השביל הזה מתחיל כאן
מאת: גיל אליאס

ארבעה מסלולים, המון מים ומדינה אחת קטנה. המלצות לטיולים יומיים ברחבי הארץ שמתאימים בול לתקופה הקרובה, יאללה, זזים

כמה כיף לעצור את הלמידה לכמה רגעים, לצאת החוצה ולנשום קצת אוויר. מערכת הצ'ופצ'יק אספה עבורכם ארבעה מסלולים ברמות קושי שונות וממקומות שונים בארץ, כדי שתוכלו להרגיש חופשיים, אפילו אם זה ליום אחד. מובן שלכל מסלול חשוב להצטייד בכובע, בארבעה ליטרים וחצי של מים לאדם, בבגדים נוחים, בשקיות זבל ובהרבה-הרבה אוכל ונשנושים. כל המסלולים מתחילים בחניון שבו אפשר ללון יום לפני, אבל לא חובה. הלינה בשטח בלילה שלפני מביאה אתה הרבה גיבוש בין המטיילים, וגם קצת מנוחה מכל הברדק שאנחנו נמצאים בו ביומיום. אם אתם ישנים ערב לפני בחניון אז חשוב כמובן להצטייד בשק שינה, באוכל משומר ליום למחרת, באוכל ללילה וגם אם תרצו באיזה שירון נחמד ובמפת כוכבים. במהלך הטיול אנחנו מאבדים הרבה נוזלים ומתייבשים במהירות. במקרה של כאב ראש קל, שנובע משתיית מים לא מספקת לאורך הטיול, יש לקחת סוכריות טופי להקלה מהירה על כאב הראש וחטיף מלוח לספיגה מהירה של המים שנשתה בהמשך המסלול. כל המסלולים מיועדים לעונות הקיץ, האביב והסתיו בלבד.

נחל זוויתן ומשושים

אזור – חרמון, גולן ואצבע הגליל

סוג מסלול – לא מעגלי

נקודת ההתחלה – חניון יהודיה

נקודת סיום – חניון בריכת המשושים

דרגת קושי – קשה. המסלול כולל מים, והרבה.

משך הטיול – שבע שעות (כשישה קילומטרים) עם מעט הפסקות

מחיר כניסה – 22 ₪ למבוגר (יש להתעדכן באתרי המטיילים או להתקשר לשמורה)

זהו טיול חווייתי ומהנה שנועד לאנשים שמטיילים זה עם זה זמן רב ושיודעים לתמוך זה בזה. נחל זוויתן קיבל את שמו בשל הפיתולים הרבים שיש לאורך הטיול. המסלול בלתי נשכח ועשיר בנופים פסטורליים של מפלים, מעיינות ובריכות. את המסלול מתחילים בחניון יהודיה, הולכים לבריכת משושי זוויתן, יורדים למעיין עין נטף ומשם אל בריכת המשושים. בריכת המשושים היא אחת הבריכות הטבעיות הסוריאליסטיות ביותר בארץ. הבריכה מלאה בצורות של משושים ומרוב שהיא עמוקה ניתן לשחות שם שעות רבות, אבל זהירות לא לטבוע. את הטיול מסיימים בחניון בריכת המשושים. שם יש לקחת מונית, להחנות רכב נוסף בתחילת המסלול או לקחת טרמפ חזרה לחניון יהודיה שנמצא ממש ליד. המסלול אמנם נשמע קצר, אך הוא מלא בפיתולים ובסלעים שעליהם צריך לטפס ולדלג, אז זהירות לא למעוד. בשבילי הגולן חשוב ללכת אך ורק במקומות המסומנים ובמיוחד במסלול זה שעובר דרך כמה שבילים (הירוק, השחור ולבסוף האדום).

נחל יגור

אזור – כרמל, רמות מנשה

סוג מסלול – מעגלי

נקודת ההתחלה – קיבוץ יגור (בקצה מגרש הכדורגל שנמצא ליד הקיבוץ)

נקודת סיום – קיבוץ יגור

דרגת קושי – קל–בינוני. המסלול אינו כולל מים

משך הטיול – שש שעות (כתשעה קילומטרים)

מחיר כניסה – ללא עלות

כשניכנס אל קיבוץ יגור ונמשיך מעט בשביל לכיוון חוות הסוסים נמצא את תחילת המסלול. שם נוכל לחנות את הרכב ולהמשיך ברגל לעבר סימון שביל ישראל והמסלול האדום. לאחר מכן אנחנו מטפסים לעבר עוספיא. אמנם המסלול בדרגה קלה עד בינונית, אבל העלייה לעוספיא מעט מאתגרת בגלל אורכה. אחרי שמגיעים לעוספיא חוזרים חזרה לקיבוץ יגור דרך נחל יגור במסלול האדום. המסלול כולו מלא בצמחייה ירוקה ומלא בנופים שמזכירים לנו למה נעים כל כך לטייל בטבע. אפשר אפילו לראות מרחוק כמה מערות פרה-היסטוריות שאולי מסבירות לנו איפה התחילה האנושות. אם תיסעו בחודש מאי לנחל יגור תוכלו להתפעם מפריחת השושן הצחור, אחד מהפרחים הנדירים בארץ ישראל שאותו מייחסים לציטוט המוכר בשיר השירים "כשושנה בין החוחים כן רעייתי בין הבנות".

נחל ערוגות

אזור – ים המלח ומדבר יהודה

סוג מסלול – קווי (הלוך וחזור)

נקודת ההתחלה – חניון נחל ערוגות

נקודת סיום – חניון נחל ערוגות

דרגת קושי – קל–בינוני. המסלול כולל מים, והרבה.

משך הטיול – שש עד שמונה שעות (כשלושה קילומטרים – כשישה קילומטרים הלוך וחזור)

מחיר כניסה – מבוגר 14 ₪ (יש להתעדכן באתרי המטיילים או להתקשר לשמורה)

אנחנו מתחילים את המסלול על השביל האדום שיוצא מקצה החניון שבו חנינו. לאחר מכן אנחנו מזגזגים בין השביל האדום והכחול שוב ושוב כדי לראות כמה שיותר בריכות ולהיכנס כמה שיותר למים ולבסוף חוזרים חזרה בדרך שבה הגענו. הטיול מומלץ בתקופת הקיץ, אז אפשר להיכנס לכל בריכות האיסיים הצלולות ואל המפל הנסתר הנמצא באמצע המסלול. המסלול אמנם בדרגה קלה–בינונית, אבל זה רק מפני שיש בו כמה סולמות. המסלול אינו דורש מאמץ פיזי והוא מיועד לכל מי שרוצה להשתכשך במים ומדי פעם ללכת קצת. חשוב להביא אתכם בגדים לרחצה, בגדי החלפה וגם מגבת כמובן. בחניון ישנם שירותים מסודרים למקרה שתרצו להחליף את הבגדים בסוף המסלול. מומלץ לקרוא יותר על נחל ערוגות ועל הנחלים הנוספים שסביבו. נחל ערוגות הוא אחד מכמה מסלולים שבהם אפשר לטייל וליצור שילוב בין המסלולים כמעין פאזל (למשל נחל דוד ולאחר מכן נחל ערוגות). השילוב יוצר רמות קושי שונות וחוויה אחרת למטייל.

עין עקב

אזור – הנגב

סוג מסלול – מעגלי

נקודת ההתחלה – בעזרת השילוט לקבר של בן-גוריון ולעין עבדת נוכל להגיע לנקודת ההתחלה. כדאי להיכנס עם הרכב אל החניון כדי לא לעשות את העלייה אל הרכב בסוף הטיול.

נקודת סיום – חניון מעלה דבשון, איפה שחנינו את הרכב בתחילת המסלול.

דרגת קושי – בינוני–קשה. המסלול כולל מים

משך הטיול – שמונה שעות (כשישה-עשר קילומטרים)

מחיר כניסה – מבוגר 20 ₪ (יש להתעדכן באתרי המטיילים או להתקשר לשמורה)

בכל אתרי המסלולים יהיה כתוב מסלול המתחיל בנחל דבשון, אבל דווקא כאן מומלץ להתחיל הפוך: להתחיל מוקדם בבוקר בשביל הג'יפים האדום, ושם אפשר ללכת במשך זמן מה על מישור ולראות נוף מדברי מרהיב. משם ממשיכים לכיוון חוד עקב ומתחילים להתקדם לכיוון הבריכות. מעבר לכל הנופים המפוסלים בגיר תחשפו לצמחייה שרק הנגב יכול לחשוף בפנינו. לבסוף מגיעים לבריכה שבה ניתן לשחות, אבל זהירות, האבנים שם חלקות במיוחד. לאחר מכן עולים למעלה לכיוון תצפית עין עקב, ושם אפשר לאכול ארוחת צהריים ולשתות כוס תה במאהל הבדואי של שבט אלעזאזמה בתיאום מראש ובתשלום סמלי. לאחר שרואים את הנוף המרהיב וההררי של המדבר מהנקודה הגבוהה של ההר, ממשיכים בדרך מישורית לכיוון נחל דבשון. הירידה ממעלה דבשון תלולה מאוד, לכן יש לרדת לאט ובזהירות עד לחניון שבו חניתם את הרכב.

נגישות