המלכה של כל הלהקות
מאת: ליאור גבאי , עורכת עדן גבע , מדור:

להקת קווין פרצה בסערה לסצנת המוזיקה העולמית – ושינתה אותה לנצח. לפני כחודש יצא סרט המגולל את סיפורה של הלהקה, ושל הסולן הגדול מכולם.

הידעתם? פרדי מרקיורי, הסולן האגדי של להקת הרוק המופלאה "קווין" נפטר ב-24 בנובמבר 1991. שנים אחרי, היצירות של קווין מתנגנות כהמנונים ואפילו הדור החדש, הצעיר, מכיר ומזמזם את השירים הנצחיים. ממש בתחילת החודש הגיע לארץ הסרט "רפסודיה בוהמית". בסרט החדש אפשר לצפות בראמי מאלק מגלם את דמותו של מרקיורי, את חייו, את התפתחות הקריירה המוזיקלית שלו, גם קריירת הסולו, וגם (זהירות, ספוילר! סתם, אם לא ידעתם את זה עד עכשיו זה קצת מביך) עוקב אחרי האבחנה של מחלת האיידס אצל מרקיורי, שלאחר סיבוכים בריאות הובילה למותו. הסרט מתמקד בעיקר באירועים שהובילו אל ההופעה של הלהקה באצטדיון ומבלי בשנת 1985 כחלק ממופע הצדקה "לייב אייד".

הסרט נקרא על שם השיר המפורסם של הלהקה, שיר שהכניס את קווין לליגה אחרת במוזיקה. חברי קווין החדשניים הפיקו קליפ לשיר, מה שלא היה עניין של מה בכך באותו זמן. אורך השיר היה לא רגיל לאותה תקופה, כשש דקות, וכולו הוקלט ללא סינתיסייזרים כלל, עובדה שהם לא שכחו לציין על עטיפת האלבום. תחילה הייתה מחלוקת לגבי האופן שבו יתקבל השיר ורבים, ביניהם הזמר אלטון ג'ון, לא האמינו שהוא יוכל לצבור תנופה ולהצליח בגלל האורך שלו. כמה הם טעו. עובדה מעניינת נוספת היא, שג'ון רייד, המנהל המוזיקלי של אלטון ג'ון, היה גם המנהל המוזיקלי של קווין בשנים 1978-1975. לחובבי משחקי הכס, שהתגעגעו לפיטר בייליש (אצבעון), את ג'ון רייד מגלם איידן גילן בעיבוד הקולנועי לסיפור חייו של פרדי.

כשהוכרז הסרט ב-2010, סשה ברון כהן היה אמור לגלם את דמותו של מרקיורי. ברייאן מיי, הגיטריסט של הלהקה, היה בעד ליהוק זה, אך חשש שהכיוון אליו הסרט היה מיועד יהיה פגיעה במורשת שהשאיר אחריו מרקיורי. ב-2013 הודיעו כי הקומיקאי עזב את הפרויקט, ובן וישו היה אמור לקבל את התפקיד. לאחר שגם הוא עזב מפאת אי הסכמה, לוהק לתפקיד ראמי מאלק ב-2016. וואו, לקח להם הרבה יותר מדי זמן להפיק את כל העניין. ברון כהן ווישו לא היו היחידים שעזבו את הפרויקט, וגם הבמאי בריאן סינגר עזב (או שמא הועזב) ואת מקומו תפס דקסטר פלטשר, אותו במאי שנבחר בהתחלה לסרט, אך גם עזב לאחר אי הסכמה. אף על פי שלא חתם את הפרויקט, סינגר קיבל בקרדיטים את תואר הבמאי, וזאת משום שהחוקים של איגוד הבמאים של אמריקה קובעים כי לסרט יכול להיות רק במאי אחד. סינגר ביים כשני שליש מהסרט כפי שהוא, ואת השליש הנותר השלים פלטשר.

הדעות והביקורות חלוקות ביניהן לגבי הצלחת הסרט, אך על דבר אחד מסכימים כולם פה אחד: ראמי מאלק לקח את התפקיד ברצינות רבה, וזה ניכר על המסך. בין שהסרט יצליח ובין שלא, אין ספק שהצצה לחייהם של אגדות הרוק האלו מסקרנת את רוב המעריצים, ואולי אף מספקת הבנה טובה יותר לגבי מי היה פרדי מרקיורי, כוכב הרוק האגדי.

נגישות