והדרת פני זקן
מאת: דניאל רימברג , עורכת עדן גבע לירן , מדור: כללי

בבאר שבע ובבן גוריון בפרט פועלים תאים וארגונים רבים – חברתיים, פוליטיים, התנדבותיים. באותם תאים וארגונים פועלים מאות סטודנטים ולכן, לא סתם אוניברסיטת בן גוריון נחשבת לאוניברסיטה החברתית בארץ. הפעם, בחרנו לתת במה לתא אלפ"ה. זהו תא סטודנטיאלי שהקימו שני סטודנטים בשנת 2007. בתחילתו התמקד התא בעשייה ובסיוע לניצולי שואה, אך עם השנים הצורך בסיוע לאנשים נוספים מאוכלוסיית הגיל השלישי עלה, וכיום פעילות התא מתמקדת בסיוע ועזרה לניצולי שואה ולקשישים.

"התא הוקם ב-2007 ע"י שני סטודנטים שהבינו שיש פער בין האוכלוסייה המבוגרת בעיר לבין הסטודנטים. אלפ"ה זה קיצור של אלה ופלה שהן שתי הקשישות הראשונות שהיו בפרויקט. כיום התא מחזיק מספר רכזים שכל אחד מהם פועל בתחום שונה וישנם שלושה מסלולים שאפשר להתנדב בהם בתא. הראשון הוא 'אמץ סבא' בריכוז עדי ובוריס. זאת למעשה עמותה ארצית ובבאר שבע הם מנווטים את עצמם דרכנו. "דרך העמותה מפגישים בין הסטודנטים לקשישים במטרה להפיג את הבדידות ולעזור בדברים קריטיים," כך מספרת דורין רובינוביץ', סטודנטית שנה ג' לניהול, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, רכזת קשרי חוץ וניו מדיה של התא.

דורין מוסיפה, "הנתיב השני הוא 'מיצוי זכויות' בריכוז אפרת, זאת עבודה בשיתוף התאחדות הסטודנטים שדרכה נפגשים סטודנטים עם קשישים ועוזרים להם למלא את כל המסמכים שצריך להגיש ל'רשות לזכויות לניצולי השואה'. אלה מסמכים מסובכים מאוד שכרוכים בהרבה בירוקרטיה והסטודנטים עוזרים לקשישים. הנתיב השלישי הוא 'ביקור חולים' שאותו מרכזת אושרת. זה משהו ייחודי לתא, זאת עבודה עם בית חולים סורוקה, עם העובדות הסוציאליות והמחלקות. זאת למעשה התנדבות בבית החולים סורוקה שבמסגרתה המתנדבים מסייעים בהפגת הבדידות שחווים הקשישים העריריים שמאושפזים במחלקה הגריאטרית. נוסף על כך, יש צוות אירועים שהרכזת שלו היא רומי, אני רכזת קשרי חוץ וניו מדיה ויש את דניאל שרצה הרבה זמן בתא והיא אחראית על מערך המתנדבים והסיוע הכלכלי."

מה את מרגישה שהפעילות באלפ"ה יוצרת אצלך?

"אני מאוד אוהבת את הקשר שלי עם אנשים, אני רואה הודעות, מפרסמת, משווקת. זה משהו שהוא מאוד חדש לי אבל זה כיף. אני משתדלת להשתתף בפעילויות כמה שיותר, להיות עם הקשישים. אני מאוד מחוברת לתא משנה א', אני חושבת שזה אחד הדברים הכי מדהימים שעשיתי בחיים. זאת אוכלוסייה שאף פעם לא הייתה לי גישה אליה והתא פתח אותי אליה, זה נותן לי המון ואני אוהבת את זה."

מה המסר שלך לסטודנטים?

"יש משהו במעבר לפה, לבאר שבע, לבן גוריון, שמעורר בסטודנטים את הרצון להתנדב ולתרום. אני לא ראיתי את זה אצל אף חברה שלומדת במוסד לימודים אחר, ואני חושבת שזה אחד הדברים הכי חשובים שיש כאן. אני באמת חושבת שהתנדבות זה אחד הדברים הכי ממלאים ומספקים לבן אדם, בתוך תא אלפ"ה ומחוצה לו. זה אחד הדברים שמעצבים פה את חיי הסטודנט, אתה יוצא מפה אחר, בוגר, עצמאי ובעל רצון להיות חלק מקהילה. אנחנו פה, יש פה אוניברסיטה ונעשה מה שאפשר להיות חלק מהעיר הזאת. נצלו את הזמן הזה שבו אתם כאן כדי להיות מעורבים, להיות חלק אמיתי מהעיר הזאת. אם אנחנו האוניברסיטה החברתית בארץ אז בואו נוכיח את זה."

נגישות