הצד של אף אחת
מאת: הודיה תורג'מן ואור הוכמן

והפעם – קורס קיץ, כן או לא?

נגד | הודיה תורג'מן

לעשות סמסטר קיץ זה כיף בערך כמו לעשות סקס בפעם הראשונה. זה אמור להועיל לך בטווח הארוך, כולם מדברים על האם לעשות את זה או לא, רצוי שהמרצה יהיה רגיש ומתחשב... ובכלל, מי שעשה חדו"א בקיץ אמר שזה לא כל כך כואב. אבל זה כן. זה כואב, זה מביך, זה מכניס אותךְ לסרטים, זה גורם לךָ לחשוש שלא תצליח לתפקד, ואף אחד לא באמת יודע מה הוא עושה שם!

בראש ובראשונה, האוניברסיטה בקיץ היא לא מקום סימפטי. אם חשבתם שזה לא כל כך נעים לראות גן סגור, תופתעו לגלות כמה לא נעים זה לראות את השער פתוח ואת רחובות האוניברסיטה שוממים. הדשאים ריקים, אפילו מחתולים! גם הם מבינים שאף אחד לא ילטף אותם בחודשיים הקרובים. קצת כמו הסיוט הזה שבו את מתעוררת ואין אף אחד בעולם חוץ ממך, רק במציאות.

אבל יותר מכול, לעשות סמסטר קיץ זה ללכת בלי ולהרגיש עם: ללכת בלי חשק לשיעורים, או לא ללכת בכלל (כי בסמסטר רגיל כשאת כבולה לתרגולים ולנוכחות חובה בשיעורים את בכל זאת לא הולכת, אז בקיץ?!), ולהרגיש... להרגיש עם כל צעד לבריכה את רגשות האשמה. להגיד לעצמך בראש: איך אני הולכת להשתזף במקום לגזור לפי הגדרה?! המבחנים יוצאים בטווח שבין ראש השנה ליום כיפור, אכן ימים נוראיים. ובכלל, נראה שכולם מלבדך עושים חיים. ואני אפילו לא מדברת על אלה שיש להם כסף לטוס לאיזה יעד זול אך מגניב... אני מדברת על אלה שעובדים כל הקיץ במלצרות ויש להם זמן להעלות באוב איזה תחביב או לשבת לג'מג'ם כל ערב, ומדי שבועיים לטייל בצפון או ללכת לצלול...

או סתם, פשוט להיות בחופש.

בעד | אור הוכמן

קשה לחשוב על סמסטר קיץ כשאנחנו בסוף סמסטר ב' עם הלשון בחוץ ורק מחכים להתחיל (ולסיים) עם העינוי האינסופי הזה שנקרא תקופת מבחנים. אבל לסמסטר קיץ יש כל כך הרבה יתרונות, שדווקא כדאי לכם להתחיל לחשוב עליו. אז כן, לא תבלו את חופשת הסמסטר בהודו או בדרום אמריקה (אבל בואו נודה בזה, למי יש כסף בשביל זה בכל מקרה? אני מבקשת שסטודנטים שטסים בקיץ לתקופה ארוכה יספרו לי את הסודות הכלכליים שלהם), אבל אתם אלו שבסוף התואר יסתכלו אחורה אל כל השזופים מתאילנד ויגידו להם "צוחק מי שצוחק אחרון", כשהתואר יהיה לכם ביד ואצלם עוד בדמיון.

אין מה לעשות, סמסטר קיץ יכול לעזור לכם לסיים את התואר מהר יותר, ואם לא מהר יותר אז בהצלחה גדולה יותר. הכיתות יותר קטנות, יש יחס אישי מהמתרגלים ומהמרצים, מסיימים קורסים נוראיים בתקופה אינטנסיבית אך קצרה משמעותית, הקורסים מרוכזים יותר, ותוכלו להתהלך בסמטאות האוניברסיטה ולהרגיש כמו מלכים, כי אתם בערך היחידים שתהיו שם. ובואו לא נשכח את הגיחות התכופות לבריכה ואת העובדה שחשבון החשמל שלכם יהיה קטן משמעותית כי תבלו את הזמן על חשבון המזגן של האוניברסיטה. אבל היתרון הגדול ביותר של סמסטר קיץ הוא הורדת לחץ משמעותית מהסמסטרים הראשיים – זו אחלה דרך לרווח את הסמסטרים מבלי להאריך את התואר, ולמנוע התקפי לחץ פסיכוטיים במהלך הסמסטר.

אז נכון, חופשה ארוכה לא תהיה לכם, אתם תגיעו מזיעים עד עמקי נשמתכם לשיעור בכל יום, והאינטנסיביות של הקורסים עשויה להיות מעיקה. אבל בטווח הארוך סמסטר קיץ הוא הבחירה הנכונה, בעיקר לקורסים שעשויים להיות קשים ושעלולים לגנוב לכם הרבה יותר מדי זמן וכוחות נפשיים במהלך הסמסטר. ובסוף גם נשאר מספיק זמן בקיץ עבור גיחה לאירופה ובשביל עבודת מלצרות מייגעת, אז תכלס יוצאים מרווחים מכל הכיוונים.

נגישות