השילוב הקדוש
מאת: דיקלה קציר , עורכת עדן גבע לירן , מדור: כללי

עבודה או לימודים, לימודים או עבודה? השאלה הקריטית ביותר שתקבע את רמת הציונים שלכם או את גובה המשכורת. אבל למה לבחור, כשאפשר לעשות את שניהם?

 

חזרנו מדרום אמריקה או מאנאפורנה, ומצאנו את עצמנו מרוששים, בלי שום יכולת לממן את עצמנו יותר מכמה חודשים וכל זה כשאנחנו ממשיכים לסנן את הבנק במקביל. עבודה ותואר, השילוב הקדוש, איך, כמה ולמה.

למה בכלל?

כולנו מחפשים משמעות בחיים, רוצים לרכוש השכלה, חברים, חוויות ובעיקר למצות את התואר הזה עד תומו! הבעיה היא שאין כסף. בזבזנו את כספי הקבע בדרום אמריקה ואת שנת המלצרות המתישה אי שם בגואה. במצמוץ אחד וכמה גיהוצים חשבון הבנק שלנו יתרושש אם לא נזרים לו הכנסות.

איך אפשר לשלב את התואר, הכולל הגשות, נוכחות חובה ובעיקר מחויבות, עם עבודה?

אזהרה: סכנת קריסה

לפני הכול, וחשוב לא פחות, כדאי כבר לומר שלא לכולם זה מתאים. לא כל סטודנט יכול להקצות משאבים נוספים של זמן, מחויבות ואנרגיות למקום עבודה. יש אפילו לא מעט סטודנטים שפרסו את התואר על מנת לשלב עבודה ולימודים, זאת כדי ליצור להם "מרווח נשימה".

באופן אישי, אני מאמינה בגישה שכולנו יכולים הכול. עם הרבה תושייה ויכולת לנהל את הזמן –- נוכל לנצח את הבנק! הנה כל מה שצריך לדעת לפני שמשלבים עבודה ותואר, בלי צנזורה.

כאן עובדים (ולומדים) בכיף

  1. חלוקת זמן: המפתח לשלב עבודה ותואר הוא חלוקת זמן. תמיד כדאי לנהל יומן או אפליקציה שתסדר מולך את הלו"ז השבועי. שיר, סטודנטית שנה שנייה לפוליטיקה וממשל, מספרת: "אני יודעת בכל יום מתי אני בשיעור, מתי אני במשמרת ואפילו מקבלת תזכורות על הגשות או קריאות לקראת השיעור בקורס. זאת דרך מצוינת להתנהל ולסדר את היום". כל מי שמכיר אותי יודע שאני מעריצה של יומן גוגל ותמיד מכניסה ומזינה אותו במחויבויות שיש לי בתואר ובעבודה.
  2. יחסינו לאן: או במילים אחרות תיאום ציפיות. מה ההכנסה שתספק אותך? לאיזה ממוצע ציונים אתה שואף? את השאלות האלו אתם חייבים לשאול את עצמכם לפני, כדי לדעת לאן פניכן מועדות. מצד אחד, כשהממוצע חשוב לכם מאוד עליכם לערוך כבר מראש תיאום ציפיות עם המעביד שלכם ובעיקר עם חשבון הבנק שלכם. ומהצד השני, ייתכן כי הניסיון שנצבור במהלך העבודה יהווה לנו מקפצה של ממש לקראת חיפוש עבודה בסיום התואר, ולכן חשוב אולי להנמיך ציפיות בנושא הציונים. זה נורא אינדיבידואלי, ולכן מומלץ לפני התחלת התהליך להחליט מה חשוב לכם, ומה פחות.
  3. לנשום: בקלות ניתן להעמיס על עצמנו שעות עבודה מרובות לצד מערכת שעות עמוסה. וזוהי הטעות הכי נפוצה בעניין. הרבה סטודנטים מוצאים את עצמם מתרוצצים בין עבודה ותואר ולא מוצאים זמן למנוחה, לבילויים או ליהנות מחיי החברה שלהם. נוי, סטודנטית שנה שלישית לניהול, מספרת כי בשלב מסוים, בעודה משלבת לימודים ועבודה, היא לא מצאה זמן לצאת עם חברים ותמיד מצאה את עצמה מבריזה מכל מיני פעילויות. בדיעבד, היא מספרת "כדאי תמיד להביא בחשבון זמן פנאי, ואפילו להכניס אותו פיזית ללו"ז. בקלות נשאבים לשגרה עמוסה וחשוב גם להקצות את הזמן לדברים כיפיים. מבחינתי זה הערך המוסף שאנחנו חייבים לשמור עליו".

לא רק מלצרות

סטודנטים הם לא בהכרח מלצרים, על אף שהעבודה הזאת היא בהחלט חברתית, כיפית ובלא מעט מקרים אף מתגמלת. שוק המשרות הוא מגוון, וחשוב שאם כבר בוחרים עבודה לשילוב עם התואר תהיה אחת שתעמוד לפחות בפרמטר אחד:

  1. כיף: בעיניי הכי חשוב. לבחור עבודה שיהיה לכם כיף לבוא אליה, לצד סביבת עובדים טובה ומעביד שקשוב לצורכיכם. גם אם לא מדובר במשרת חייכם, וזוהי רק משרה זמנית-בינתים-עד-שאמצא-משהו-רציני, כדאי שתיהנו בה ותמצאו את עצמכם מגיעים למשמרת עם חיוך.
  2. LET IT GROW: מומלץ לבחור בעבודות שבהן תוכלו להתקדם ולהתפתח ובכאלה שיסייעו לכם ללמוד את המקצוע או כל מקצוע נוסף אחר המעניין אתכם.
  3. הפכים משלימים: נמאס לכם כל היום לשבת וללמוד מול הלפטופ? חפשו עבודה דינמית! יש לא מעט סטודנטים שעובדים במקומות פיזיים או במקומות עבודה שבהם המשרד הוא לא המסגרת המרכזית במשרה.
  4. אופקים חדשים: מצאתם את עצמכם קצת חסרי כיוון במסלול שבחרתם לתואר? אולי אתם מתלבטים אם להמשיך באותו קו תעסוקתי? משרת סטודנט תוכל לעזור לכם לבחון את הבחירה האקדמית. אפשר לקחת משרה שתוכל לחדד את העניין שלכם באותו תחום, או שתוכלו לעבוד בתחומים אחרים שנראים לכם מעניינים ולבחון גם אותם.
  5. תשקיעו בחיפוש: אל תוותרו על חיפוש מקיף של עבודה. היום ניתן לחפש משרות סטודנט במקומות רבים: המרכז לפיתוח קריירה, אתרי חיפוש עבודה וקבוצות פייסבוק. משרה טובה היא משרה שענתה על רוב דרישות החיפוש שלכם.

ובכן, לשלב עבודה ותואר זאת אמנות של ממש, ואף יכול להיות אתגר לא פשוט בכלל. ועם זאת, אם תקפידו על מספר כללי הברזל, תצליחו ליהנות משני העולמות.

נגישות