פעולה עתידיים ביניהם. אין לכם סיבה להיבהל מכמות הפעילויות כי כל אחד מוזמן להגיע לכמה פעילויות שהוא רוצה בהתאם לזמן שיש לרשותו ולמידה שהוא מעוניין להיות מעורב בנעשה בתא. אם תמיד חלמתם להיות חברי כנסת או לבחון בעצמכם איך העבודה בכנסת מתבצעת מבפנים, תאים פוליטיים מסוימים יאפשרו לכם לעשות התמחות בכנסת בהתנדבות. במהלך ההתמחות תגיעו לכנסת פעם בשבוע, תצוותו לחבר כנסת מהמפלגה שהתא שבו אתם פעילים מזוהה עמה ותצברו ניסיון משמעותי.

הידעת? בתחילת כל סמסטר מדור מעורבות חברתית מארגן יריד תאים וארגונים, ובמסגרתו ניתן לשמוע פרטים נוספים על התאים הפוליטיים ועל תאים וארגונים נוספים בבן גוריון.

התא הטבעוני

התא הטבעוני של בן גוריון הוקם לפני שלוש שנים, והוא דוגל בשיח פתוח ומכבד ברוח טובה. כשמו כן הוא, התא הטבעוני מיועד לסטודנטים הטבעוניים שלומדים בבן גוריון, אבל לא רק. כל מי שמתעניין באורח החיים הטבעוני ובקידום זכויותיהם של בעלי החיים מתקבל בברכה. לתא הטבעוני יש שתי מטרות עיקריות. המטרה הראשונה היא להפוך את חייהם של הסטודנטים הטבעוניים שלומדים בבן גוריון לקלים יותר על ידי הנגשת אוכל טבעוני לקמפוס ובאמצעות פרסום עסקים טבעוניים באזור באר שבע. המטרה השנייה של התא, שמהווה את מרכז הכובד של העשייה, היא הגברת המודעות לצער בעלי החיים באמצעות מתן המידע לכל מי שמתעניין בנושא.

במהלך השנה התא הטבעוני מארגן סדנאות בישול ביתיות והרצאות בנושאים הנוגעים לטבעונות כמו הפן הבריאותי והפן האקולוגי של אורח החיים הטבעוני וניסויים בבעלי חיים. בחג השבועות תוכלו להתרשם מדוכן ה"מילק-אאוט", שמטרתו לחשוף תחליפים ראויים למוצרי החלב ולמאכלים החלביים המוכרים ולקדם אותם. אחת הפעילויות הבולטות של התא הטבעוני הוא "אתגר הקובייה". מי שנענה לאתגר נכנס לסוכה סגורה מכל הכיוונים וצופה בסרטון באורך של כמה דקות על התעשיות השונות שבהן מנצלים את בעלי החיים. הפעילים של התא נמצאים תמיד מחוץ לקובייה כדי לספק מידע, ולרוב גם תוכלו להתכבד באוכל טעים וטבעוני. לאחר שהאתגר הושלם בהצלחה המשתתף מגריל פרס כמו שובר לבירה או לארוחה.

הידעת? התא הטבעוני של בן גוריון הוא אחד התאים הבולטים בארץ מבחינת כמות הפעילויות שהוא מוציא לפועל בשנה.

עושים רחוב

מתי בפעם האחרונה יצא לכם להיתקל בקבוצה של סטודנטים ותושבים ותיקים שעובדים ביחד כדי להפוך את המרחב הציבורי שבו הם חיים למקום טוב יותר? בארבע השנים האחרונות פרויקט "עושים רחוב" מעודד אקטיביזם מהשטח ומסייע להדק את הקשרים בין התושבים הוותיקים של באר שבע לבין הסטודנטים החיים בעיר. המתנדבים בפרויקט משפצים ומשדרגים מרחבים ציבוריים (כמו גינות למשל) בשכונות הוותיקות של באר שבע. לאחר מכן הם עוזרים לפתח קהילות במוקדים הללו בעזרת ארגון אירועים חברתיים כמו חוגים וירידים מקומיים. "השדרוג של המרחב הוא כלי שבאמצעותו ניתן להגביר את מידת המעורבות של התושבים בעיצוב המרחב הציבורי וליצור קהילה שמבוססת על תחושת אחריות וסולידאריות בין התושבים", מסבירה עדי צברי, רכזת "עושים רחוב" וסטודנטית בשנה ג' לפוליטיקה וממשל ומזרח תיכון.

הפעילות ב"עושים רחוב" מתקיימת פעם בשבוע בשעות משתנות בהתאם למוקד שבו מתבצעת הפעילות. מלבד האירועים הנקודתיים של כל מוקד המתנדבים של "עושים רחוב" מארגנים אירועי הדלקת נרות בחנוכה, אירוע בט"ו בשבט, מימונה, קבלות שבת ועוד שלל אירועים קהילתיים. המטרה המרכזית של הפרויקט בשנה הקרובה היא להשקיע במוקדים הקיימים באמצעות יצירת שגרה קהילתית הכוללת אירועים תרבותיים קבועים. מטרה נוספת היא שיפור הנראות של כמה מוקדים חדשים במטרה להמשיך לחזק את החיבור בין תושבים מקהילות שונות. אז אם אתם יצירתיים ואקטיביסטים, מתחברים לעשייה פיזית וקהילתית בשטח ורוצים להכיר טוב יותר את באר שבע שמחוץ לבועה הסטודנטיאלית, "עושים רחוב" היא בדיוק המסגרת בשבילכם.

הידעת? אירוע השיא של "עושים רחוב" מתרחש כל שנה ביום המעשים הטובים, ובמהלכו משדרגים את המרחב של שני מוקדים במקביל.

אז איך מצטרפים?

כל התאים והמועדונים שהוזכרו אינם גובים דמי רישום, לא דורשים חובת נוכחות, וכמו כן מתחזקים עמודי פייסבוק פעילים שיספקו לכם מידע אם אתם רוצים להצטרף או להתעניין. מרבית הארגונים שצוינו מקיימים ערבי זרקור בתחילת הסמסטר, ובהם יהיה ניתן לקבל את כל המידע שאתם צריכים וגם להירשם. כדי להתנדב בפרויקטים הקהילתיים של "עושים רחוב" ניתן ליצור קשר עם הרכזת של "עושים רחוב" (פרטים באתר של האגודה) או לשלוח הודעה בעמוד הפייסבוק של הפרויקט. אם התקבלתם למלגה שכוללת התנדבות תוכלו להצטרף לצוות המתנדבים הקבוע של "עושים רחוב" ולמלא במסגרת הפרויקט את שעות ההתנדבות.

נגישות