המלצת הצוות
מאת: דיקלה קציר

מצחיק וסוחב

"האנאלפביתית שידעה לספור" מאת: יונס יונסון, הוצאת כתר, 383 עמודים, 2014

אח, יוֹנָס יוֹנָסוֹן, איזה גאון. כל מה שיוצא – יוצא מבריק. זוכרים את "הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם"? אז הוא. מדובר בעלילה מופרעת וגלובלית המתרחשת בכמה יבשות וכוללת התרחשויות ששותפות להן דמויות רבות. בקצרה: פצצת אטום עושה את דרכה בטעות לסטוקהולם במקום לתל-אביב (לגיטימי). בעקבות זאת מתנהל מרדף חוצה יבשות, שבו משתתפים בין השאר שני סוכני מוסד וגם מלך שוודיה. אה, ויש גם שקיק יהלומים, תרמיל מלא שטרות כסף וכמה כדים עתיקים חדשים לגמרי. מי שמחברת בין כל הנקודות היא נוֹמבֶּקוֹ מַייאֶקי, צעירה חכמה להפליא ורבת תושייה שנולדה לקיום הכי עלוב בעולם אבל לא מתכוונת להיכנע לגורלה. מצד אחד המון אירועים היסטוריים, פוליטיקאים והמוסד. מצד שני סיטואציות מצחיקות שגורמות לצחוק בקול רם. לא עזבתי לרגע עד העמוד האחרון.

אל תנסו בבית

"לילה בטירוף" Game Night: קומדיה, במאים: ג'ון פרנסיס דיילי, ג'ונתן מ. גולדסטיין, שחקנים: ג'ייסון בייטמן, ג'סי פלמונס, קייל צ'נדלר, רייצ'ל מקאדמס, 93 דקות, ארה"ב, 2018

תמיד רציתם לשדרג את ערבי הקטאן עם החברים? זה כנראה היה השראה לקומדיה המוצלחת הזאת. "ערב משחק" בין זוגות חברים מקבל תפנית כשאחד המשתתפים נחטף, לכאורה כחלק מהמשחק. הבעיה? רק לכאורה. ששת החברים לאט-לאט מבינים כי מדובר במצב אמתי ועליהם לפתור את התעלומה, רק שאינם יודעים מה אמתי ומה מבוים. הקאסט האדיר, השנינות ברמה הגבוהה והקלילות של הסרט עושים חשק לעוד קומדיות טובות של פעם. לגמרי שווה צפייה.

איך לא חשבו על זה קודם?

"ברוקלין 99", Brooklyn Nine-Nine, יוצרים: דן גור ומייקל שור, כ-25 דקות לפרק (גג!)

אז מה יש לנו היום? סדרות (ממש) ארוכות, מחייבות, שבכל עונה רק חושפות עוד סיבוכים והעמקה של ההיכרות שלנו עם הדמויות (ספוילר לאנטומיה: אני מצטערת, מרדית', מאז ששפרד מת זה לא אותו הדבר). אם כך, לא עוד! אני מציגה בפניכם את "ברוקלין 99" שמכילה בדיוק מה שאנחנו צריכים עכשיו: כמה דמויות מפתח שונות (וקיצוניות), תסריט הומוריסטי שכתוב היטב וקונספט המשתנה מפרק לפרק (בסגנון "איך פגשתי את אימא", רק בלי לאבד את זה באמצע). הסדרה עוקבת אחר מחלקת הבילוש 99 בברוקלין (מכאן השם הטיפשי) – צוות בלשים החוקרים פשעים שונים בעיר במעטפת קומדיית מצבים. נקודת הפתיחה של הסדרה מתארת את הגעתו של מפקד חדש, קפטן הולט, ואת הסיטואציות המשעשעות שאליהן נקלע צוות הבלשים שלו. התחכום שם כה מפתיע שאין סיכוי שתישארו אדישים לבדיחות!

תנסו בבית

"חתולים מתפוצצים" (Exploding Kittens), משחק קלפים הנוצר על ידי מתיו אינמן, יוצר קומיקס הרשת הפופולארי The Oatmeal, ועל ידי מפתחי המשחקים שיין סמול ואילן לי. ניתן לרכוש ב-explodingkittens.com

הכול התחיל בערב דאבל דייט שגרתי של פיצה-בירה עם זוג חברים. חשבנו שקאטן הוא השיא, אבל אז הזוג השני הוציא את החבילה המסתורית. מדובר במשחק קלפים היסטרי! המשחק די קצר ופשוט, אבל ממכר. במשחק כל שחקן לוקח בתורו קלף מהחבילה עד שמישהו נוטל קלף של חתול מתפוצץ. מי שקיבל חתול מתפוצץ יוצא מהמשחק. עם זאת, ישנם גם קלפים רבים אחרים שמאפשרים לשחקן לנטרל חתולים מתפוצצים באמצעות קרן לייזר, כריך קטניפ וכן קלפי חתולים אחרים שמציעים מגוון יתרונות למחזיקים בהם. אה כן, הקלפים עצמם קורעים.

נגישות