המלצת הצוות
מאת: גיל אליאס

דברים שאפשר לנקות באמצעותם את הראש

"להעיר אריות", מאת: איילת גונדר-גושן, כנרת זמורה-דביר, 213 עמ', 2014

זהו ספרה השני של איילת גונדר־גושן. כמו ספרה הראשון, שפתח את נושא העלייה לארץ ישראל, כאן נפתחת שאלת הפליטים, הפעם לא מהפן הבירוקראטי אלא מתוך השאלה המוסרית, האם צריך לטפל באנשים שבאים לארץ זרה ללא אזרחות. הספר שכתוב בשפה קלילה ויומיומית מספר על ד"ר איתן גרין שעובד בבית החולים "סורוקה" ופוגע בתום המשמרת בפליט אריתריאי אבל ממשיך לנסוע. מכאן הסיפור הולך ומסתבך. הסיפור מעלה בפני הקורא שאלות מורכבות על מוסר וסוחף את הקורא אל תוך התהיות מעולמו של ד"ר גרין. הספר סוחף כל כך שתגיעו לעמוד האחרון עוד לפני שתתחילו לקרוא.

"תברח", Get Out: אימה, במאי: ג'ורדן פיל, שחקנים: דניאל קלויה, אליסון ויליאמס, 103 דקות, ארה"ב, 2017

היישר מעולם הסיטקום הבמאי והתסריטאי ג'ורדן פיל בא עם סרט מותחן-אימה יוצא דופן המספר על גבר שחור בשם כריס שמגיע עם חברתו הלבנה לחופשה אצל הוריה. במהלך החופשה מתגלה שהורי החברה מעסיקים משרתים שחורים שמתנהגים באופן חריג. בזמן שכריס מנסה להבין את פשר הדבר הוא מגלה מציאות אחרת שמאיימת עליו עד כדי חוסר שליטה. הסרט ששבר שיאי מכירות עם תקציב זעום נותן גם מבט אחר על מהי גזענות מודרנית בחברה ליברלית. לא רק שהסרט מהפנט וסוחף את הצופה, הוא גם מעלה שאלות מחרידות על מציאות האדם השחור המודרני בתוך חברה לבנה שמציירת את עצמה כמקבלת את האחר.

"תרגיע", Curb Your Enthusiasm, יוצר: לארי דייוויד, שחקנים: לארי דייוויד, שריל היינס, כ-30 דקות לפרק

לקראת העונה התשיעית והחדשה, שיוצאת ממש בימים אלו, אפשר לקחת רגע של נחת ולצחוק על הטעויות הקטנות של האדם הפשוט בתוך תקריות יומיומיות בלתי נסבלות. כך יוצר הסדרה, לארי דייוויד שיצר את הסדרה סיינפלד, דרך מצלמת יד ותחושת סדרה תיעודית מעביר לצופה סיטקום כמעט אוטוביוגרפי על חייו הפשוטים, וכך גורם לצופה להזדהות ולצחוק מהטיפשות האנושית. כשאין כוח לעקוב אחרי עלילה מורכבת כדאי לצפות בחצי שעה שגדושה בהרבה הומור מהסיטואציות היומיומיות המצחיקות והמתסכלות של האדם הבורגני.

חדר בריחה,  :EXITROOM שוד בנק באר שבע, רחוב ההסתדרות 19, העיר העתיקה

כשכנופיה של שודדי בנק מנסה לפרוץ בשנית אל אחד הסניפים המרכזיים בעיר, אתם השוטרים צריכים לעצור את השודדים בעזרת רמזים ועקבות שהשאירו אחריהם, כל זאת בתוך 60 דקות. המשחק מיועד לשלושה עד שבעה משתתפים, רמת הקושי בינונית עד קשה והכניסה דורשת לפחות משתתף אחד מעל גיל 14. במשחק יש אינספור חידות היגיון שדורשות את שיתוף הפעולה של המשתתפים במשחק. למשחק תפאורה ששואבת את המשתתפים אל תוך עולם שנדמה לכמה רגעים כמציאות של עולם החקירות והפשע.

נגישות