הצד של אף אחת 568
מאת: הודיה תורג'מן ואור הוכמן

טבעונות

בעד טבעונות | אור הוכמן

כמה מכם גלגלו עיניים עכשיו? כנראה לא מעט, אבל בואו נדבר רגע על טבעונות. קל לנו לגלגל עיניים, לצעוק "צאו לי מהצלחת", להסיט מבט ולסרב לראות את הסרטונים שמופצים ברשת. אם נראה אותם ונתמודד פנים מול פנים עם העוול שאנחנו גורמים כל יום, מה זה יעשה למצפון שלנו? אז אנחנו מתעלמים, ופשוט יותר להתעלם כשאנחנו טוענים ברוגז שטבעונים חופרים, אולי גם שמאלנים, בטח שתל אביבים, ובעיקרון כנראה יצאו מזה בעוד כמה חודשים.

אבל הרשו לי לחלוק אתכם: תופעת הטבעונות לא פה כדי להיעלם. להפך, היא פה כדי להישאר. הרבה זמן. אז אולי כדאי לפתוח את העיניים, טיפ-טיפה, למצמץ רגע ולהבין את התופעה לפני שבורחים מהר לצד השני כאילו הסתנוורתם משמש חזקה. וכן, אני יודעת שאתם יודעים שזו תעשייה נוראית ואכזרית, ואני יודעת שאתם יודעים שגורסים אפרוחים ומפטמים עופות וכולאים תרנגולות ומזריקים חומרים לעגלים ולפרות, שזה עצוב לכם, אבל ככה העולם מסתובב ואנחנו הגזע העליון והחזק ובחיים לא תצליחו להיות טבעונים וזה בכלל לא בריא ומאיפה ה-B12 שלך? (ואם יש לכם עוד תירוץ לרשימה, מוזמנים לשלוח לי אותו למייל).

אני לא באה להפוך אתכם לטבעונים ב-250 מילים, ובטח שלא להיכנס לכם לצלחת. רק מבקשת מכם לפקוח עיניים, להתעניין קצת יותר בחבר הטבעוני שלכם ולא לזרוק את העניין הזה מעבר לכתף. אני לא מבקשת שתרוצו לחנות לקנות חלב סויה ושניצל תירס, אבל כן מבקשת שתפסיקו לגלגל עיניים, לזלזל ולמלמל "איזה חופרים". יש יותר מדי סיבות להיות טבעוני – בריאותיות, מוסריות ואקולוגיות. והיום שההבנה הזו תחבוט בפרצוף של כולנו הוא לא רחוק. אז אולי כדאי לעזוב את הציניות האופיינית לנו, ולהסתכל רגע מה אנחנו מכניסים לפה ומאיפה זה הגיע.

נגד טבעונות | הודיה תורג'מן

אני יודעת מה אתם חושבים... איך אנחנו מעזים לשחוט את הפרה הקדושה שהיא טבעונות? ועוד במוסד אקדמי שבו כולם פלורליסטים ואוהבים את הבריות? אז לפני שאתם סוקלים אותי באבנים, זכרו שהפורמט של הטור מחייב אותי להתנגד. יותר מזה, אני לא מתנגדת לזכותו של כל אדם להאמין במה שלבו חפץ ולפעול בהתאם. אכזריותה של התעשייה, זכותן של חיות לחיות וללחך עשב באחו בשמחה – כל זה עומד בעינו ואינו עומד לדיון כאן. השאלה שעומדת לדיון היא הבחירה בטבעונות.

בתור קרניבורית אני מודה ומתוודה שטבעונות מדברת אליי. ואולי ביקום מקביל, שבו הייתי אדם חזק אופי ובעל עמוד שדרה, הייתי טבעונית. אבל אני לא. אני אוהבת בשר, מאוד. האדם הוא יצור אנוכי. ובעצם כל יצור הוא אנוכי, לא משנה כמה נתיימר להיות יותר טובים מזה. האנוכיות טבועה בנו: בגנים ובהתנהגות שלנו, היא שמתווה את המסלול האבולוציוני של כל היצורים החיים. אני מתנגדת לפילוסופיה שאומרת שהאדם הוא שליט הטבע, ושזכותו לעשות מה שהוא רוצה לפלנטה האומללה שנפל בחלקה לארח אותו; "ומותר האדם מן הבהמה אָיִן", בטבע יש טורף ונטרף. אני לא חושבת שכיוון שלאדם יש תודעה וחוקי מוסר זה מוציא אותו מהטבע והופך אותו לעליון. ואם התודעה היא שמייחדת אותנו, דווקא אז יש לכבד את מי שאינו בוחר בטבעונות, כי כיום אנשים מודעים לכל הנוראיות שמתלווה לצריכת מוצרים מן החי. ויחד עם זאת יש שבוחרים להמשיך ולצרוך את המוצרים האלה, אם לצרוך פחות או יותר, אם לצרוך מתוך הרגל ואם מתוך עיקרון כלשהו. וגם הוא בסדר, בדיוק כמו טבעונות. ויותר משאני מתנגדת פה לטבעונות, אני מגנה על אנשים שבוחרים לא להיות כאלה.

נגישות